Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Přehledně: „Brutální“ inflace v Česku. Hůř na tom je v Evropě jen hrstka zemí

Autor: ČTK, Mii, jko - 
13. prosince 2022
05:29

Zatímco v ČR v listopadu inflace vzrostla, ve světě většinou klesala. Celkově patřila v Česku v Evropě k nejvyšším, vyšší byla například v Turecku, Moldavsku, na Ukrajině, v Pobaltí či v Maďarsku. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti Portu. Meziroční inflace v ČR v listopadu zrychlila na 16,2 procenta z říjnových 15,1 procenta. Vývoj inflace ukazují i infografiky Blesk Zpráv. 

Česko se ze sevření vysoké inflace jen tak nevymaní. Spotřebitelské ceny totiž v listopadu meziročně stouply o 16,2 procenta. Zlepšení situace se očekává v příštím roce.

Tempo inflace meziměsíčně zrychlilo, v říjnu byl růst cen »jen« 15,1 procenta. Inflaci táhly vyšší ceny bydlení i potravin. Jak ale upozornil Český statistický úřad, vliv mělo také to, že v posledních dvou měsících loňského roku byla odpuštěna DPH u elektřiny a plynu a kvůli tomu byla srovnávací základna pro listopad nižší.

Bez opatření by na tom Češi byli hůř

Jak upozornil Petr Král, ředitel sekce měnové České národní banky, hodnota inflace byla ovlivněna vládními opatřeními na pomoc s vysokými cenami energií. „Bez těchto opatření by listopadová inflace byla o 3,6 procentního bodu vyšší,“ upozornil Král.

V Česku rostly spotřebitelské ceny až do října 13 měsíců v řadě, po poklesu minulý měsíc, se pak trend vrátil. V příštím roce by ale boj s inflací měl začít přinášet kýžené ovoce.

„V příštím roce lze očekávat výrazné zlepšení situace, kdy ceny budou zmírňovat svůj růst. Lidé však nemohou počítat, že by se ceny u většiny položek spotřebního koše vracely na své původní úrovně,“ míní poradce premiéra a ekonom Štěpán Křeček.

Jak je na tom Evropa?

„V Evropě inflace klesla více, než se čekalo. V eurozóně se listopadová inflace překvapivě snížila o 0,6 procentního bodu na deset procent, a klesla tak poprvé od poloviny loňského roku,“ řekl ČTK analytik Portu Marek Pokorný.

Poklesu spotřebitelských cen pomohl pokračující klesající trend cen energií. V růstu naopak pokračovaly ceny potravin, které zdražily o 13,6 procenta.

Inflaci se podařilo podle něj snížit i v Turecku, které ji má ze států Evropy dlouhodobě nejhorší, jelikož začalo v posledních letech prosazovat politiku zaměřenou na podporu hospodářského růstu a levných úvěrů na úkor kurzu liry a cenové stability. To zapříčinilo momentální inflaci 84,4 procenta, která se proti říjnu snížila o nepatrných 1,1 procentního bodu.

Na druhém místě za Tureckem je Moldavsko s inflací 34,6 procenta, pak Ukrajina s inflací 26,6 procenta, následovaná Maďarskem, které kvůli problémům s drahým importem ruských komodit kvůli zavedení sankcí EU týkající se ruské ropy bylo nuceno zrušit zastropování cen benzinu a nafty. Maďarská inflace se proti říjnu zvýšila o 1,4 procentního bodu na 22,5 procenta.

V USA se inflace dostává pod kontrolu a v říjnu klesla již čtvrtý měsíc za sebou, a to na 7,7 procenta ze zářijových 8,2 procenta. Také mnoho asijských států je na tom z pohledu inflace výrazně lépe. A to především Čína, kde se listopadová inflace snížila z říjnových 2,1 na 1,6 procenta.

Důvodem nízké inflace v druhé největší ekonomice světa byla dlouho trvající politika nulové tolerance vůči covidu, která vedla k uzavírkám a utlumila poptávku spotřebitelů. Nižší inflaci reportuje také Tchajwan, kde v listopadu klesla na 2,35 procenta z říjnových 2,74 procenta, uzavřel Pokorný.

Video  Epicentrum: Lukáš Kovanda o zdražování a hrozbě propuštění  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

pepen ( 23. prosince 2022 09:54 )

Je demokracie a člověk nemůže napsat pravdu !!!Je tohorší než to bylo za komoušů!!!Sama lež,­podvo­dy,zlo­ději­na a tunel !!!

pepen ( 23. prosince 2022 09:50 )

Můžeme děkovat tomu Fialovýmu ***ovi bezcitnýmu a tý slepený bandě zmetků kteří myslí jenom své blaho !!!!DOUFÁM ŽE KARMA ZASÁHHNE !!!

1917 ( 22. prosince 2022 23:40 )

Před rokem chodila Pětibanda s transparenty "Babišova drahota" a kde je nyní Fialova drahota? O 12% vyšší!!!

mikes15 ( 22. prosince 2022 08:18 )

Přesně tak, ať mají co chtějí

Babišova Inflace ( 22. prosince 2022 00:36 )

Zdražovat se musí, aby soudruh velkokapitalista Babiš bohatl. Za minulý rok zbohatl o 28 miliard, neboli o 28 tisíc milionů. Když má rok asi 2000 pracovních hodin, tak to vychází na 14 milionů na hodinu.
Proto se musíte obětovat, i když třeba některé děti nemají co jíst.
Provolávejte slávu soudruhu estébákovi Babišovi a zvolte si jej prezidentem!

Zobrazit celou diskusi