Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Uprchlík dostal infarkt a policie jen přihlížela. Umíral nám před očima, zlobí se synovec

Autor: simao, ČTK - 
18. září 2015
22:30

Byly to doslova infarktové chvilky. Srdeční příhoda postihla na chorvatských hranicích uprchlíka z Afghánistánu a rázem se rozhořel boj o jeho život. Snažili se mu pomoc další běženci i přítomní reportéři, kdo však jen stál opodál, byli podle britského Mirroru přítomní policisté. Jen přihlíželi a hlídkovali, aby jejich kordonem cizinci neprošli. Děsivé okamžiky popsal reportérům uprchlíkův synovec.

Snažili se dostat dál do Evropy, proti nim se však postavily chorvatské pořádkové jednotky. A došlo k pořádné mele a tlačenici. Zoufalství uprchlíků nebralo konce, někteří se snažili utéct pryč do polí, jiní měli smůlu.

Části z nich se podařilo policejní kordon prolomit, jenže zbytek se tvrdě a neúspěšně tlačil na policisty. Mezi davy migrantů byl i muž z Afghánistánu, který však dostal infarkt. První pomoci se zhostili nedalecí reportéři a kameramani, jeden z nich ji nadále točil. Video uveřejnil britský Mirror. List však zároveň upozornil, že hned vedle stáli chorvatští policisté, kteří měli všemu jen přihlížet. Do jejich bezcitnosti se následně navezl uprchlíkův synovec.

Na videu je patrné, jak jeden ze zvláště aktivních pomocníků okamžitě začal s první pomocí – srdeční resuscitací. Nad mužem, který zkolaboval, pak plakala jeho žena, kterou se jal utěšovat další z novinářů. Podle Mirroru trvalo poskytnutí první pomoci až 20 minut. Dorazili nakonec i záchranáři a muž přežil.

 

Je mu 60 let a jmenuje se Mohammed Jaffa. S manželkou utekli z Herátu, což je hlavní město stejnojmenné afghánské provincie a třetí největší město v zemi. „Udělal jsem, co jsem mohl, abych pomohl. Je to tu kompletní chaos,“ odmítal slova o hrdinství zachránce pana Jaffy, kameraman německé RTL Tom Kiefer. Muž, který zkolaboval, byl nakonec převezen do nemocnice a i když byl jeho stav vážný, podařilo se jej stabilizovat.

Děsivé okamžiky pak popsal synovec Hassan. „Umíral před našima očima, než se mu ti lidé vydali pomoci. Policie neudělala nic. Jsou bezcitní,“ stěžoval si Mirroru. Podle Hassana jeho strýce dokonce policisté v tlačenici udeřili. Křičel prý na policisty, že se jeho strýci udělalo zle, ale nereagovali. „Řekl jsem jim, že je nemocný a starý, ale neudělali nic. Pak, když se přes něj všichni tlačili, byl zatlačen do přední části k policii a oni ho praštili. Vykulil oči, zhroutil se kvůli infarktu a oni neudělali nic,“ tvrdí Hassan.

Srdeční potíže uprchlíka skončily nakonec dobře, právě dnes přitom chorvatský premiér Zoran Milanović shodou okolností také mluvil o srdci. To když v Záhřebu na tiskovce prohlašoval, že Chorvatsko se sice o migranty proudící do země ze Srbska postará, ale nemůže je na svém území nechat. „Chorvatsko má srdce, ale musíme Evropské unii připomenout, že máme i mozek a víme, co jsou naše zájmy a bezpečnost,“ uvedl premiér. Do Chorvatska začaly davy uprchlíků proudit poté, co Maďarsko uzavřelo svou část hranice se Srbskem.

Uzavírání hranic se odráží na zdraví uprchlíků

Premiér Milanović zdůraznil, že se Chorvatsko nemůže stát sběrným centrem uprchlíků v Evropě, kapacity země jsou podle něj už vyčerpané. Uprchlíkům prý země dá jídlo, vodu i léky, ale pošle je dál do Slovinska a Maďarska. Podle maďarského ministra zahraničí Szijjárta však Chorvati povzbuzují uprchlíky, aby spáchali trestný čin a nelegálně se dál pokoušeli překonat maďarské hranice.

„Co jiného můžeme dělat? Jste v Chorvatsku vítáni a můžete přes něj projít. Ale jděte dál. Nejde o to, že bychom vás neměli rádi, ale o to, že toto není vaše konečná destinace,“ uvedl chorvatský premiér. „Namísto toho, aby jim pomáhali, Chorvatsko povzbuzuje masy lidí, aby spáchaly trestný čin – nelegální překročení hranice je trestným činem,“ reagoval maďarský ministr.

„Zavírání hranic není žádné řešení, jen odsouvá odpovědnost do sousedního státu, nutí lidi vystavovat se většímu riziku a ztěžuje jejich cestu, což se bezprostředně odráží na jejich zdravotním stavu,“ komentovala nastalý chaos Ana de Lemos, projektová koordinátorka Lékařů bez hranic. „Dokud budou trvat války, budou lidé nuceni stávat se uprchlíky a budou hledat cesty ven, bez ohledu na překážky,“ upozornila.

„Lidé uvěznění na srbsko-maďarské hranici jsou v tuto chvíli v naprosté nejistotě, bez možnosti vrátit se zpátky nebo jít kupředu, bez jakékoliv možnosti najít někde bezpečí,“ navázala Aurelie Pontiheu, humanitární poradkyně Lékařů bez hranic pro otázky vysídlení, a dodala: „Ještě nebyli v jediné evropské zemi, která by byla schopná odpovídajícím způsobem reagovat na jejich potřeby. To ukazuje absurditu současné evropské reakce na situaci uprchlíků.“

mandat ( 20. září 2015 10:10 )

Presne tak.Urcite Dostal kolaps,protoze nemel svou davku hasise nebo kattu a tady zase delaji drama.Proc se nepise o tom,jak vcera par stovek mlatilo zeleznyma tycema nemecke policejni auto v Erfurtu ? I Video stahli,ukazuje se jen, co se jim hodi.

mandat ( 20. září 2015 10:07 )

Vcera zase Italove zachranili lod se 400 utecenci ze Sudanu a Etiopie.Meli by je vratit zpatky a bylo by po problemu.Za chvili se Sem nastehuje cela Afrika o Arabech zu ani nemluvim.Dnes komentoval nemecky Politik, ze posilani utecencu z byv. Jugoslavie zpet do Madarska, to neni ok.A to, ze Nemecko chce nutit vychodni staty a nacpat jim sve utecence,tak to je ok ?

5638 ( 19. září 2015 17:27 )

Já už nemám slov, proboha proč tu svoloč nezastaví na moři???? Proč je nechají přijít až na pobřeží a odtud dál do Evropy. Já to prostě nechápu, bez dokladů, povolení atd. je nechají, aby se tady producírovali jako doma. Takový bordel jsem už dlouho neviděl. V opačném případě by nás bez povolení dali do basy za nelegální překročení hranice a nebo by nás v horším případě zastřelili. Politici za naše peníze dělají úplné ho-vno..

brunos ( 19. září 2015 07:44 )

 Kdyby sem nelez neměl by infarkt prašivec!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud