Zoufalá snaha lodě s migranty: Aquarius nesmí ani do přístavu v Marseille

Autor: ČTK - 
25. 9. 2018
12:03

Paříž zatím nepovolila nevládní lodi Aquarius s 58 migranty na palubě zakotvit v jihofrancouzském přístavu Marseille. S odvoláním na francouzského ministra financí to v úterý uvedla agentura Reuters. Francouzská ministryně pro evropské záležitosti doufá, že unijní ministři vnitra v úterý společně naleznou řešení situace. Do Marseille se Aquarius vydal v pondělí a jeho provozovatelé požádali francouzské úřady, aby jí mimořádně udělily povolení k zakotvení a vylodění běženců.

„Pro tuto chvíli zní odpověď 'nikoli',“ reagoval ministr financí Bruno Le Maire v televizi na otázku, zda Paříž vyhoví žádosti neziskových organizací Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée a nechá loď Aquarius zakotvit v Marseilli. Dodal, že podle evropských pravidel by loď měla přistát v nejbližším přístavu, kterým ale Marseille není.

„Ministři vnitra zemí Evropské unie... hledají řešení od včerejška (od pondělí). Doufám, že se odpovědi dočkáme v průběhu dneška,“ uvedla v rozhlasové stranici Sud Radio francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová. Ta je přesvědčena, že se situace vyřeší a připomněla, že v uplynulých měsících obdobné patové situace vždy končily dohodou unijních zemí, které si migranty mezi sebou rozdělily.

Francie: Jde o geografii

Když nový italský kabinet v červnu uzavřel přístavy lodím neziskových organizací, každé další nevládní plavidlo s migranty na palubě vyvolalo politickou roztržku. Loď Aquarius je poslední lodí provozovanou nevládními organizacemi, která ve Středozemním moři hledá a zachraňuje běžence.

Francie na rozdíl od Španělska nikdy záchranářským lodím nepovolila u svých břehů přistát. Paříž se hájí tím, že zachránění na moři mají být podle námořního práva dopraveni do nejbližšího bezpečného přístavu. Nejbližší přístavy od Libye, kde Aquarius uprchlíky nabral, „jsou, jak všichni vědí, v Itálii a na Maltě“, konstatovala Loiseauová. „Nebudeme přece znovu vynalézat geografii,“ dodala.

Loď Aquarius ve Středozemním moři operuje od února 2016. Nejprve plula pod vlajkou Gibraltaru, který mu tuto možnost letos v srpnu odejmul. Pod panamskou vlajkou loď změnila jméno na Aquarius 2.

Video Šok na pláži v dovolenkovém ráji: Z člunu vyskočili migranti a běželi pryč - Reuters

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

mahony666 ( 25. září 2018 13:23 )

 Takže se obecně ví, že je to pašerácká loď a všechno je v pořádku?? Proč ty pašeráky nezavřou?

PPP150W ( 25. září 2018 13:04 )

Nějak nechápu, proč není kapitán lodi a posádka postaveni mimo zákon za pašování lidí. Pokud ke chtějí zachraňovat, proč ne, ale měli by je vracet tam, odkud vypluli. Cokoli jiného je zločin.Pokud se vždy podaří této lodi přistát, nikdy s tím nepřestanou. To jsou všichni evropští politici tak hloupí, že to nechápou, nebo je v tom něco jiného? Většina běžných evropanů si běžence ve své zemi nepřeje a dobře ví proč. Většina vlád neposlouchá své voliče a jedná proti jejich vůli. Není něco špatně?

Zobrazit celou diskusi
Další videa