Běženci si omylem „usmlouvali“ vyhazov z Česka? Úřady zmátli arabskou tradicí
Skupina 25 iráckých křesťanů, kteří se pokusili opustit Českou republiku a nyní se budou muset vrátit zpět do Iráku, možná nikdy tuzemsko opustit nechtěla. Je dost možné, že se běženci jen snažili „usmlouvat“ lepší podmínky. V arabském světě to není nic neobvyklého, Evropané na to ale zvyklí nejsou. Blesk.cz to řekl jeden z organizátorů přesidlování uprchlíků Dan Drápal z Nadačního Fondu Generace 21. Podle představitelů projektu uprchlíkům situaci vysvětlili dostatečně.
„My ty lidi nesoudíme, ale samozřejmě to, co udělali, bylo velmi nerozumné. A to jak pro jejich rodiny, pro které to může mít katastrofální dopad, tak tím ublížili těm druhým Iráčanům, kteří v tuhle chvíli jsou v České republice a budou to mít o to těžší. Také ublížili těm, kteří v tuhle chvíli jsou v Iráku a čekají na to, že by se mohli zachránit,“ řekl mluvčí Nadačního fondu Generace 21 Martin Frýdl.
O důsledcích jejich rozhodnutí i o tom, že se budou patrně muset vrátit do Iráku, s nimi hovořili jak lidé z Generace 21, i zástupce českého státu. „Ten je navštívil a velmi jasně jim řekl, co se stane a jaké mají možnosti,“ uvedl Frýdl.
Je za tím někdo třetí
Z jakého důvodu chtěli křesťanští uprchlíci tolik opustit Českou republiku, je stále záhadou. „My jsme se jich na to ptali mnohokrát a oni nikdy nebyli schopní udat nějaký jasný relevantní důvod nebo důvody, proč tento krok chtějí udělat,“ řekl Frýdl. Podle něj to ale Iráčané rozhodně nemají ze svojí hlavy. „Bude za tím nějaká třetí strana, která ostatně také asi objednávala ten autobus a celé to organizovala. Ta bohužel nese odpovědnost za osudy těchto lidí,“ popsal Frýdl.
Podle dalšího z představitelů Generace 21 Dana Drápala uprchlíkům někdo nalhal lepší podmínky v jiné evropské zemi. „Věřili někomu, kdo jim našeptával, že to tam bude lepší, ale to já nevím úplně s jistotou komu,“ řekl. „Oni se dokonce netajili tím, že mají nějakého právníka, co jim to zajistí,“ dodal s tím, že nechce spekulovat o tom, o koho mohlo jít.
Sám Drápal je i navštívil, aby je informoval, jaké může mít jejich rozhodnutí důsledky. „Já jsem za nimi v úterý byl a dal jsem jim dopis přeložený do arabštiny, kde jsem jim vysvětlil, že jestli tohle udělají, že možná se to celé zastaví. Oni mně nevěřili a stalo se přesně, co jsem jim popsal,“ povzdychl si Drápal.
Chtěli smlouvat, nevyšlo to
Podle Drápala mohlo být stažení žádosti o azyl jakýmsi pokusem o vyjednání lepších podmínek. „To mi říkal ten překladatel, že takhle to u nich chodí. Oni nikdy nezačínají jednání, že by rovnou řekli, o co jde. Nejdřív jde o takové nezávazné povídání a teprve postupně se přechází k vážnějšímu hovoru,“ řekl Drápal.
Podle něj se Iráčané možná domnívali, že lze nějak smlouvat a podobně přistupovat i k jednání s ministerstvem vnitra, jenže to zareagovalo okamžitým vyhověním žádosti o zrušení azylového řízení a pasy vydalo. „My jsme se jim opakovaně snažili vysvětlovat, jaká je realita a že to takhle prostě v této zemi není. Mluvili jsme s nimi o tom velmi dlouze,“ popsal mluvčí fondu Martin Frýdl.
„Oni nejdřív zmiňovali Německo, pak do Německa nechtěli, a dokonce zmínili i Rusko. Já opravdu nevím, jestli to na nás celou dobu jenom hráli, nebo to byly jen takové momentální nápady, to nemohu vyloučit, oni jsou opravdu v něčem jako děti,“ uvedl Drápal.
I
jedině správně by bylo chcete vrátit pasy ano souhlas a vrácení pasu v letadle před přistáním v Iráku.