Prověří vláda příchozí uprchlíky lépe než Mynáře? Ptejte se živě premiéra
Vláda odsouhlasila přesídlení 37 křesťanských rodin z Kurdistánu a Libanonu do Česka. Podmínkou jejich příjezdu je ovšem bezpečnostní prověrka. Jak bude přesně probíhat, se mohou čtenáři zeptat přímo předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) od 10:15 hodin v živě vysílaném rozhovoru na Blesk.cz. Podle ředitele Nadačního fondu Generace 21 Jana Talafanta, který převoz organizuje, už ale běženci hrají o čas. K moci se totiž může každým dnem dostat radikální islamistická strana a to by byla pro křesťany katastrofa.
Na živý přenos se podívejte od 10:15 hodin ZDE >>>
Co říkáte na to, že vláda schválila přesídlení 153 křesťanských uprchlíků?
Je to úžasný krok k tomu, aby sem mohlo všech 153 křesťanských uprchlíků přijet. Ještě tady samozřejmě nejsou, ale máme z toho velikou radost, jsme vděční vládě, že to schválila, a všechno to, co se dělo mezitím, byla příprava. Důležité je momentálně to, aby se sem ti lidé dostali a byli tady včas. O to nám jde.
Už jste o tomto faktu informovali uprchlíky z vašeho seznamu?
To si nejsem jistý. Zatím o tom nemám informace, ale určitě během pár následujících dní tuto zprávu dostanou.
Jak se jejich situace a tamní poměry za poslední dobu vyvíjely?
Výrazně tam klesla humanitární pomoc evropských organizací, protože se přesunula do Evropy na pomoc tomu obrovskému množství imigrantů, kteří sem přicházejí. Takže to, co tam před rokem docela fungovalo, se výrazně zhoršuje. Pořád tam mají v každém případě co jíst, ale teď jsme tam posílali 15 tisíc dolarů (375 tisíc korun), z nichž většina půjde na nákup léků. Lidé, kteří berou léky na cukrovku nebo vysoký tlak a podobně, si je nemohou dovolit nakoupit a ohrožuje to jejich životy.
Víte, jaká je tam momentální politická situace? Může křesťanům hrozit v nejbližších měsících nebezpečí?
Já nejsem expert na politiku v té oblasti, ale víme, že už pátý měsíc tam nevyplácí místní kurdská samospráva platy státním zaměstnancům a opravdu tam hrozí, že moc převezme radikální islámská strana. To se vlastně může stát kdykoliv a to by byla skutečná katastrofa pro křesťany. Věříme, že to ještě pár měsíců vydrží a všech 153 křesťanských uprchlíků z našeho seznamu se ve zdraví dožijí toho přesunu do České republiky.
Takže se to dá chápat i tak, že už hrajete o čas?
Určitě. My bychom chtěli, aby ten převoz byl co nejdřív, ale jak už jsem říkal, máme radost z toho, že to vláda schválila, respektujeme její postupy. Myslím, že někde padlo od někoho z vlády, že v polovině ledna by mohla přicestovat první skupina do České republiky a do pár týdnů by ji mohly následovat ty další. Doufám, že se to podaří.
Máte už nějaké scénáře, jak by se sem křesťané z Iráku a Jordánska mohli dostat?
Doprava by měla být v režii Nadačního fondu Generace 21. Momentálně přicházejí v úvahu dvě alternativy. Jelikož by měli uprchlíci přijet v několika skupinách, tak by bylo nejlepší, kdyby přiletěli klasickým charterovým letem, podobně jak tomu bylo na Slovensku. Některé rodiny by ale také mohly přiletět klasickou linkou přes Istanbul zřejmě do Prahy.
Je už jasné, co s nimi bude po příjezdu do České republiky?
Ještě je to potřeba doladit s ministerstvem vnitra. Existuje smlouva, která byla součástí toho vládního usnesení, mezi Nadačním fondem Generace 21 a státem zastupovaným ministerstvem vnitra a v ní je napsané, že v první fázi budou několik týdnů v zařízení rezortu vnitra, řádově dva až tři týdny, kde proběhnou základní azylové procedury, jako jsou lékařské prohlídky, snímání otisků prstů, základní školení a karanténa, a poté budou svěřeni do rukou nadačního fondu.
Co vše podle této smlouvy musí nadační fond splnit?
Musíme splnit všechny podmínky státního integračního plánu, ve kterém je popsáno, co vše musí dostat žadatel o azyl a co mu bude poskytnuto. Minimálně v péči jim musíme poskytnout to samé, co by jim poskytnul stát. Jsou tady stále otevřeny dvě alternativy. Jedna je ta, že by křesťanští uprchlíci byli na několika málo místech v rekreačním centru nebo hotelu pohromadě, kde by probíhala intenzivní výuka jazyka a další sociální a kulturní kurzy.
Druhá varianta je pak taková, že by rovnou přešli do velkých krajských měst. Kde by rovnou bydleli v bytech, ale každý den by se scházeli v nějaké budově ve školící místnosti, kde by opět probíhaly jazykové a jiné kurzy. Tohle období by trvalo zhruba půl roku. Uprchlíci, kteří by vše zvládali rychle, by po tomto období už mohli začít uvažovat o práci. Všichni se totiž nezajímají o to, zda budou dostávat sociální příspěvky, ale za jak dlouho po příjezdu budou moci pracovat. Máme spoustu nabídek, jak na bydlení pro uprchlíky ve městech nebo vesnicích, tak i právě na zaměstnání.
Setkal jste se za ten rok, kdy jste bojovali o přemístění křesťanů z Iráku a Jordánska do České republiky, s nějakou kritikou?
Jen velice málo a spíše to bylo kvůli neinformovanosti. Lidé, kteří se postavili proti tomuto přesídlení, si většinou mysleli, že to jsou muslimové nebo potencionální teroristé nebo něco takového. Takových lidí je stále méně. Čím dál víc se setkáváme spíše s tím, že i lidé, kteří jsou proti přijímání uprchlíků, říkají, že tito lidé opravdu potřebují pomoc, a fandí našemu plánu.