Česko uzná uprchlíkům jen jednu manželku: Která dřív přijde, ta bere

Oficiální manželka v Česku bude mít oproti ostatním výhody (Ilustrační foto)
Oficiální manželka v Česku bude mít oproti ostatním výhody (Ilustrační foto)  (Autor: archiv Blesku)
Autor: Daniela Soukalová - 
14. září 2015
05:00

Česko polygamní svazky neuznává, a to ani v případě běženců, kteří mají ve své vlasti více manželek. Na dlouhodobý azyl v rámci sloučení rodiny má právo jen jedna z nich. Která z žen to bude, si určují přímo rodiny, a když se nedohodnou, tak platí, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. Výhodu oproti svým matkám mají děti. Ty se mohou sloučit všechny se svým otcem.

 „Naše právo polygamní manželství neuznává, a proto se může sloučit jenom jedna manželka. To, která z manželek žádost podá, je záležitostí dané rodiny,“ uvedla pro Blesk.cz Gabriela Vaňková z tiskového oboru ministerstva vnitra.

Kdo dřív přijde, ten dřív mele

Při splnění ostatních zákonných podmínek bude vyhověno žádosti pouze té manželky, která se slučuje jako první,“ pokračuje Vaňková. Ostatní manželky budou z pohledu azylové procedury posuzovány samostatně. Alespoň tak upravuje sloučení polygamního manželství evropská směrnice.

Oficiální manželka bude mít výhody

Co se týče možného udělení víza či pobytu pro ostatní manželky, zákon tuto možnost neupravuje, ale zároveň ji ani nevylučuje. Tyto manželky by rozhodně nemohly žádat rovnou o povolení k dlouhodobému pobytu jako první manželka z titulu sloučení rodiny,“ upřesňuje Vaňková.

Ostatní ženy budou muset požádat „jen“ o dlouhodobé vízum s ohledem na povolený pobyt svých dětí na území. Ty v Česku budou moci zůstat díky svému otci.