Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Uprchlíci s baseballovými pálkami vyhnali hlídače z tábora, ten zapálili

Autor: ČTK, mb - 
9. listopadu 2015
11:35

V imigračním centru zuří nepokoje, které vyvolala smrt jednoho z žadatelů o azyl, jenž z tábora utekl. Uprchlíci se na australském Vánočním ostrově vyzbrojili baseballovými pálkami a založili na řadě míst v komplexu požáry, které poničily lékařská, vzdělávací a sportovní zařízení. Hlídači byli z tábora z bezpečnostních důvodů odvoláni a úřady přiznávají, že nemají situaci pod kontrolou.

„Všude zakládají ohně... Po komplexu jezdí auta plná příslušníků bezpečnostních sil. Ti však jen vše pozorují z okének a nikdo nám nepomáhá,“ řekl Slovák (25), který se do tábora na Vánočním ostrově dostal proto, že setrvával v Austrálii i po vypršení turistického víza. Mladík ze Slovenska uvedl, že se bojí o svou bezpečnost.

Žádné nepokoje, jen „napjatá situace“, tvrdí Austrálie

„Poklidné protesty jsou přípustné, ostatní lidé zadržovaní v táboře ale využili situace a začali ničit majetek,“ konstatovalo ministerstvo pro přistěhovalectví. „Žádní zranění však nejsou hlášeni,“ dodalo. Australské ministerstvo pro přistěhovalectví v prohlášení odmítlo, že by se na Vánočním ostrově jednalo o „rozsáhlé nepokoje“, situace v uprchlickém centru je ale podle něj „napjatá“.

„Napjatou situaci“ podle ministerstva rozdmýchala skupina Íránců, kteří v neděli zahájili poklidný protest po úmrtí jednoho z íránských Kurdů, jenž z tábora utekl v sobotu. Mužovo tělo bylo nalezeno v neděli pod nedalekým útesem.

Ian Rintoul z australské organizace na pomoc uprchlíkům Refugee Action Coalition prohlásil, že Íránec „trpěl důsledky dlouhodobého svévolného zadržování“. „Říkal ostatním z tábora, že už další zadržování nezvládne a chce ‚ven‘,“ sdělil Rintoul.

Vánoční ostrov se nachází na odlehlém místě, 2650 kilometrů severozápadně od australského Perthu a 380 kilometrů jižně od indonéského ostrova Jáva. V táboře je v současnosti 203 osob.

Austrálie uplatňuje velmi přísnou přistěhovaleckou politiku, znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi a posílá je do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea či na australském ostrově Manus nebo na Vánočním ostrově. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převaděčstvím a nelegální migrací. Kritici ale poukazují na špatné životní podmínky v zadržovacích táborech.

 

Video se připravuje ...
Další videa