Maďary čeká referendum o uprchlících. Orbán chce slyšet názor lidí na kvóty

Autor: ČTK, mb - 
24. února 2016
17:25

Maďarská vláda se rozhodla uspořádat referendum o plánu Evropské unie na přerozdělování uprchlíků mezi členské země podle kvót. Ve středu to oznámil premiér Viktor Orbán (52), aniž upřesnil, kdy by se hlasování mohlo konat. Mluvčí Evropské komise Margaritis Schninas (53) nechtěl na pravidelné tiskové konferenci komise čerstvou zprávu o maďarském záměru komentovat.

„Vláda reaguje na veřejné mínění,“ řekl Orbán. „Myslíme si, že zavedení přerozdělovacích kvót, aniž by měly podporu lidí, je zneužitím pravomocí,“ dodal.

Maďarská pravicová vláda patří k hlavním kritikům kvót, které prosadily hlavně západoevropské země EU loni v září na jednání ministrů vnitra. Proti navrhovanému řešení se kromě Maďarska postavila většina východoevropských členů EU, včetně České republiky. Slovensko dokonce později rozhodnutí rozesílat imigranty po celé Evropě napadlo u soudu.

Odpor vůči kvótám je mezi maďarským obyvatelstvem značný, Maďaři v referendu uprchlické kvóty zřejmě odmítnou. Takový výsledek by posílil vyjednávací pozici Viktora Orbána s Bruselem. Kritici kvót poukazují na údajný demokratický deficit v navrhovaném systému přerozdělování uprchlíků.

Vyhrůžky od italského premiéra

Velké emoce též vzbuzují hrozby některých západních politiků, kteří se již nechali slyšet, že by země, jež odmítnou uprchlíky, měly přijít o finance z rozpočtu EU. „Migrační krize je společným problémem všech zemí EU. Jestliže vy neprojevíte solidaritu, země, které přispívají do rozpočtu EU nejvíce, mohou projevit méně solidarity vůči vám,“ vyhrožoval italský premiér Matteo Renzi (41).

Podobné hrozby už zazněly ze stran německých politiků, v Polsku je takové chování vzhledem k historickému kontextu vnímáno velmi citlivě. Týdeník Wprost německou kancléřku Angelu Merkelovou (61) a další politiky dokonce zpodobnil jako nacisty.

Titulní strana polského týdeníkuTitulní strana polského týdeníku | Twitter

Oznámení o vyhlášení referenda přichází jen několik dní poté, co počet migrantů snažících se nezákonně proniknout přes plot z ostnatého drátu na maďarských hranicích v posledních dnech prudce stoupl. Maďarská policie uvedla, že během víkendu zadržela více než 500 migrantů, což je téměř tolik jako za celý leden. Mezi zadrženými migranty stoupá podíl osob původem ze severní Afriky, Pákistánu, ale i Kosova. Nechybí dokonce uprchlíci z Haiti či Srí Lanky.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud