V Německu irácké křesťany nechtějí: Vrátíme je do Čech, odkud utekli

Autor: simao, ČTK - 
21. 9. 2016
15:30

Peripetie křesťanů z Iráku, zdá se, nekončí. Po příletu do Prahy zamířili v Česku do střediska Okrouhlík, kde si ale sbalili kufry a odcestovali do Německa. V Drážďanech si je nechat nechtěli, v Sasku ale dostali církevní azyl. Ten jim má skončit 23. prosince. A co dál? Saský ministr vnitra má jasno: Vrátit je zpět do Česka. Podle něj by měli být vděčni za přijetí v Česku, stejně jako v Německu. Pokud tedy prchají před válkou.

Saský ministr vnitra Markus Ulbig (CDU) chce, aby bylo 17 iráckých křesťanů, kteří se letos dostali do ČR a pak získali dočasný církevní azyl v Sasku, deportováno do České republiky. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Přijetím celkem 153 křesťanských uprchlíků z Blízkého východu chtěla podle DPA česká vláda demonstrovat ochotu převzít odpovědnost v uprchlické krizi, ač v EU hlasovala proti přerozdělování běženců.

Nešlo to ale podle plánu a někteří z prvních příchozích sedí již týdny v církevním azylu v Herrnhutu, napsala dnes DPA.

Saský ministr: Je jedno, zda je přijmou Češi, nebo Němci

Evangelická jednota, která jim azyl udělila, jedná s úřady a hledá řešení situace po 23. prosinci, kdy šestiměsíční církevní azyl vyprší.

V případě lidí z krizových oblastí by podle Ulbiga mělo být „jedno, zda budou přijati na české nebo německé straně“. Jde o jejich ochranu a ta by jim měla být poskytnuta stejně tak v Česku jako v Německu, domnívá se saský ministr vnitra.

V Evropě teď podle saského ministra Ulbiga neexistuje v tomto směru možnost volby. Saský ministr také v úterý představil vládě své spolkové země novou koncepci řešení migrace.

Navrhuje také rušení míst v uprchlických zařízeních

Její součástí je přitom mimo jiné snížit na polovinu počet přijímacích uprchlických zařízení v Sasku. Z dosavadních 15 000 míst chce Ulbig ponechat asi 7500 míst, z toho 2400 jen jako rezervu. Při rozhodování o uzavření středisek by podle něj neměly hrát roli obavy z protestů. Do konce roku by chtěl Ulbig uzavřít 12 přijímacích zařízení pro migranty.

Sedmnáct Iráčanů, o nichž hovořil Ulbig, je ze skupiny iráckých křesťanů, kterou do ČR letos v rámci zvláštního programu přivezl Nadační fond Generace 21. V dubnu odešlo 25 z nich do Německa, kde byli umístěni do uprchlického tábora v Drážďanech.

Německý soud ale později rozhodl, že dvacet z nich má být vráceno do Česka. Pětice mohla v zemi zůstat, protože tam má rodinu. Iráčané se ale do Česka vrátit nechtějí. Sedmnácti z nich se podařilo v červenci získat církevní azyl od evangelické Jednoty bratrské v saské obci Herrnhut. Trojice Iráčanů zmizela.

Podle sobotní informace MF DNES je několik z Iráčanů z této skupiny v Maďarsku. Maďarsko je hraniční zemí schengenského prostoru – prý se tam chtějí vydávat za nové uprchlíky a žádat znovu o azyl.

Také evangelická Jednota bratrská v Herrnhutu se obává, že devět dospělých a osm dětí, jimž azyl udělila, bude vydáno do Česka, které je pošle zpět do Iráku. Mluvčí jednoty Erdmann Carstens agentuře DPA řekl, že jednota jedná s úřady a hledá řešení. Zatím ale nemůže poskytnout informace.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud