Kluci z pasťáku se chovali jako predátoři, říká psycholog o brutálním napadení vychovatele

Podle psychologa Andreje Drbohlava jsou chovanci z Králíků exrémně nebezpeční.
7. 4. 2014
14:47

Útok chovanců na vychovatele v ústavu v Králíkách doslova šokoval celé Česko. Vyvolal diskusi jak v politické, tak odborné rovině. Podle mnohých je zapotřebí zcela zásadně změnit koncept ústavní péče a zpřísnit tresty pro mladistvé zločince.

Stejný názor má i psycholog Andrej Drbohlav, který oba útočníky po propuštění z policejní služebny vyšetřoval. „Vlézt do místnosti s takovými hochy je podobné, jako tam lézt se lvem nebo tygrem,“ uvedl v rozhovoru pro MfD.

Zmínění chlapci byli ale i pro Drbohlava cennou zkušeností . Oba jsou prý impulzivně agresivní, což v praxi znamená, že jim stačí nicotný projev k jakékoli agresivní reakci. „V afektu jsou velmi nebezpeční a útočí jako predátoři v přírodě. Nedají vám facku, ale zaútočí na hlavu, krk nebo na oči. Navíc jsou to asociálové plní široké škály poruch chování, která koresponduje s jejich kriminální historií,“ řekl Drbohlav.

Lítost? Neví, co to znamená

Podle Drbohlava je další dominantní vlastností obou agresorů absolutní absence lítosti nad brutálními činy, které způsobili. „Lítost u těchto chlapců zcela chybí,“ zmínil Drbohlav.

Případ je podle Drbohlava precedentním právě ve vztahu k nefunkčnímu systému prevence, který by měly ústavy plošně změnit. V ústavech se dá takové chování předpokládat. Zmínění chlapci měli problémy v rodině, ve škole, kriminální minulost, hovoříme i o patologické lhavosti, útěcích, drogách. Dá se tedy očekávat, že chování takovýchto individuí se bude ubírat spíše negativním směrem.

Většina chovanců je nepřevychovatelná

Podle Drbohlava je náprava zmíněných recidivistů mírně řečeno velice složitá. Museli by sami chtít, což většinou nechtějí. Navíc jde o méně inteligentní jedince a začlenit je do společnosti z části lze, ale v současných ústavech je opravdu velmi komplikované s nimi pracovat v tak velkých skupinách a při neadekvátním personálním zabezpečením.

Popisovaný incident se odehrál minulý týden, kdy čtrnáctiletý chlapec vběhl v noci do klubovny a vrazil vychovateli šroubovák do krku. Vychovatelka slyšela křik a běžela se podívat, co se děje. Útočník ji povalil na zem a kopal jí do hlavy a těla. Další 15letý mladík se k útoku na ženu přidal.

"Muž ročník 1971 utrpěl drobnou ranku na krku a vezl se na ORL do Ústí nad Orlicí. Šlo o centimetrovou ranku, tři centimetry od tepny. Nedošlo k nárůstu hematomu na krku, pacient byl zcela kompenzován v době našeho zásahu. Ženu jsme neošetřovali," uvedla tehdy mluvčí Zdravotnické záchranné služby Helena Škuligová.

"Po útoku chlapci utekli ven oknem, nicméně byli po chvíli díky bleskovému profesionálnímu zásahu policistů dopadeni," uvedl v písemném prohlášení právník ústavu Jan Rytíř.

liskabystrouska ( 27. listopadu 2015 06:25 )

oxygene.p ( 7. dubna 2014 18:58 )

Kdy už náš stát a Policie zakročí a budou nás hlídat před cikánama?? Nebo to dojde tak daleko , jak v Bratislavě , kdy někomu ze slušných občanů rupnou nervy a vezme zbraň a cikána , kterýho uvidí , tak zastřelí. Kdyby nějaký cikán sáhnul na mojí rodinu , vezmu zbraň a bez váhání střílím. Stálo by mi to za to.

sores ( 7. dubna 2014 17:14 )

Vůbec se tomu nedivím, v pasťáku jsou samé nekvalitní lidé. Z děsných rodin-rodičů ( šlapka,ochlasta,zloděj a nerušená psychika ) a rozhodně z nich nebude nic slušného ale nebezpečného pro společnost.mají to prostě v sobě.

starypes ( 7. dubna 2014 15:49 )

Nepřevychovávat, zastřelit na útěku !

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud