Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Pašeráci lákají uprchlíky přes Facebook. Místo Řecka nabízejí cestu do Itálie

Autor: ČTK - 
1. dubna 2016
16:42

Pašeráci nabízejí migrantům cestu z Turecka přes Itálii místo trasy přes Řecko, kde jim hrozí deportace. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na britský list The Guardian. Pašeráci k tomu využívají i sociální sít Facebook. Italské úřady varovaly, že kvůli dohodě EU s Tureckem o vracení migrantů se může zvýšit příliv syrských uprchlíků do Itálie.

„Plavba se koná v sobotu z Mersinu do Itálie na obchodní lodi 110 metrů dlouhé, vybavené jídlem, vodou, záchrannými vestami a léky,“ citoval list Guardian inzerát, který se objevil na Facebooku, ale posléze zmizel. Inzerát nabízel cestu z tureckého Mersinu do Itálie za 4000 dolarů (přes 95 000 korun) na osobu, což je asi čtyřikrát více, než stála cesta do Řecka. Podle zástupce firmy Facebook se již vyšetřuje původce inzerátu.

Pašeráci dosud přepravovali uprchlíky z Turecka do Evropy zejména přes řecké ostrovy v Egejském moři. Očekává se ale, že od pondělka Řecko začne vyhošťovat běžence zpět do Turecka na základě dohody EU s Tureckem. Ta předpokládá, že uprchlíci, kteří připlují z Turecka a v Řecku nedostanou azyl, budou vráceni do Turecka. Za každého Syřana mezi nimi má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

Za první tři měsíce letošního roku připlulo podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) do Itálie přes Středozemní moře téměř 19 000 migrantů, což je více než dvojnásobek ve srovnání se stejným obdobím roku 2015.

Nicméně většina migrantů používajících středomořskou cestu do Itálie zatím nadále pochází ze subsaharské Afriky a na této trase dosud nebyl zaznamenán zvýšený počet Syřanů, Afghánců či Iráčanů. Nejvíce migrantů (17 procent), kteří letos připluli do Itálie, pocházelo z Nigérie, asi 15 procent bylo z Gambie. 

Další videa