Nadržujete uprchlíkům, kritizují desítky lidí dětský pořad ČT. Rada ho prověří

Autor: kle - 
15. září 2015
17:43

Téměř tři desítky lidí se obrátily se stížnostmi na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. V dětském pořadu ČT Planeta Yó na stanici Déčko se měla dětem vysvětlovat situace okolo uprchlíků „neobjektivně“ a „promigrantsky“. 

Rada se případem zabývá a na konci září záležitost projedná. O situaci informoval server Lidovky.cz.

Rozruch vyvolal díl pořadu Planeta Yó, v němž se dětem vysvětluje uprchlická krize. „Má tu přistát několik uprchlíků z planety Ne. Na planetě Ne je to od rána do večera horor, proto z ní všichni utíkají – ani se jim nedivím,“ prohlásil moderátor Tomáš Kyselka. „Kdybychom těm uprchlíkům řekli ne, tak nebudeme o nic lepší než ty slizké potvory z planety Ne,“ zaznělo dále.

Rodičům vadí jediný úhel pohledu

„V posledních několika dnech obdržela rada skoro tři desítky stížností. Zpravidla rodiče malých diváků vyjadřují rozhořčení nad tím, že tento pořad cílí na děti údajně proimigrantskou propagandu,“ popsal serveru Lidovky.cz předseda rady Ivan Krejčí. Na sociálních sítích rodiče rovněž kritizovali fakt, že na současnou krizi se pořad podíval pouze jedním úhlem pohledu a nevyváženě.

Rada se nyní záležitostí zabývá. „Planeta Yó je v současnosti analyticky vyhodnocována. Věc projednáme na konci září na jednom ze zasedání,“ míní Krejčí.

ČT je přesvědčena, že pořad byl v pořádku. „Scénka tedy nebyla reakcí na aktuální situaci, jejíž vývoj tehdy nebylo možné předvídat. Ale stavěla na základních hodnotách, jako je empatie, tolerance nebo solidarita,“ reagovala pro server Novinky.cz mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Rada prošetří kvůli uprchlíkům i zpravodajství

Rada připravila navíc rozsáhlý monitoring týkající se zpráv o migrantech. „Uděláme ho u vybraných televizních a rozhlasových stanic. Budeme zkoumat zpravodajské a publicistické pořady za poslední tři týdny. Výstupy ovšem budou k dispozici až za několik měsíců,“ sdělil Krejčí. Podle něj Rada přijala za posledních několik týdnů sedm stížností ve spojitosti s migrační krizí.

Další videa
Články odjinud