Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Jak vrátit, reklamovat či vyměnit dárky: Velký průvodce povánočními problémy

 • Autor: Radka Růžičková - 
  28. 12. 2022
  05:00

  Vánoční euforie zvolna vyprchává a je nutné řešit problémy spojené s nadělenými dárky. Čekají nás reklamace, vrácení či výměny zboží a nástrahou pro peněženky můžou být i povánoční slevy. Jak řešit problémy, radí specialista na práva spotřebitelů, právník Lukáš Zelený.

  Dobrý dárce s problémem pomůže

  Striktně podle zákona může dárky vracet nebo reklamovat jen ten, kdo je kupoval. Řekněte tedy obdarovanému o těchto možnostech a ideálně mu nabídněte, že se ujmete vyřízení. „Obchodníci většinou neřeší totožnost osoby, která zboží vrací či reklamuje, pokud se prokáže účtenkou či kupním dokladem. Vyhovět obdarovanému však nemusí, proto na to raději myslete včas,“ doplňuje právník Zelený.

  Mgr. Lukáš Zelený Mgr. Lukáš Zelený | Jiří Koťátko

 • 1.Jak vrátit dárek?

  1. Nevhodný dárek: Zkuste odstoupit od smlouvy

  Ukázal se zakoupený dárek jako nevhodný? Pokud ho chcete vrátit a místo něj koupit něco jiného, zkuste odstoupit od smlouvy. Záleží ale na tom, kde byl dárek koupený. Zatímco v e-shopu byste měli uspět, kamenné obchody k výměně nebo vrácení zboží zákon nenutí. Bez udání důvodu je totiž odstoupení od smlouvy ze zákona možné jen ve dvou případech:

  *při uzavření smlouvy mimo prostory obvyklé k podnikání (třeba na ulici)

  *při uzavírání takzvaných distančních smluv (především po internetu)

  Pouliční prodej: Bez znalosti prodejce máte smůlu

  Zastavil vás prodejce před nákupním centrem či při procházení vánočními trhy a vy jste od ně koupili dárek? Protože jde o nákup mimo »kamennou« prodejnu, zákon vás brání více. „Smyslem je ochrana před nepoctivými pouličními a podomními prodejci, kteří se snaží využít momentu překvapení a vyvíjet na potenciální zákazníky tlak,“ vysvětluje Zelený.

  Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

  Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa