Nepomáhají nám, stěžují si uprchlíci. Několik lodí ve Středozemním moři je prý minulo

Autor: peb, ČTK - 
12. 8. 2018
14:44

Uprchlíci z lodi směřující z Afriky do Evropy vypověděli, že jejich člun minulo několik záchranářských plavidel, ale žádné se nepokusilo jim pomoci, dokud se neobjevila loď Aquarius. Informovala o tom dnes francouzsko-německá charitativní organizace SOS Méditerranée, která Aquarius provozuje společně s Lékaři bez hranic (MSF). Organizace dnes vyzvaly evropské vlády, aby oznámily posádce, kde může s více než stovkou migrantů bezpečně zakotvit, napsala agentura Reuters.

Právě uzavření Italských a Maltských přístavů přičítá Francouzsko-německá organizace SOS Méditerranée neochotu záchranářů uprchlíkům pomáhat. Posádky záchranářských plavidel prý nyní váhají s poskytnutím pomoci, protože nechtějí riskovat, že běženci na jejich palubách uvíznou a posádky je nebudou moci dopravit do bezpečí.

Právě do takové situace se dostala v červnu loď Aquarius, když převážela více než 600 běženců a Itálie i Malta jí uzavřely přístavy. Po devíti dnech dostala povolení zakotvit ve Španělsku. Nyní podle reportéra Reuters na palubě lodi nastalo něco podobného. Malta přijetí Aquariusu odmítla bezprostředně po poslední záchranné operaci, Itálie vyjádřila stejné stanovisko během víkendu.

„Nejdůležitější je, aby byli přeživší bezodkladně dopraveni na bezpečné místo, kde budou uspokojeny jejich základní potřeby a kde budou ochránění před zneužíváním,“ řekl koordinátor pátracích a záchranných operací SOS Méditerranée Nick Romaniuk. 

Uprchlíků ubylo

Počet migrantů vyrážejících z nestabilní severoafrické Libye v posledních měsících výrazně klesl. Nejvíce migrantů letos směřuje do Španělska, kam jich podle aktuálních čísel Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo od 1. ledna přes 24 600.

Do Itálie, která od roku 2014 přijala přes 650 000 migrantů, se jich dostalo téměř 19 000. Ve snaze překonat Středozemní moře už letos 1524 lidí zahynulo nebo je nezvěstných.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa