Neděle 19. května 2024
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Oblačno, déšť 19°C

T-Mobile se rozděluje na dvě společnosti. Pocítí to zákazníci operátora?

Autor: ČTK - 
6. ledna 2023
08:02

Telekomunikační operátor T-Mobile Czech Republic se dělí na dvě společnosti. Pasivní infrastrukturu spojenou s provozem mobilních sítí, jako jsou telekomunikační věže a stožáry, přesouvá do samostatné firmy T-Mobile Infra CZ, uvádí server E15. Operátor vlastněný nadnárodní skupinou Deutsche Telekom si od transakce slibuje snížení nákladů. Stejným procesem si prošli i další dva mobilní operátoři v ČR, Vodafone a O2 Czech Republic.

Společnost T-Mobile Infra CZ získala od mateřského T-Mobilu viditelnou část mobilních sítí, na kterou se umisťují bezdrátové vysílače komunikující s mobily. Celkově to představuje tisíce položek za miliardy korun. Nový podnik také získal hotovost 171 milionů korun, píše E15.

„Hlavním cílem nové společnosti je poskytovat služby pasivní infrastruktury společnosti T-Mobile a případně dalším zájemcům na trhu, kteří by si chtěli pronajmout prostor na těchto vysílačích a střechách. Další aktivity společnosti jsou předmětem rozhodování v rámci koncernu Deutsche Telekom,“ uvedla mluvčí T-Mobilu Patricie Šedivá.

Podle E15 si T-Mobile od vyčlenění pasivní infrastruktury do samostatné firmy slibuje snížení provozních a investičních nákladů. Z účetních položek operátora zmizí náročné aktivum, které nově bude možné sdílet s dalšími firmami na trhu.

Operátor T-Mobile má v Česku kolem 6,4 milionu uživatelů. Provozní zisk firmy se za tři čtvrtletí loňského roku zvýšil o 2,9 procenta na 9,2 miliardy korun. Tržby stouply o 5,1 procenta na 22,1 miliardy korun.

Mateřský Deutsche Telekom začal s vyčleňováním pasivní infrastruktury už dříve v zahraničí. Vytvořil podnik GD Towers, do kterého přesunul vysílače v Německu a Rakousku. „Vyčleňování pasivní infrastruktury se stalo standardem. Tyto kroky jen v Evropě vytvořily tržní hodnotu přes 68 miliard eur, zhruba,“ sdělil serveru E15 majitel analytické společnosti Strand Consult John Strand.

V Česku obdobným procesem prošli i další dva mobilní operátoři. Společnost O2 Czech Republic se na maloobchodního operátora O2 a velkoobchodního provozovatele pevných a mobilních sítí a datových center Cetin rozdělila v červnu 2015. V létě 2020 se k rozdělení na dvě samostatné firmy rozhodla i společnost Vodafone, která telekomunikační věže a stožáry převedla do firmy Vantage Towers.

Zobrazit celou diskusi