Migranti včetně dvou těhotných žen čekali na lodi dva týdny. Přijme je Tunisko

Autor: jer, ČTK - 
29. 7. 2018
21:50

Čtyři desítky migrantů, kteří kvůli neshodám mezi několika středomořskými státy strávili více než dva týdny na moři na palubě obchodní lodi, se budou smět vylodit v Tunisku na severu Afriky. Přijetí migrantů „z humanitárních důvodů“ v neděli nařídil tuniský premiér Júsuf Šáhid, který se dosud takovému kroku bránil. Informovala o tom agentura AP.

Člun se 40 uprchlíky z Egypta, Mali, Nigérie a Bangladéše vyplul začátkem července nejspíše z Libye. Na moři se pak dostal do potíží a jeho pasažéry zachránila maltská loď, která pak migranty 16. července předala na palubu plavidla tuniské těžební společnosti Miskar. Kapitán lodi Sarost 5 ale nezískal povolení zakotvit v žádném tuniském přístavu, migranty odmítala přijmout i Itálie, Francie a Malta.

Humanitární organizace Červený půlměsíc opakovaně varovala, že podmínky na palubě obchodní lodi nejsou vhodné pro dlouhodobější pobyt tolika lidí. Mezi migranty jsou i dvě těhotné ženy. I proto nyní tuniský premiér svolil, že migranti se smějí vylodit v přístavním městě Zarzis. Z něj budou převezeni do ubytovacího zařízení pro migranty.

Šáhid potvrdil, že váhání tuniských úřadů souviselo zejména s obavami, že si představitelé EU budou vstřícný krok vykládat jako souhlas s případným umístěním dalších center pro migranty na tuniském území. S tím Tunisko rezolutně nesouhlasí.

Video PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí - INFO.CZ

Tunisko a Maroko se v poslední době staly zeměmi, z nichž vyplouvá stále více migrantů k evropským břehům. Stalo se tak proto, že Libye, která dosud byla na severoafrickém pobřeží hlavním výchozím bodem pro uprchlické lodě, zpřísnila kontroly na moři.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa