Chorvatský ministr stojí kvůli kvótám za Čechy. „Není možné vnucovat řešení“

Autor: mts, ČTK - 
6. května 2016
16:33

V Evropě není možné vnucovat řešení bez ohledu na národní specifika, řekl chorvatský ministr zahraničí Miro Kovač. Reagoval tak na návrh Evropské komise na reformu azylové politiky, který počítá i s povinnými kvótami pro dělení uprchlíků. Uvedl to po jednání s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

Není možné vnucovat řešení, která by nebrala v úvahu národní specifika a citlivost některých otázek,“ uvedl Kovač. „V rámci konsensu v evropském duchu nemůže existovat vnucování,“ dodal.

Návrh Evropské komise je podle jeho slov nutné důkladně projednat. Své k němu musí říct všechny členské země, jejich ministři i premiéři. „Já se budu zasazovat o to, aby se vedla opravdová diskuse,“ podotkl.

Návrh komise spočívá v doplnění současného pravidla, že žádost o azyl má na starost první země, kam uchazeč vstoupí, krizovým mechanismem přerozdělování do dalších států EU. Spouštěn by byl automaticky při vysokém počtu žadatelů v některé členské zemi. Ze systému bude možné se dočasně vyplatit částkou 250 tisíc eur (6,75 milionu Kč) za jednoho odmítnutého žadatele.

Česko s návrhem nesouhlasí

Ihned ve středu se proti tomuto záměru postavily na pražské schůzce všechny země V4, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Ve čtvrtek návrh odmítlo také Lotyšsko a Estonsko.

Země odmítající kvóty se stávají terčem kritiky kvůli tomu, že nejsou solidární vůči těm státům, na jejichž území se během migrační krize dostaly i stovky tisíc lidí. Odpůrci kvót upozorňují na to, že uprchlíci obvykle vědí, do kterých zemí míří a není možné je násilím nutit, aby zůstali v jiném státě.

K řešení migrační krize i dalším tématům evropské politiky se Zaorálek s Kovačem vrátí v druhé půlce svého jednání.

Dosud se podle českého ministra zahraničí shodli na tom, že celý region západního Balkánu je pro Evropskou unii strategickou oblastí a zejména v době, kdy Evropa čelí migračnímu tlaku, je nutné ho udržet stabilní. „Obě země se shodujeme v tom, jak je významné podporovat politiku rozšíření v oblasti západního Balkánu,“ podotkl Zaorálek.

Chorvatský ministr Kovač se již ve čtvrtek večer setkal s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). V pátek jednal také s předsedou české vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi