Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Polojasno 13°C

„Není to druhý Mnichov. Teď u stolu jsme,“ řekl Sobotka o uprchlické krizi

Premiéra pořadu Ptám se, pane premiére: Moderátorka Klára Brunclíková a premiér Bohuslav Sobotka
Premiéra pořadu Ptám se, pane premiére: Moderátorka Klára Brunclíková a premiér Bohuslav Sobotka  (Autor: Foto Blesk - Karel Kopáč)
Autor: Jaroslav Šimáček - 
15. září 2015
09:50

Česko nadále odmítá uprchlické kvóty. Jenže může se stát, že je Evropská unie prosadí i tak? Především o uprchlické krizi mluvil Bohuslav Sobotka (ČSSD) v prvním díle pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére. V souvislosti se složitým jednáním o migrantech v EU vzpomenul také na mnichovskou dohodu, kdy se s Adolfem Hitlerem mluvilo o nás, ale bez nás. Tentokrát jde však podle Sobotky o zcela jiný případ.

Předsedu vlády Bohuslava Sobotku vyzpovídala moderátorka Klára Brunclíková. V době, kdy dál houstne atmosféra v Evropě kvůli migrantům, nemohlo být hlavní téma jiné než uprchlíci.

Řeč se samozřejmě stočila i na uprchlické kvóty, které Česko nadále odmítá. Naposledy to spolu s dalšími zeměmi udělalo v pondělí na schůzce ministrů vnitra členských zemí EU v Bruselu. Sobotkův souputník z ČSSD Milan Chovanec tam tlumočil český názor, že kvóty nemají smysl a jde o systém, který nemůže fungovat.

Česko nadále upozorňuje na problém, jak udržet běžence tam, kde být nechtějí. „Není to druhý Mnichov, my sedíme u jednacího stolu... Jsme součástí EU a máme právo říct svůj názor. Nejsme sami, kdo tento názor říká... Máme možnost ovlivnit rozhodnutí EU,“ upozornil v pořadu Blesk TV premiér Sobotka. Zároveň ale dodal: „Já mám pocit, že pořád si v Evropě nerozumíme s našimi partnery. Ten problém není v tom, že bychom se nechtěli postarat o lidi, kteří utíkají před válkou v ČR.“

Podívejte se, jak premiér Sobotka mluví o uprchlickém diktátu Bruselu:

Video Nechceme uprchlický diktát Bruselu, řekl premiér Sobotka živě v Blesku - Blesk TV

Sobotka: Evropa dává falešné signály

Podle premiéra Sobotky zatím někteří evropští partneři příliš nechápou, že se Česko nestaví proti pomoci uprchlíkům, ale pouze proti systému kvót.

„Nechceme trvalý přerozdělovací mechanismus. Nechceme, aby nám Brusel příští rok, přespříští rok stanovil, o kolik lidí se máme v České republice postarat. Chceme, aby to zůstalo v naší národní kompetenci. Ta bitva je velmi důležitá. Pokud bychom teď ustoupili, tak žádná další vláda už nebude moci do toho proudu migrantů do ČR zasáhnout,“ vysvětloval Sobotka s tím, že se snaží evropskou debatu o uprchlících obrátit od tématu kvót k řešení příčin.

Video Sobotka - domácí situace + není to Mnichov - Blesk TV

Podle Sobotky je třeba se zaměřit mj. na regulaci uprchlického toku na hranicích EU. Regulovat proud uprchlíků tam, kde vzniká. „Řecko nedělá nic pro to, aby regulovalo ten migrační proud. Vadí nám i to, že Evropa vydává falešné signály, že je schopna se postarat o jakékoli množství migrace,“ poznamenal Sobotka. „Evropa nemá neomezené kapacity a nemůže se postarat naráz o všechny uprchlíky,“ pokračoval premiér. Zmínil pak i to, že je třeba se samozřejmě zaměřit i na zastavení války v Sýrii či Libyi.

Armáda je připravena, ale nejde o válku

Prezident Miloš Zeman by přitom nejraději poslal na hranice armádu, jak zopakoval i v pondělí v Brně. Premiér Sobotka mluvil v pořadu Blesku zatím jen o zpřísnění bezpečnostních opatření na jižní hranici.

„200 policistů je první fáze, to jsou policisté, kteří tam přišli hned. Policie pracuje na tom, aby uvolnila své rezervy, abychom postupně posílili bezpečnostní opatření na jižní hranici,“ uvedl Sobotka. Také k nasazení armády je prý Česko připraveno. „V tuto chvíli to nepotřebujme. My nasadíme armádu v okamžiku, kdy o to policie požádá,“ upozornil však Sobotka. Šlo by podle něj o případ, kdy by se rapidně zvýšily signály o počtu pokusů nelegálních uprchlíků o překonání státní hranice.

Armádou totiž Sobotka nechce jen demonstrovat sílu. „Chápu, že lidé mají obavy, ale česká vláda má bezpečnostní situaci v naší zemi pod kontrolou,“ říkal v pořadu Ptám se, pane premiére Sobotka. Pokud by armáda skutečně nasazena byla, nešlo by o její bojové nasazení, ale měla by stejná práva jako policie. „Tady jde o uprchlíky, tohle není žádný útok na ČR... Nejde teď o válku,“ upozornil předseda vlády. „V tuto chvíli stačí ty síly, které má policie,“ ukončil téma armády.

Jednotlivé země EU mezitím začaly chystat vlastní opatření vůči uprchlíkům. Maďaři po stavbě plotu zpřísnili v úterý přijímání uprchlíků ze Srbska, Němci se rozhodli pro kontroly na hranicích s Rakouskem. Namátkové kontroly zavádí i další země. „Německo už reaguje na to, že má skutečně naplněné kapacity pro uprchlíky,“ komentoval Sobotka počínání našeho západního souseda. K podobnému kroku však může přistoupit i Česko. „Jsme připraveni obnovit dočasnou kontrolu na hranicích v situaci, kdy to bude potřeba,“ prozradil.

Sobotka doufá, že současné dění kolem uprchlíků nebude znamenat pád celého schengenského systému, tedy volného pohybu osob po řadě členských zemí EU. Věří, že dojde jen na změny tohoto systému. „To, co potřebuje Schengen změnit, je přístup k vnější hranici,“ upozornil Sobotka. Evropa má podle něj vyjádřit také svou vůli regulovat migrační toky. „Dnes to vypadá, že Evropa tuto vůli ztratila,“ upozornil premiér.

Pusťte si celý záznam pořadu Ptám se, pane premiére:

Video Celý záznam přenosu: Premiér Sobotka o uprchlících a nebezpečí ISIS - Blesk TV

Česká pomoc v boji s Islámským státem

Nejvíce uprchlíků nadále pochází ze Sýrie, kde zuří již přes čtyři roky občanská válka. Přidaly se k ní pak i střety s Islámským státem. Strach z ISIS bylo další téma pořadu Ptám se, pane premiére. „Požádali jsme tajné služby, aby se této věci prioritně věnovaly. Především ale spolupracujeme s okolními zeměmi, abychom měli co nejvíce informací o lidech, kteří sem přichází,“ uvedl Sobotka s tím, že však nejde o nic snadného.

Osobně přitom vidí větší problém v navrátilcích z války, kteří bojovali za Islámský stát. Sám se pak chystá na jednání koalice proti IS do USA. „Pomáháme v boji proti IS, proto je přirozené, že se zúčastníme schůzky zemí, které tvoří koalici,“ zdůvodňoval svou pracovní cestu za Atlantik Sobotka. Upozornil, že Česko partnerům dodává zbraně a nabízí výcvik iráckých policistů. A také pomoc při ostraze zemí NATO, které nemají vlastní stíhačky.

Sobotka připomenul, že nedávno české stíhačky pomáhaly chránit vzdušný prostor Islandu. Bojové nasazení českých pilotů a letounů nad územím ISIS se však nechystá. „Nemáme v plánu zapojit se do přímého působení, jsme ale schopni pomoci spojencům tímto způsobem,“ dodal Sobotka.

O tykání se Zemanem: Česko musí mluvit jedním hlasem

Při dotazech od čtenářů se pak Sobotka pozastavil také u tykání s prezidentem Zemanem. Prozradil přitom, že Zemana v 2. kole přímé prezidentské volby volil, vedle toho uvedl, že ČSSD zatím nevede debatu o novém prezidentském kandidátovi. Na to je ještě čas.

„Je pravda, že my jsme si netykali, ačkoli se z politiky a ze sociální demokracie známe dlouhá léta. V této době si tykáme a já myslím, že to prospívá k tomu, aby se zlepšila komunikace mezi předsedou vlády a prezidentem. Já se snažím o to, aby ta komunikace byla dobrá, byť ne na všechno máme stejné názory, protože navenek to ČR posiluje. Země, kde se premiér hádá s prezidentem každý týden, navenek nevypadá jako silný stát. A my dnes potřebujeme, aby ČR v klíčových věcech pokud možno mluvila jedním hlasem,“ dodal Sobotka v premiérovém dílu nového pořadu Blesk.cz.

Další videa