Slovenský zátah na pašeráky uprchlíků: V kauze hraje roli i Česko

Autor: bru/ČTK - 
15. října 2016
13:40

Slovenská policie obvinila skupinu pěti osob, které podezírá z toho, že organizovaly převoz nejméně 300 migrantů z Maďarska do západní Evropy. V případě prokázaní viny jim hrozí vězení až deset let, informovala v pátek mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Baloghová.

Slovenská policie uvedla, že skupina se nejméně rok zabývala převozem migrantů hlavně do Německa a Itálie, ale i do dalších evropských zemí. Na přepravu cizinců gang používal upravená vozidla. Právě ta si měli pronajímat i v Česku. Loni jeden z jejich pokusů přepravit čtyři migranty z Íránu a Afghánistánu v upravené palivové nádrži podle Baloghové odhalili maďarští kriminalisté.

Podívejte se na video ze zátahu proti pašerákům:

Video Zátah na pašeráky uprchlíků: Svou roli sehrálo i Česko 

Z informací policie vyplývá, že gang inkasoval za jednoho přepraveného migranta 500 až 1000 eur (13 500 až 27 000 korun). Odhadem tak získal více než 150 000 eur (přes čtyři miliony korun), převezl nejméně tři stovky migrantů.

Hlavní organizátor: 44letý Slovák

Slovenská policie v souvislosti s vyšetřováním případu tento týden podnikla několik razií, při kterých zabavila mobilní telefony, doklady od vozidel a různé poznávací značky. Za hlavního organizátora označila 44letého muže z jihu Slovenska. Zbylí čtyři obvinění podle policie najímali řidiče na přepravu migrantů nebo obstarávali nákladní vozy z půjčoven na základě pravých i falešných dokladů, nejen ze Slovenska, ale i z České republiky. Jeden z obviněných si odpykává trest ve vězení za jinou trestnou činnost.

Slovenská a maďarská policie dříve v tomto roce oznámily, že odhalily jinou skupinu 19 převaděčů, kteří v letech 2014 a 2015 přepravili 95 migrantů z Řecka přes Maďarsko do západní Evropy. Za hlavního organizátora tohoto gangu policie označila Afghánce s pobytem v Maďarsku.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud