Návrat policie na hranice je nemožný, ve služebnách jsou směnárny a prodejci cetek

Autor: dv - 
1. července 2015
13:38

Už i bezpečnostní rada státu kvůli uprchlické vlně jednala o krizové variantě – vrátit na hranice policisty a zavést znovu kontroly. Jenže teorie se zdaleka nepotkává s praxí. Cizinecká policie se totiž nemá kam vrátit. V bývalých služebnách a celnicích jsou směnárny a prodejci cetek. Policie by neměla zázemí.

Všechny krizové plány, jak ochránit Česko v případě extrémního ohrožení uprchlickou vlnou, by mohly selhat na praktických věcech. Cizinecká policie si během speciální akce vyzkoušela, jak by návrat na hranice mohl vypadat, generálka ale odhalila, že na pozemcích, kde dříve policie operovala, už nejsou vítáni. „Když někam na celý den postavíme naše auta, obchodníci jsou naštvaní a nejsme tam vítáni,“ řekla Blesku mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Video Policii chybí 5 tisíc lidí, aby se mohla vrátit na hranice - David Vaníček, Lukáš Červený

Odpor místních ale není jedinou překážkou, složitější je vlastnictví pozemků a budov, kde dříve byly kontrolní zóny. „Dnes jsou na mnoha místech v majetku soukromníků a policie nemá zázemí,“ dodala Rendlová. V praxi by sice hlídky mohly úřadovat ve speciálních dodávkách, takzvaných schengen-busech, ale tam není toaleta, šatny, prostor pro administrativní práce je omezený, chyběly by například záchytné cely, čekárny…

V případě velké migrační krize a vládního nařízení o návratu policie na hranice by navíc musela pomáhat armáda, strážců ochranného pásma při vstupu do Česka by jednoduše nebylo dostatek. „Znamenalo by to razantní posílení služby cizinecké policie asi o pět tisíc lidí,“ řekla mluvčí v rozhovoru pro Studio Blesk.  

Loni zachytila policie za prvních 6 měsíců něco málo přes 2 tisíce nelegálních migrantů, dnes jich je už přes tři tisíce. „Evidujeme letos nárůst o nějakých 46 procent,“ dodala Kateřina Rendlová.

zdenek1533 ( 4. července 2015 16:23 )

Co to je za keci že "dyž se někde postavíme tak to obchodníkum vadí nejsme tam vítáni" To už policii rozkazuje kdejakej šmelinář??? Jak se jim bude prodávat až se tam objeví toto https://www.youtube.com/watch?v=5WPZGOfrYjc To že memají zázemí tohle to na čas vyřeší http://www.stgtrade.cz/ Neříkejte že je to nemožný když se chce všechno de

gabreta ( 1. července 2015 16:31 )

Tak že s naším rozprodaným a rozkradeným státem to vypadá tak, že poslední zhasíná. Co se nepovedlo bolševikovi, demokracie dorazila!!

hofihofi ( 1. července 2015 15:59 )

V pripade ochrany statu je mozne vyvlastnit, to je snad prednejsi nez prodejna

tomik007 ( 1. července 2015 15:02 )

VYSTEHOVAT - nevidim v tom zadny problem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud