Dům patří místnímu hostinskému Rudolfu Svobodovi (71). Uvnitř se tehdy děly věci, které dodnes nahánějí hrůzu i otrlým hasičům. Ti tehdy pomáhali odklidit téměř milionovou škodu.

„Kdybych byl svědkem toho všeho sám, mlčel bych jako hrob. Nikdo by mi totiž nevěřil,“ řekl tehdy Blesku hned po zásahu velitel hasičů a místostarosta Bobrové Pavel Žilka. Ani po třech letech nechce promluvit.

Někteří z jeho kolegů byli sdílnější. „Rozbité sklo z oken střídavě létalo ven a dovnitř. Na policích vybuchovaly porcelánové hrnky a talíře. Vypadávaly dveře z pantů, aniž by se jich někdo dotkl, nábytek padal na zem,“ prohlásil jeden z hasičů.

V domě tehdy žili manželé Svobodovi s dcerou a jejím synem (13). Dnes tam Svoboda žije sám. „Manželka mu zemřela, dcera se synem se hned po té odstěhovala do Žďáru,“ řekla Blesku starostka Jaroslava Straková. „Hasiči si tam tehdy přišli na své. V garáži nikdo nedokázal nastartovat auta, museli je ven vytlačit. Obecní mobil uvnitř domu zkolaboval a už ho nikdo nerozchodil,“ vzpomínala starostka.

Hasiči dům asi dva týdny hlídali. „Bylo to děsné, sedíte tam a najednou na věšáku vzplane zničeho nic kabát,“ uvedl další z hasičů.

„Nechte toho, nic vám neřeknu. Namontovali sem zařízení napojené na satelity a stejně nic nezjistili,“ odmítl rozhovor majitel domu. „Já těm lidem ve Strašecí mohu jen doporučit, aby vydrželi a měli trpělivost. Tady už je tři roky klid,“ dodala starostka Straková.

HLEDÁME KROTITELE DUCHŮ PRO DŮM HRŮZY

Své tipy, jak zatočit s nevysvětlitelnými jevy, návody, fotky zaručených přístrojů nebo videa, posílejte na adresu online@blesk.cz s heslem KROTITELÉ DUCHŮ