Němci začali migrantům zabavovat peníze. A rakouský plán o azylu čelí hněvu

22. 1. 2016
12:50

Němci následují příkladu Švýcarů a začali zabavovat běžencům peníze. Nedělají to ale všechny spolkové země, průkopníkem je Bavorsko, které slouží jako „vstupní brána“ běženců do Německa. Kromě Švýcarska a Německa chce uprchlíkům cennosti zabavovat i Dánsko. Rakousko zase přišlo s plánem na zavedení limitu počtu žadatelů o azyl, jenže narazilo na protesty doma i v zahraničí.

„Finance a cennosti přesahující částku 750 euro (zhruba 20 tisíc) mohou být zajištěny úřady v případě, že má dotyčný dluh, nebo se očekává, že takový dluh vznikne,“ potvrdil německým médiím bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann (59).

V Německu stále častěji sílí hlasy kritizující vstřícnou imigrační politiku kancléřky Angely Merkel (61). Politici chtějí hlavně snížení počtu migrantů proudících do Německa, za minulý rok jich k našim západním sousedům dorazil rovný milion. Statistiky prvních týdnů roku 2016 potvrzují, že utečenci dále míří do Německa, do země jich denně dorazí 3 až 4 tisíce. Nejvíce pociťuje nápor migrantů Bavorsko, uprchlíci překračují hranice z Rakouska právě v této spolkové zemi.

Ne všichni politici ale restriktivní opatření, které má běžence odradit, přivítali. „Lidé žádající o azyl jen uplatňují své základní právo, které zaručuje i německá ústava. To nelze spojovat s žádnými poplatky, ani v případě, že je azyl zamítnut,“ rozhořčuje se Ulla Jelpke z opoziční strany Die Linke.

Spolková země Bavorsko ale jen uplatňuje zákon, který říká, že žadatelé o azyl nejdříve musí vyčerpat své vlastní finanční prostředky, než požádají o podporu státu. Zabavování financí je sice sporné, ale takový výklad zákona potvrzuje i Aydan Ozoguz, který se zabývá integrací nově příchozích. „Pokud v Německu požádáte o azyl, musíte nejdříve vyčerpat své vlastní peníze a majetek. Teprve pak máte nárok na podporu státu,“ tvrdí Ozoguz.

Němci ovšem uprchlíkům ponechají např. snubní prsteny nebo jiné cennosti „osobního charakteru“. Praxi zabavování financí už uplatňují Švýcaři a Dánsko finalizuje poslední právní úpravy, které konfiskaci majetku běženců také povolí.

Rakušané naštvali spisovatele i německého ministra financí

Běženci jsou velkým tématem i v Rakousku. Tamní vláda přišla s plánem na zavedení limitu počtu žadatelů o azyl, jenže narazila. Sólovou akci Vídně, která vyvolala obdobnou reakci v některých balkánských zemích, v pátek kritizoval například německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Otevřený dopis vyzývající ke stažení návrhu vládě zaslali také přední rakouští spisovatelé, informovala agentura APA. Ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitner ale na opatření trvá a považuje jej i za způsob nátlaku na další evropské země.

„Musel jsem se zhluboka nadechnout, když jsem uslyšel, že to rozhodnutí (Rakušané) učinili bez bližší dohody s námi,“ uvedl Schäuble v rozhovoru poskytnutém zpravodajskému serveru Spiegel. „Kancléřka (Merkel) se v uplynulých měsících vždy snažila o úzkou spolupráci s Rakouskem,“ dodal.

Schäuble rovněž zopakoval kritiku některých evropských zemí, které podle něj mají na rozdíl od nedávné krize kolem společné měny pocit, „že se jich problém (migrace) netýká“. „Považuji to za chybné, ale oni to tak zkrátka vidí,“ řekl ministr, který zároveň varoval před ztroskotáním Evropské unie. „Pokud zničíme schengenský systém, je Evropa vážně ohrožena – politicky i hospodářsky,“ dodal Schäuble.

1080p 720p 360p
Další videa