Meteoradary, zaměřené na Evropu, ukazují, že extrémní srážky trápí aktuálně především střední Evropu - zatímco v Česku udeřily extrémní lijáky, v bavorských Alpách vydatně sněží. Na záplavy se připravují i v Rakousku. A vzestupu Dunaje a povodní v Bratislavě se obávají i Slováci.
Česko v srdci Evropy... a extrémních srážek! Stoupá i Dunaj, Poláci s obavami sledují ČR a evakuují občany
1.Extrémní lijáky v Česku
Česko zasáhly extrémní srážky. A povodňový stupeň platil v 9:30 na 169 místech České republiky. Nejvyšší třetí stupeň, který znamená ohrožení, byl na 38 místech tří desítek řek či potoků. Některé toky už se vylily.
Hladiny řek stoupají od pátečního večera, situace se s pokračujícím deštěm stále zhoršuje.
Sledujte aktuální lijáky na radaru Blesku
Během pátku pršelo na naprosté většině území Česka, v sobotu vydatné deště pokračují. Že se Česká republika ocitla v centru dešťových srážek, na to poukazují i záběry z meteoradarů, které sledují dešťovou aktivitu v Evropě.
Nejen Česko však aktuálně vydatné srážky trápí, obavy ze záplav mají např. v sousedním Rakousku. A s deštěm, ale i vydatným sněžením se potýkají Němci.
2.Slováci se obávají zhoršení situace na Dunaji
Slovensko očekává zhoršení povodňové situace na Dunaji, v Bratislavě proto budou postaveny mobilní protipovodňové bariéry. Naopak se zlepšil výhled pro slovenský úsek Moravy, která by se podle posledních odhadů vylít neměla. Po jednání krizového štábu to dnes novinářům řekl ministr životního prostředí Tomáš Taraba.
Slovenské úřady se dříve připravovaly na možnost evakuace lidí z okolí Moravy a na řízené vypuštění vody z tohoto toku mimo obydlené oblasti. Nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami, který úřady původně vyhlásily pro čtyři slovenské okresy sousedící s Českem a Rakouskem, bude nově platit také pro Bratislavu.
„Nemělo by dojít k vylití řeky Morava. Věříme, že situace zůstane nejbližší tři dny pod kontrolou. Horší zpráva je, že komplikovanější situace bude na Dunaji. To jsme původně neočekávali,“ uvedl Taraba.
Záplavy i v Bratislavě?
Výraznější vzestup hladiny Dunaje očekává Slovensko kvůli vývoji na rakouském úseku tohoto evropského veletoku. „Dunaj může dosáhnout úrovně 910 centimetrů. To je úroveň, která by způsobila, že Bratislava by začala být zaplavována,“ uvedl Taraba.
Podle webu Bavorského rozhlasu (BR) musí až do neděle s vydatnými dešťovými či sněhovými srážkami počítat především obyvatelé jihovýchodní části Bavorska, hlavně v Bavorském lese, tedy německé části Šumavy, a v okolí Pasova.
V těchto oblastech se záchranné složky připravují i na možnost záplav. Meteorologové podle BR hovoří v případě Alp o „výrazném nástupu zimy“, který je podle nich pro toto roční období „trochu neobvyklý“. Sněžit by mohlo už od 1000 metrů nad mořem. Pršet v jihovýchodním Bavorsku podle nynějších předpovědí přestane nejdříve ve středu.
3.Evakuace v Polsku
Z polského města Glucholazy v Opolském vojvodství, blízko hranice s Českou republikou, bylo kvůli povodni evakuováno 400 lidí. Evakuovali se například i někteří obyvatelé nedaleké vesnice Jarnoltówek, kde srážkový rekord překonal ten z povodní v roce 1997.
Situace je podle serveru onet.pl na mnoha místech složitá, zejména ve vojvodstvích na jihu a jihozápadě Polska. Ministr vnitra Tomasz Siemoniak dopoledne uvedl, že úřady sledují srážky a stav vodních toků v Česku. „Tyto údaje nejsou dobré, mírně řečeno,“ dodal podle agentury PAP.
V Glucholazech se z břehů vylila řeka Biala Glucholaska, která podle hasičů vystoupala dva metry nad poplašný stav. Místo navštívil i Siemoniak, který na platformě X zveřejnil fotografie zachycující práci záchranářů.
Ministr uvedl, že starosta Glucholaz před 3:00 rozhodl o evakuaci obyvatel několika ulic přiléhajících k řece.
Evakuovaným obyvatelům z města Lądek-Zdrój, které leží nedaleko hranice s Českem, situace připomíná povodně v roce 1997. „Zdá se, že vody je ještě víc než tehdy, už proniká do domů. Řeka se vylila z břehů už ve vsích před městem,“ řekla agentuře PAP jedna z evakuovaných žen. Kvůli hrozbě zaplavení hasiči evakuovali z centra města deset lidí, z nichž většina našla útočiště u příbuzných.
Polští hasiči k dnešním 6:00 v souvislosti s lijáky zasahovali na 1300 místech, hlavně v Dolnoslezském a Opolském vojvodství na hranicích s Českem. Ve vsi Kalków pod Nysou velká voda strhla auto, ve kterém zůstala uvězněna řidička, ale prudký proud ji připravil o možnost úniku. Drama skončilo šťastně, ženu se hasičům podařilo zachránit a předali ji zdravotníkům, informovala televize TVN 24.
4.Bouřky, lijáky a potíže v Rakousku
Hasiči v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy byli od pátečního večera povoláni ke 160 zásahům, zejména kvůli škodám působeným bouřkami, řekl agentuře APA mluvčí zemského velení Klaus Stebal. Situace se podle něj zhoršila a v několika obcích byly zřízeny mobilní protipovodňové zábrany. Nejvyššího stavu by hladiny vodních toků měly dosáhnout převážně v noci na pondělí.
Dnes brzy ráno byl preventivně přerušen provoz na několika železničních tratích. Toto opatření dnes začne platit také v regionální autobusové dopravě na levém břehu Dunaje v oblasti Wachau.
Na Dunaji se očekává 30letá voda. Na řece Kamp by měla být až stoletá voda. V některých obcích již v pátek večer začaly evakuace.
Stebal očekává vážnou situaci hlavně podél řeky Kamp. V Dolních Rakousích se již několik dní připravují na povodeň. Kromě výstavby mobilních ochranných systémů plní pytle s pískem a vytvářejí se prostory pro zachycování vody.
Nástup zimy na horách a bouřka již v pátek způsobily dopravní potíže a uzavřely několik silnic. Kvůli počasí musely být zpožděny některé lety na vídeňském letišti Schwechat.
Video Blesk: Víte, že... Povodně! Co má obsahovat evakuační zavazadlo?Video se připravuje ...
Ty potrat, Čaputka je kdeeZ? Príď osobne do Senice, Bratislavy a vypust túto hlúposť pred ľuďmi čo sa boja o svoje majetky. Idiot postihnutý. Nechápem prečo na psychiatrii dávajú možnosť sa dostať na siete