Česko opouští další uprchlíci. Šest křesťanů se raději vrátilo do Iráku

Autor: ČTK - 
22. září 2016
17:35

Do Iráku ve čtvrtek odletěla na vlastní náklady šestičlenná uprchlická rodina, kterou před pár měsíci do Česka přivezl Nadační fond Generace 21. Uprchlíci se rozhodli pro návrat do vlasti z několika důvodů. Šlo o zdravotní či psychické problémy. Mají také pocit, že se v posledních měsících situace v jejich rodné zemi mění k lepšímu. Uvedl to mluvčí nadačního fondu Martin Frýdl.

Nadační fond podle Frýdla nesdílí pocit bezpečí jako rodina a je přesvědčen o tom, že křesťanům nadále hrozí pronásledování a nebezpečí smrti. Rozhodnutí rodiny o odjezdu ale respektoval. „Pokud jsme tím, že na několik měsíců odešli z prostředí, kde mohl být kdokoliv z nich unesen, mučen nebo zabit, alespoň jednoho z nich zachránili, stálo to za to a přejeme jim mnoho štěstí,“ dodal Frýdl.

Odlet na vlastní náklady

Ministerstvo vnitra potvrdilo, že uprchlíci ve čtvrtek požádali o ukončení mezinárodní ochrany. Byly jim vráceny doklady a vydán výjezdní příkaz. „Letenky si Iráčané hradili z vlastních zdrojů,“ doplnilo vnitro v tiskové zprávě.

Fond chtěl původně do Česka přesídlit 153 křesťanů z Iráku. Nakonec jich do tuzemska přijelo 89. Vláda projekt letos v dubnu zrušila poté, co skupina 25 přivezených lidí odjela do Německa. Do dnešního odjezdu šestičlenné rodiny bylo v Česku 40 křesťanských uprchlíků z Iráku.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud