Spojuje je vřelé přijímání uprchlíků. Česká ombudsmanka Anna Šabatová chce uprchlíkům dokonce promíjet padělaný pas. Německá kancléřka Angela Merkelová zase otevřela náruč všem Syřanům bez rozdílu. Obě ženy ale spojuje nejen vstřícnost k uprchlíkům...
I Česko má svou Angelu: Co pojí ombudsmanku Šabatovou s německou kancléřkou?
1.Herzlich willkomen
Prominout padělaný pas, přijmout každého uprchlíka, který si v Česku požádá o azyl, nebo povolit muslimské šátky ve školách – to jsou některé z nejzásadnějších výroků české ombudsmanky Anny Šabatové směrem k uprchlické krizi a pohybu muslimů po Česku.
Podoba s prohlášeními Angely Merkelové je až zarážející. „Všichni uprchlíci ze Sýrie najdou v Německu útočiště,“ touto větou odstartovala německá kancléřka ještě větší příliv migrantů do své země. Později se s nimi dokonce s úsměvem fotila. Vlastnímu národu poté vzkázala, že násilí vůči běžencům tolerovat nebude, a vyzvala k demonstracím proti “ostudným“ protiimigračním protestům.
2.Šabatová pod palbou prezidenta Zemana i ministra Chovance
Obě ženy si shodně za své názory vysloužily nejednu kritiku. Do Anny Šabatové, zastánkyně veřejných práv, se pustil i prezident Miloš Zeman poté, co Šabatová zkritizovala podmínky v uprchlickém táboře Bělá-Jezová. „Životní podmínky uprchlíků v Česku jsou naprosto dostačující. Jejich děti mají lékařskou péči i dost jídla,“ poznamenal prezident. Podobně Šabatové odpověděl na její kritiku i ministr vnitra Milan Chovanec.
Za příliš otevřenou náruč peskují v Německu také Angelu Merkelovou. „Copak se ve vládě nenajde vůbec nikdo, kdo by to koledování si o zhroucení celé společnosti zastavil?“ stěžoval si starosta Grossensteinu Uwe Stielkner. Kritiku schytala kancléřka také z Chorvatska. Kolinda Grabarová Kitarovičová jí vytkla, že způsobila chaos, i když možná nevědomky.
3.Na svých postech jsou unikátem
Anna Šabatová a Angela Merkelová – obě jsou prvními ženami ve vedení svého úřadu. Šabatová vystřídala Pavla Varvařovského, který dělal ombudsmana od podzimu 2010 do konce roku 2013. Před ním sloužil deset let jako veřejný ochránce práv Otakar Motejl, a to od samého vzniku funkce v roce 2000.
Úřad Angely Merkelové má mnohem bohatší historii, kancléřka navazuje na poválečného šéfa prezidentské kanceláře Konrada Adenauera, v Česku dobře známého Helmuta Kohla (1989–1998) a svého předchůdce Gerharda Schrödera. Ten skončil v roce 2005, od té doby se na výsluní vyhřívá první žena.
4.Merkelová a Šabatová - stejná generace
Obě ženy jsou také téměř stejně staré. Anna Šabatová se narodila jen o tři roky dříve než Angela Merkelová. České ombudsmance bylo letos 64 let, německé kancléřce 61. Obě jsou vdané, Merkelová dokonce podruhé, děti ale nemá. To Šabatová má děti hned tři.
Zlé jazyky spekulovaly o tom, že právě bezdětnost dostala Merkelovou na vrchol, ale zároveň kvůli ní neumí s dětmi jednat. Během školní besedy v Rostocku letos v červenci se rozplakala jedna z palestinských dívek a kancléřka ji nedokázala utišit.
5.Nekorunovaná šéfka Evropské unie vs. žalobníček
Kancléřku a ombudsmanku ale zásadně odlišuje jejich vliv a moc. Zatímco Merkelová v podstatě rozhodla o přijetí všech Syřanů, kteří v zemi budou chtít zůstat, a mluví se o ní jako o neoficiálním lídrovi celé osmadvacítky, Šabatová může leda monitorovat situaci v uprchlických zařízeních a skrze své zprávy uprchlíkům vzkazovat “Česku se raději vyhněte“. České republice ale může znepříjemnit situaci v Evropské komisi nebo v okolních zemích, což už ostatně udělala.
Nevědí, co činí. A navíc obě jsou ošklivé ženské.