Těžkooděnci klidnili náměstí Míru. Odpůrce imigrantů podpořil i lídr Pegidy

Autor: ČTK - 
28. října 2015
15:12

V Praze, Brně a několika dalších městech se ve středu sešly stovky lidí na demonstracích proti migraci, v Brně jich podle policejního odhadu bylo asi 1500. V Praze od sebe policejní těžkooděnci oddělili skupiny odpůrců islámu a EU od skupiny příznivců migrantů. Akce v ostatních městech se obešly bez vážnějších incidentů. V celé republice se sešly odhadem tři tisíce lidí.

Většinu akcí - v Praze, Brně, Ostravě a Ústí nad Labem - svolal Blok proti islámu a Úsvit-Národní koalice. V Liberci, kde se také demonstrovalo mimo jiné proti přistěhovalcům, byl hlavním řečníkem předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura.

Nejvíc lidí přišlo v Brně. „Akce má upozornit na velké nebezpečí pro Evropu, kterou představuje valící se vlna islámských migrantů," řekl mluvčí Bloku proti islámu David Štěpán. Lidé přišli s transparenty, na kterých bylo napsáno: Ne islámské invazi, ne německé diktatuře. Ne okupaci Evropy islámem. Další lidé měli transparenty se slovy: Stop islamizaci Evropy nebo Sebevražda Evropy nesmí být náš vzor, Ano žalobě proti kvótám. Mezi patnácti sty účastníky demonstrace bylo i 70 motorkářů, kteří byli vidět i na demonstracích v některých dalších městech.

Do Prahy přijela i Pediga

I jinde řečníci brojili proti migraci, někteří lidé si přinesli vlajky a transparenty. Do Prahy, kde se sešlo podle neoficiálních odhadů policistů minimálně 300 lidí, přijeli akci podpořit zástupci německého hnutí Pegida, včetně jeho předáka Lutze Bachmanna, který na shromáždění promluvil.

„Je důležité, aby nyní spolupracovali všichni evropští vlastenci, abychom mohli čelit této hrozbě. Jsme silní a dokážeme," řekl mimo jiné. Pegida, neboli hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu, už téměř rok pořádá v Drážďanech demonstrace proti údajné islamizaci a přistěhovalcům.

V Ostravě se protestního shromáždění proti nelegální imigraci zúčastnilo okolo 500 lidí. Hlavním řečníkem byl představitel Bloku proti islámu Martin Konvička. Nevznikly žádné incidenty, po skončení akce se účastníci v klidu rozešli.

V Ústí nad Labem se shromáždilo asi 400 lidí, vidět byla mezi jinými i vlajka s nápisem "Národní odpor", což je neregistrovaná neonacistická organizace. Kromě zástupců Bloku proti islámu a Úsvitu - Národní koalice se na pódiu objevil i ústecký senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši). Policie nasadila antikonfliktní týmy, kriminalisty v civilu i speciální vůz pro monitoring demonstrací, ale nezasahovala.

Do Liberce přijeli i motorkáři

V Liberci se na demonstraci proti islamizaci Evropy a za vypsání referenda o vystoupení z EU na náměstí před radnicí sešlo zhruba 350 lidí, z toho asi 70 účastníků přijelo ve skupině na motocyklech. Hlavním řečníkem byl poslanec Tomio Okamura. Souběžně se konala i demonstrace na podporu uprchlíků, na níž dorazilo asi 40 lidí.

„Akce je zatím bez konfliktů," řekla před čtvrtou hodinou odpoledne krajská mluvčí policie Vlasta Suchánková. Jednomu hrozícímu incidentu ale museli zamezit těžkooděnci, když se část účastníků demonstrace proti údajné islamizaci vydala ke druhé skupině. Policie zareagovala rychle a těžkooděnci se postavili mezi obě skupiny.

Za lepším životem míří už přes 700 tisíc migrantů

Dnes se demonstrovalo také v jihočeském Větřní, kam shromáždění "Za suverenitu ČR, proti imigraci a za vystoupení z EU" svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Podle informací policie se tam sešlo několik desítek lidí a kolem čtvrté hodiny odpoledne se začali rozcházet. Narušení veřejného pořádku policisté podle jejich mluvčího Milana Bajcury nezaznamenali.

V nynější mohutné migrační vlně do Evropy míří převážně běženci ze Sýrie, kde je občanská válka, přicházejí také lidé z Afghánistánu, Iráku a Pákistánu. Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky v úterý uvedl, že od začátku roku překonalo Středozemní moře na cestě za lepším životem v Evropě více než 700.000 migrantů. Přes 3210 lidí cestu nepřežilo nebo se stále pohřešuje. Většina z nich chce do Německa, kam už zamířily statisíce běženců. Česká policie za prvních devět měsíců roku v Česku odhalila 7201 migrantů.

Další videa
Články odjinud