Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Povánoční výprodeje v Česku: Frčí nábytek i drobná elektronika včetně měřičů spotřeby energie

Autor: ČTK, swp - 
30. prosince 2022
08:00

Češi mají v povánočních výprodejích největší zájem o vybavení do domácnosti nebo drobnou elektroniku. Nákupy také často hradí penězi, které dostali pod stromeček. Tržby jsou letos srovnatelné s předchozím rokem nebo vyšší, řekli ČTK oslovení prodejci.

Slevové akce v internetovém obchodu Mall.cz začaly 25. prosince, trvat budou do vyprodání zásob, uvedla mluvčí Pavla Hobíková. Firma se letos přidala k prodejcům, kteří výši slevy nepočítají z doporučených maloobchodních cen, ale z nejnižší ceny, za jakou se zboží prodávalo v posledních 30 dnech. „Slevy sice vypadají opticky menší, ale zákazníci mají jistotu, že jsou férové,“ dodala.

Zájem o letošní výprodeje je podle ní srovnatelný s akcí Black Friday. Zákazníci nejčastěji sahají po dražších produktech, jako jsou televize, pračky, myčky a ledničky. Poptávka je však vyšší také po pracích prostředcích nebo tabletách do myčky. Lidé si letos podle ní nákupy více rozmýšlejí. „Zvláště u velkých spotřebičů se dá předpokládat, že zákazníci pořízení plánovali již dříve, ale čekali právě na povánoční výprodeje,“ dodala Hobíková.

V e-shopu CZC.cz první dny slev ovládlo herní příslušenství, jako jsou sluchátka a klávesnice. Zájem je také o tiskárny nebo měřiče spotřeby elektrické energie, řekla mluvčí Michaela Balarinová. Nejprodávanějším produktem je však podle ní nezlevněný PlayStation 5, který u zákazníků vedl už před Štědrým dnem. Očekává, že po Novém roce obchodníci do akční nabídky zařadí méně zboží než loni.

„Tehdejší omezená dostupnost zboží donutila prodejce se silně předzásobit a v návaznosti na to agresivně vyprodávat.“ uvedla Balarinová.

Návštěvnost prodejen Datart je během letošních výprodejů meziročně o 30 procent vyšší, tržby jsou ale srovnatelné, uvedla mluvčí Olga Dolínková. Zákazníci si podle ní nejčastěji odnáší velké domácí spotřebiče, kuchyňské roboty, kávovary nebo elektrické zubní kartáčky. 

V obchodech Kik zvýšený zájem o zlevněné produkty pozorují od rána 27. prosince, kdy výprodeje zahájili. Proti loňsku jsou tržby vyšší, řekl jednatel společnosti Martin Šatný. Prodává se především sezonní zboží, ale i dekorace a domácí potřeby. „Mnozí zároveň využívají i speciálních kuponových slev ze začátku listopadu v rámci akce Zimní týdny,“ dodal.

Podle internetového srovnávače cen Heureka.cz Češi letos ve větší míře kupují nábytek. Zájem je o gauče, ložnicové sestavy nebo vybavení na zahradu. Populární jsou i hobby potřeby, zejména pruty a navijáky, a brýle pro virtuální realitu. K úhradě nákupů zákazníci často využívají peníze, které dostali pod stromeček, řekl šéf analytiků Michal Buzek.

Podle říjnového průzkumu společnosti si letos peníze plánovalo darovat 44 procent Čechů, o 14 procent více než v předchozích letech. Povánoční výprodeje pro obchodníky představují druhou nejsilnější sezonu, vede Black Friday, řekl ředitel Heureka.cz Jan Mayer. Sleva na internetu je podle něj v průměru 19 procent.

Video  Prouza o české drahotě i rozzuřených Polácích: Proč je u sousedů o tolik levněji? 
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

kristýna ryglová ( 15. února 2023 20:34 )

Já těm povánočním výprodejům vůbec nevěřím. Buďto jsou ceny před Vánocemi nastřelené, nebo pak ta sleva není sleva, jen na oko udělá cedulka se slevou. Lidi tomu ale pořád věří... Nejlepší jsou slevové kupóny třeba z http­://ku­ponoz­droj­.cz/ . tam je v nákupním košíku jasně vidět, o kolik je nákup levnější.

Zobrazit celou diskusi