Češka z ambasády v Římě varuje: Pozor na krádeže, na turisty číhají gangy. A kam vůbec nechodit?
Nejen čeští turisté by si při cestě do Říma měli dát pozor. V italské metropoli, která zažívá stále větší nápor návštěvníků, bují vysoká míra kriminality. Turisté se stávají oběťmi kapsářů, ti se navíc organizují do gangů a na nic netušící návštěvníky číhají u památek a na stanicích metra. Časté je i vykrádání aut či celých karavanů. Římská policie navíc není vždy schopna pomoci. Na co přesně si dát pozor a jak postupovat, pokud se stanete obětí zločinu, popsala v rozhovoru pro Blesk Zprávy česká konzulka v Římě Adéla Verner Sýkorová. A jaké tipy pro pobyt ve městě přidala?
Počet incidentů od minulého roku výrazně vzrostl. Proč zrovna teď? Co se v Římě změnilo?
Cestování a turistika s ním spojená se definitivně vrátily na předcovidová čísla a s tímto faktem je spjat vyšší počet českých občanů navštěvujících Itálii a konkrétně Řím. V Římě jako takovém se pouze změnily počty turistů, které výrazně stouply.
Problémem jsou kapsářské gangy. Kde na ně lidé mohou narazit?
Kapsářské gangy operují celoročně v turisticky oblíbených místech, u památek, jako je Colosseum, Vatikán, Španělské schody a pak především v dopravních prostředcích. Prim mají kapsářské gangy v metru, konkrétně na stanicích metra Termini a momentálně (vzhledem k uzavření turisticky oblíbených stanic Ottaviano a Piazza Spagna) také Barberini.
Jaké mají taktiky okrádání?
Taktiky jsou různorodé a každý rok se mění, resp. přidávají se nové způsoby okradení turistů. Od oblíbené tlačenice, kdy skupina kapsářů způsobí, že turista ztratí pozornost, přes předstírání dávení, kdy každý člověk obvykle začne couvat a opět ztratí pozornost až po potřísnění „oběti“ čímkoliv, tedy kečupem nebo jinou hmotou, což opět vede ke ztrátě pozornosti. Prozatím nebyl zaznamenán případ použití zbraně při krádeži v dopravním prostředku, nicméně byly letos již monitorovány případy použití pepřového spreje (pravděpodobně u odhalených pachatelů, kteří potřebovali co nejrychleji zmizet), který v uzavřeném prostoru dopravního prostředku způsobí velký problém.
Hrozí i vykrádání aut. Kde hlavně?
K vykrádání aut dochází velice pravidelně na území celé Itálie, nicméně absolutní primát má město Ostia nedaleko Říma a římského letiště Fiumicino, kde jsou nejbližší pláže pro návštěvníky hlavního města. Auta se nejen vykrádají, ale kradou i celá a rychlost provedení takové operace je velice krátká, v řádu několika minut. Zaznamenali jsme vykradené automobily i před obchody nebo před hotely/hostely, tedy v místech, kdy bychom očekávali nějakou ostrahu.
Jsou ohrožené i karavany?
V loňském roce jsme zaznamenali několik případů vykradení, dokonce úplné ukradení obytného karavanu a v letošním roce se situace opakuje.
Existují i nějaké podvody týkající se ubytování?
Podvody při ubytování se týkají především ubytování typu Airbnb. K těm dochází také celoročně a byly zaznamenány především u studentů, kteří jedou do Říma na více měsíců v rámci studentských výměn. Falešný ubytovatel vybere zálohu a zmizí ze sociálních sítí. Policie je na tyto druhy podvodů bohužel krátká a zájemce ve většině případů o svou zálohu přijde.
A zaznamenali jste i podvody týkající se vstupenek na památky? Překupníci, případně falešné vstupenky.
Případů překupníků a falešných vstupenek je z celé výše popsané oblasti problému zdaleka nejméně. Případy jsou, ale díky zlepšujícím se online prodejům vstupenek se v tomto směru situace zlepšila.
Dokáže v případě nesnází italská policie pomoci?
Italská policie samozřejmě pomáhá, nicméně i tato pomoc má pro cizince svá úskalí. V hlavním městě jsou stanice carabinieri celodenně plné občanů, kteří byli okradeni nebo jim byla způsobena jiná újma, a je tedy velmi důležité připravit se na velmi dlouhé čekací lhůty. Carabinieri na menších stanicích nemluví jinak než italsky a používání překladače vede k dalším časovým prodlevám. Konkrétně u krádeží aut a vykrádání automobilů jsou čeští občané zvyklí na to, že policie se na místo činu dostaví osobně, to ovšem v Itálii nefunguje a okradený občan se musí osobně dostavit na stanici, vše nahlásit a opět čekat. Jen velmi malé procento ukradených věcí se podaří nalézt, a pokud se podařilo v minulých případech nalézt ukradené auto/karavan, byly většinou v nepojízdném stavu.
Když nepomůže policie, co turistům zbývá?
Turisté se musí obrátit na Konzulát ČR, který se pokusí také pomoci, ale např. při hledání odcizených věcí včetně aut, je situace popsána viz výše. Pravomoci konzulátů jsou jasně dané a např. vměšování se do činnosti místní policie do nich nepatří.
Jsou v Římě nějaké zóny, kde platí zvláštní pravidla, která turisté musí respektovat?
Většina turistů si nevšímá tzv. ZTL zón, což jsou zóny historických center, kam je vjezd povolen jen na základě výjimek, a jsou to nejčastěji a nejjednodušším způsobem pokutovatelné přestupky. ZTL zóny se dnes nacházejí i v těch nejmenších italských městech.
V Římě je několik čtvrtí, ve kterých se nedoporučuje ani ubytovávat, ani do nich chodit (Tor Bella Monaca, Basilio, Centocelle, Trullo. Corviale a Esquilino).
Máte nějakou obecnou radu pro turisty před tím, než vyrazí do Říma, případně jinam do Itálie?
Doporučujeme:
- Vždy mít kopie dokladů v mobilu nebo na papíře, pokud možno nenosit s sebou originály.
- Nenosit s sebou větší obnosy peněz, neboť i káva se dá všude zaplatit kartou.
- Parkovat výhradně na hlídaných parkovištích.
- Při krátkodobém opuštění vozu, ve kterém mám osobní věci, nechat vždy někoho z posádky uvnitř.
- Pokud cestuji sám, nikdy neopouštět vůz, ve kterém mám osobní věci.
- V případě naléhavé situace existuje tzv. Nouzová linka (a to nejen na velvyslanectví v Římě, ale na každém českém zastupitelském úřadě), kam se Češi mohou obracet.
Otázka , proč tu jsou společenství ze zemi,kde neni válečný konflikt,kdo jim dává povolení k pobytu? Jde o cílenou likvidaci bezpečnosti v EU.