Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Další facka za uprchlíky pro Česko. Tentokrát kvůli posílání rodin do Bělé

Autor: ČTK, kal, kle - 
12. října 2015
15:35

Organizace pro pomoc uprchlíkům kritizuje ministerstvo vnitra za posílání uprchlických rodin s dětmi do Bělé Jezové. Resort Milana Chovance (ČSSD) prý postupuje proti rozsudkům a doporučením. Ředitel stejné organizace už minulý týden označil podmínky v českých takzvaných detenčních zařízeních pro uprchlíky za nelidské a ponižující.

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek si minulý týden postěžoval švýcarskému rozhlasu a televizi, jakým poměrům běženci v Česku musí čelit. Prý často nevědí, proč jsou zavíráni. A musí žít na místech, kde chybí třeba toalety.

Jediným cílem české vlády je podle Rozumka tímto způsobem odradit případné další uprchlíky od cesty do České republiky. Česká policie podle Rozumka intenzivně vyhledává syrské, irácké či pákistánské uprchlíky, kteří si zvolili Českou republiku jako tranzitní zemi. Tyto lidi pak umisťuje do detenčních zařízení, a to včetně dětí, nezletilých bez doprovodu a celých rodin.

„A to z jednoho důvodu: aby odstrašila ostatní. Všem uprchlíkům tak je dáván signál, aby si našli jinou trasu. Chtějí tudíž břemeno svalit na jiné země,“ řekl s tím, že dobrovolníci z jeho organizace prý viděli v českých detenčních zařízeních bosé a nedostatečně oblečené děti, a podle jejich přesvědčení navíc hladové.

Za Chovance se nic nezmění, má jasno Rozumek

„Hygienické podmínky jsou velmi špatné. Zhruba 70 mužů spí na karimatkách v tělocvičně. Na několik málo toalet mohou jen v doprovodu dozorců. Prý byly i případy salmonelózy. Tyto podmínky podle mého názoru odporují článku 3 Evropské úmluvy o lidských právech, tedy zákazu týrání, ponižujícího a nelidského zacházení,“ řekl Rozumek.

Švýcarům Čech potvrdil také údajné zprávy, že česká policie migranty nutí svlékat se do naha. „To je pravda. Musejí se svlékat. Zadržovaní musejí podle českého práva za pobyt v detenčním zařízení platit, proto u nich policie trapně důkladně hledá peníze. Podle mého názoru je to nelidské a ponižující,“ zmínil. A podle něj se nic nezmění, dokud bude ve funkci ministr vnitra Milan Chovanec.