Česko dá na migranty 25 milionů Bosně. Komise zaplatí 155 tisíc za vyloděného uprchlíka

Autor: ČTK, Mii - 
24. 7. 2018
13:48

Česko poskytne Bosně 25 milionů korun na boj proti nelegální migraci. Novinářům to po úterním zasedání vlády řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Peníze by měly pomoci bosenské policii k nákupu lepšího vybavení pro ostrahu hranic. V úterý rovněž Evropská komise rozhodla, že pomůže s náklady na dobrovolné přebírání migrantů jinými státy EU po jejich vylodění. Za každou osobu poskytne 155 tisíc korun.

Ministerstvo vnitra v tiskové zprávě uvedlo, že od začátku roku do 21. června přišlo do Bosny přes 7000 migrantů, z toho 2500 jich stále zůstává na území státu. Každý týden nyní do Bosny a Hercegoviny přichází 400 až 600 migrantů, a to především přes hranice se Srbskem. „Je tedy zřejmé, že skrze Bosnu a Hercegovinu nyní vede nová migrační trasa směrem do Evropské unie. Dlouhodobou prioritou ministerstva vnitra je udržet západobalkánskou trasu uzavřenou,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Peníze využije bosenské ministerstvo bezpečnosti na nákup potřebného technického vybavení v oblasti ochrany hranic, jako jsou termokamery, dalekohledy, drony, baterky či detektory srdečního tepu, uvedlo vnitro. České ministerstvo peníze uvolní prostřednictvím programu nazvaného Pomoc na místě.

Peníze už dostaly Makedonie a Srbsko

Česko už v minulosti finančně podpořilo balkánské státy v boji proti nelegální migraci. Letos v březnu vláda schválila 25 milionů korun pro Makedonii na posilování tamního azylového a migračního systému. Loni za stejným účelem poskytlo Česko Makedonii 28 milionů korun a Srbsku 27 milionů korun. Do balkánských zemí také opakovaně vyjíždějí čeští policisté, kteří pomáhají tamní pohraniční policii.

Video Babiš dostal dopis od italského premiéra. Bude s ním řešit pomoc s migranty - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Za přijmutí migrantů EU zaplatí

Novinku, která má přispět k řešení migrační krize, oznámila v úterý také Evropská komise. Chce finančně podpořit ty země, které si budou dobrovolně rozebírat migranty po jejich vystoupení z lodí v nových „kontrolovaných střediscích“ na evropské půdě.

Za každého převzatého člověka by měl přebírající členský stát nárok na 6000 eur (asi 155 000 Kč), komise by také 500 eury kryla náklady na přesun takového migranta. Plyne to z v úterý zveřejněné koncepce budoucí možné podoby středisek, na jejichž vzniku se bez větších podrobností dohodl summit EU na konci minulého měsíce.

„Jsme připraveni podpořit členské státy - ale i třetí země - při lepší spolupráci na vyloďování těch, kdo jsou zachráněni na moři. Ale aby to okamžitě skutečně začalo fungovat, musíme být jednotní - nejen teď, ale také dlouhodobě,“ uvedl podle tiskové zprávy komisař pro vnitro Dimitris Avramopulos.

Summit EU se 29. června shodl, zejména po důrazném tlaku ze strany nové italské vlády, na vzniku „kontrolovaných center“ na území evropských zemí. Tam by byli odváženi migranti zachránění na moři. Řím trvá na větší pomoci ze strany evropských zemí, ačkoliv počty připlouvajících migrantů jsou nyní výrazně menší než na vrcholu migrační krize v letech 2014 a 2015.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Desterz ( 24. července 2018 17:21 )

Někam se cudně vytratila informace, že jde o ilegály. Jakože máme dotovat státy, které si nedokáží ochránit vlastní hranice před ilegálními davy?! Máme jako platit výkupné nebo co zemím, které nedokáží samy udržet vlastní svrchovanost!?

agfor ( 24. července 2018 16:23 )

Nebylo by levnější postavit po celém evropském pobřeží kulometná hnízda ?

vihor ( 24. července 2018 16:14 )

Ze 155 tisíc Kč žije průměrný český důchodce asi tak rok. A Komise to dá jednomu nelegálnímu migrantovi jenom za to, že se vylodí? Tak to asi budou mít ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu a nový ajfoun k tomu, aby chudáci nestrádali. Ale pokud to opravdu Komise zaplatí ze svého, tak budiž, jsou to jejich výplaty. Ale obávám se, že mají na mysli, že to zaplatí z našich daní. Zbohatnou neziskovky, doktoři bez hranic, balkánská a italská mafie. Africké rodiny budou mít díky EU dotacím aspoň deset dětí, zatímco evropské nebudou stíhat platit daně a nebudou mít na děti čas ani peníze. Tak do deseti let EU zbankrotuje a celou ji koupí Čína za pakatel.

ellenic ( 24. července 2018 15:23 )

Na zvyšování důchodů, nemocné děti a další peníze nejsou, ale na migranty se vždy najdou. Poslala bych je hned zpátky , nemáte platné vízum, nemáte tady co dělat. Otočit lodě a zpátky na moře. Tohle je záhuba Evropy .

akna ( 24. července 2018 14:37 )

A na naše nemocné děti budeme sbírat víčka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa