Švýcaři předstihli Dány v obírání uprchlíků. Peníze jim berou hned dvakrát

Autor: ČTK, mb - 
15. ledna 2016
14:10

Běženci, kteří hledají ve Švýcarsku azyl, si ze zákona mohou ponechat jen majetek do výše tisíc franků (necelých 25 tisíc korun), vše ostatní musí v rámci spoluúčasti na své péči odevzdat. Další peníze jim strhávají z platu. O dosud neznámé praxi, kterou alpská konfederace už dlouho uplatňuje, nyní informovala švýcarská rozhlasová a televizní společnost SRF. Podobné opatření chystá i Dánsko, kde se parlamentní strany dohodly na hranici 10 tisíc dánských korun (asi 36 tisíc korun).

SRF ve svém pořadu informovala o syrském otci, který ve vlasti prodal dům, aby měl na cestu do Evropy a na platby převaděčům. Na hranicích se Švýcarskem mu ještě zbývalo v přepočtu asi 50 tisíc korun. „Mohl jsem si nechat tisíc franků, zbytek peněz jsem musel odevzdat. Dostal jsem na to účet,“ řekl.

Švýcarský úřad pro migraci zmíněný postup potvrdil. Podle platného zákona se uprchlíci musí podle svých možností podílet na spolufinancování azylového řízení i sociální pomoci. Jakmile získají práci, stát jim strhává deset procent z platu. Srážky trvají maximálně deset let, mohou být i kratší, pokud odvody dosáhnou celkové sumy 15 tisíc franků (370 tisíc korun), uvedla mluvčí úřadu pro migraci Léa Wertheimer.

Žadatelé o azyl, kteří se rozhodnou Švýcarsko do sedmi měsíců dobrovolně opustit, dostanou odebrané peníze zpět.

Podobný postup brzy čeká i běžence žádající o ochranu v Dánsku, příslušný návrh má v parlamentu dostatečnou podporu. Opatření počítá s tím, že migranti si budou moci ponechat úspory ve výši 10 tisíc dánských korun a také věci, k nimž mají zvláštní citový vztah, jako jsou například snubní a zásnubní prsteny či rodinné portréty.

Další videa
Články odjinud