Svíčkami proti uprchlíkům. V Králíkách nejdřív vadil „pasťák“, teď běženci

Autor: kle, ČTK - 
27. listopadu 2015
05:15

Až 120 žadatelů o azyl bude ubytováno v objektu bývalého výchovného ústavu a dětského domova v Králíkách na Orlickoústecku. O plánu ministerstva vnitra informoval jako první Blesk.cz již začátkem listopadu. Oficiálně by se to měli obyvatelé obce dozvědět 2. prosince, neoficiální zprávy ale městem kolují již dávno. Odpůrci azylového zařízení budou až do 2. prosince před vchodem do objektu zapalovat svíčky. „Poté naše naděje zhasne,“ řekl Blesku Michal Souček, jeden z těch, kteří migranty v Králíkách nechtějí.

Čtyřtisícová obec na Orlickoústecku dostane až 120 nových obyvatel. Budou jimi žadatelé o azyl v České republice. Podle pardubického hejtmana Martina Netolického (ČSSD) by se měly na uprchlíky připravit například místní základní školy vytvořením vyrovnávacích tříd, zajištěna by měla být běžná zdravotní péče. V Králíkách a okolí je také nedostatek lékařů, navíc mohou mít problém se s cizinci dorozumět.

V Králíkách by měly být ubytované rodiny s dětmi a tyto děti by měly navštěvovat místní školku a školu. Pobytové centrum by mohlo být připravené v březnu příštího roku, jeho kapacita by byla 100 až 120 lidí. Zaměstnáno by v něm mělo být až 50 lidí. Ministerstvo údajně posílí místní policejní služebnu o desítku policistů.

Svíčkami proti nedostatku informací

„Nikdo nám nic neřekl, všechno se dozvídáme postupně a z médií,“ postěžoval si Blesku místní obyvatel Michal Souček. Dodal, že jej přístup oficiálních míst velmi zklamal. „Ani místní samospráva, ani hejtman se neobtěžoval informovat své voliče v předstihu,“ napsal ve své veřejné výzvě na Facebooku.

Ve středu večer proto místní symbolicky zapálili svíčky u bran budoucího azylového domu. Proč? „Za konec svobody svých dětí, za konec demokracie, za konec nadějí, že se toto zařízení konečně stane domem seniorů!“ uvádí dramaticky organizátoři.

Odpůrci chystaného azylového zařízení v Králíkách na Orlickoústecku chtějí několik dní potichu protestovat zapalováním svíček. Raději než uprchlíky by v objektu viděli například seniory.Odpůrci chystaného azylového zařízení v Králíkách na Orlickoústecku chtějí několik dní potichu protestovat zapalováním svíček. Raději než uprchlíky by v objektu viděli například seniory. | FB

Svíčky hodlají zapalovat až do úterý 1. prosince. „Svíčky 2. 12. již zapáleny nebudou, neboť se krutou realitu občané dozvědí od vedení města, kraje a ozbrojených složek oficiálně,“ dodal Souček. 

Hejtman Martin Netolický řekl, že ze vzniku azylového střediska v Králíkách není nadšený, protože oblast je zaměřená na cestovní ruch, ale ovlivnit to nemůže. Chce alespoň, aby byly splněny bezpečnostní a další opatření související s uprchlickým centrem.

„Budeme požadovat kamerový systém v objektu, 24 hodin ostrahy, oplocení areálu a bránu s kontrolou osob, a také vznik městského kamerového systému s návazností na pult centralizované ochrany,“ řekl hejtman.

Ústav v Králíkách byl zrušen na konci loňského roku po kontrolách ministerstva školství a České školní inspekce. Ty začaly poté, co dva mladíci v březnu 2014 brutálně napadli vychovatele a vychovatelku. V návaznosti na incident založili místní internetovou petici za zrušení ústavu.

Další videa
Články odjinud