Neziskové organizace kritizují Českou televizi! Seriál Třída 8.A je prý plný stereotypů o Romech

Neziskové organizace se obuli do seriálu Třída 8.A. Je plný stereotypů o Romech!  (Autor: Foto ČT)
Autor: ČTK - 
28. července 2015
21:40

Osm neziskových organizací napsalo Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) kvůli pořadu České televize Třída 8.A. Seriál odvysílaný v loňském roce podle nich mohl utvrdit předsudky a stereotypy panující o romské menšině. ČTK to dnes sdělila obecně prospěšná společnost In Iustitia, která vznik dopisu iniciovala.

Neziskové organizace vyzvaly k tomu, aby pořad již nebyl reprízován a jeho autoři se protagonistům omluvili. Kreativní producentka ČT Kamila Zlatušková kritiku odmítla a poukázala na pozitivní recenze pořadu.

„I přesto, že si pořad původně kladl za cíl vyvolat veřejnou debatu o situaci našeho školství a tématu segregace Romů, výsledný efekt byl, alespoň podle reakcí diváků na internetu, zcela opačný,“ uvedla Markéta Nešporová z In Iustitia.

Pořad Třída 8.A byl inspirovaný švédskou dokumentární reality show. Zachycoval experiment, kdy na výhradně romské základní škole půl roku vyučovala trojice nových učitelů se zkušenostmi z různých výběrových škol.

Jejich úkolem bylo děti motivovat k učení a vnést do výuky nové metody. „V osmi odvysílaných dílech pořadu však mohli diváci místo schopných pedagogů a motivovaných žáků vídat spíše pravý opak – bezradné vyučující a děti, které je mají tak říkajíc ‚na háku‘,“ poznamenala Nešporová.

Zlatušková uvedla, že výběr romské třídy tvůrci seriálu původně neměli v plánu a hledali vstřícnou školu, která bude mít o takový druh experimentu zájem.

„Domněnku o vytváření špatného mediálního obrazu Romů lze vyvrátit řadou pozitivních recenzí pořadu z našich deníků a týdeníků, kdy redaktoři jednoznačně přečetli ústřední téma jako kritiku stávajícího školského systému postaveného mimo jiné právě na segregaci či nesmyslném biflování, tedy v žádném případě na kritice či stereotypizaci romské menšiny,“ uvedla Zlatušková.

Autoři otevřeného dopisu zdůraznili, že výuka znevýhodněných dětí má svá specifika a její úspěšné zvládnutí vyžaduje odlišné přístupy. Zároveň poukázali na etické problémy, které s natáčením podobných žánrů pořadů souvisejí.

„K získání materiálu pro pořad byla využívána naivita teenagerů a do značné míry i jejich zákonných zástupců, kteří mohli věřit, že angažmá v televizním pořadu může nějakým způsobem zlepšit vyhlídky jejich dětí,“ píše se v dopisu.

Podle Zlatuškové ale režisér seriálu Braňo Špaček k dětem i materiálu přistupoval velmi citlivě. Situace ve třídě nijak extrémně nevybočovala z běžných zkušeností průměrného pedagoga na českých školách, a to bez ohledu na původ jejich žáků, dodala producentka.

Na stránkách pořadu Česká televize uvádí, že pořadem chtěla reagovat na situaci, kdy výhradně romské třídy nejsou povolené, přesto je Česko opakovaně kritizováno mezinárodními institucemi za nepřímou segregaci, kdy vlivem okolností vznikají třídy, v nichž romské děti převažují.

ČT připomněla, že štáb měl zkušenosti s natáčením stejného formátu ze Slovenska, kde s velkými ohlasy, zejména ze strany odborníků na školství, natočil šestnáctidílnou sérii Trieda 9.A. Kreativní producentka Zlatušková pracovala společně s Lukášem Frantou, scenáristou Třídy 8.A., rovněž na oceňovaném časosběrném seriálu Ptáčata.

Další videa
Články odjinud