Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Kalamita v Česku: Autonehody, kolony, uzavřené silnice! Bude sněžit dál? Sledujte radar Blesku

Aktualizováno -
12. prosince 2022
21:53
Autor: Dagmar Honsová, ČTK, red - 
12. prosince 2022
05:00

Jak meteorologové předpovídali, tak se stalo. Česko zasypal sníh a sněžení na mnoha místech pokračuje. Způsobilo to komplikace na silnicích, některé tahy jsou zcela uzavřené, jinde se tvořily přes den kolony. Následující týden bude meteorologů nejmrazivější z celého prosince, bude až -15 stupňů Celsia.

  • Sněžení dnes na řadě míst v zemi zkomplikovalo provoz na silnicích, a to včetně hlavních dálničních tahů. Některé komunikace museli policisté uzavřít pro kamiony. 
  • Chladné počasí se sněžením očekávají meteorologové i v dalších dnech. Mrznout bude i přes den. V noci na úterý teploty místy klesnou pod minus 12 stupňů Celsia v jihozápadní polovině Čech, v noci na středu bude obdobný mráz na severovýchodě Moravy a ve Slezsku. Místy se mohou se tvořit sněhové jazyky nebo závěje.
  • V Moravskoslezském kraji policie za dnešek řešila v souvislosti s počasím 183 nehod. Vážná byla kolize auta s dítětem na přechodu v Rýmařově na Bruntálsku, dítě utrpělo vážná zranění. Ostatní nehody se obešly bez zraněných.
  • V Libereckém kraji policie do 15:30 přijala kolem 40 oznámení kvůli stavu silnic nebo dopravním nehodám. 
  • Na příjezdech od Brna, Plzně, z Hradce Králové či Ústí nad Labem do Prahy se řidiči ráno zdrželi až hodinu. Desítky spojů MHD v hlavním městě a okolí od rána nabíraly zpoždění, některé musely jezdit odklonem. 
  • Tragicky dnes skončila dopravní nehoda na silnici I/55 u Hulína na Kroměřížsku, kde se ráno čelně srazila dvě vozidla. Řidič jednoho z nich zemřel, řidiče druhého auta převezli záchranáři do nemocnice. 
  • Rovněž na Vysočině měly v kopcích problémy kamiony, hlavně na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku. Policie ale kvůli klimatickým podmínkám musela omezit i rychlost na části dálnice D1. Dopravních nehod se v kraji od rána do 15:00 stalo 26, nikdo při nich nebyl vážně zraněn.

Sledujte vývoj počasí na radaru Blesku

Sněhová kalamita v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
19:07
12. 12. 2022

Děkujeme, že jste sledovali náš online monitorující sněhovou kalamitu v Česku. Pro dnešek se s vámi loučíme a přejeme poklidnou noc. 

18:39
12. 12. 2022

Zimní počasí vládne i v dalších zemích. Sníh napadl i v Kyjevě, kde se pod bílou nadílkou schovávají trosky, ale i válečná technika. 

Zimní počasí v Kyjevě (12.12.2022) Zimní počasí v Kyjevě (12.12.2022) Zimní počasí v Kyjevě (12.12.2022)
18:17
12. 12. 2022

Během noci na úterý se bude vyjasňovat - přes střední Evropu bude přecházet oblast vysokého tlaku vzduchu. Úterní ráno bude jasné až polojasné a čeká nás silný mráz - úterní ranní teploty budou klesat až k -14 °C, ojediněle očekáváme mrznoucí mlhy. Podobně studené třinácté prosincové ráno přinesl naposledy rok 2013.

18:08
12. 12. 2022

Nehoda na Mladoboleslavsku obousměrně uzavřela silnici I/38 

Po nehodě osobního a nákladního auta je od pondělí odpoledne obousměrně uzavřena silnice I/38 u Vlkavy na Mladoboleslavsku. Řidiče osobního auta vyprošťovali hasiči, vrtulník ho s těžkým zraněním převezl do pražské nemocnice. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytly mluvčí policie a záchranné služby.

„Událost máme hlášenou v 16:37, jednalo se o čelní střet osobního a nákladního auta, řidiče osobního auta museli hasiči vystřihávat,“ uvedla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Provoz by měl být obnoven zhruba do 18:45.

17:54
12. 12. 2022

Vydatné sněžení komplikuje od rána dopravu v Moravskoslezském kraji. Policie řešila za dnešek 150 nehod, které se staly v souvislosti s počasím. Vážná byla kolize auta s dítětem na přechodu v Rýmařově na Bruntálsku, dítě utrpělo vážná zranění. Ostatní nehody se obešly bez zraněných. Pro kamiony policie z preventivních důvodů uzavřela silnici z Ostravice k hranicím se Slovenskem. Nehoda kamionu pak zastavila u Bohumína na Karvinsku provoz na dálnici D1 ve směru na Polsko. Na několik hodin uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Novým Jičínem a obcí Vrchy. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková.

17:16
12. 12. 2022

Sníh zasypal i hlavní město, Prahu.

Zasněžená Praha Zasněžená Praha Zasněžená Praha
16:57
12. 12. 2022

Sníh zasypal i hlavní město Velké Británie, Londýn.

Sníh zasypal i Londýn Sníh zasypal i Londýn Sníh zasypal i Londýn Sníh zasypal i Londýn
16:45
12. 12. 2022

Ve Starých Hamrech v Beskydech zapadl autobus s 49 lidmi na palubě.

Ve Starých Hamrech v Beskydech zapadl autobus s 49 lidmi na palubě. Ve Starých Hamrech v Beskydech zapadl autobus s 49 lidmi na palubě. Ve Starých Hamrech v Beskydech zapadl autobus s 49 lidmi na palubě.
16:43
12. 12. 2022

Zástupci krajských silničářů dnes odpoledne ČTK upozornili na to, že zejména v Krkonoších mohou mít řidiči kamionů problémy v horských stoupáních. „Na silnicích místy leží rozbředlý sníh po chemickém ošetření, ve výše položených oblastech a v místech bez chemického posypu se tvoří uježděná vrstva sněhu. Oproti jiným krajům však situace s údržbou silnic není nijak kritická a všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné,“ uvedl ředitel údržby silnic Královéhradeckého kraje Jiří Brandejs.

Podle něj si vydatné sněžení z neděle na dnešek vyžádalo v současné zimní sezoně první vyšší nasazení krajských silničářů při údržbě silnic v Královéhradeckém kraji. „V terénu byla od brzkých ranních hodin veškerá technika,“ uvedl Brandejs.

16:23
12. 12. 2022

Profesionální i dobrovolní hasiči dnes zasahují na území Libereckého kraje převážně u dopravních nehod zapříčiněných vydatným snežením. Nezapomeňte při stání v kolonách nechat průjezdnou „záchranářskou uličku“.

 

 

16:17
12. 12. 2022

Na většině území Královéhradeckého kraje v noci na pondělí a dopoledne sněžilo. Policie od rána do dnešních 11:30 evidovala 29 dopravních nehod, což je víc než běžný denní průměr. Žádná z nich nebyla vážná, řekla ČTK mluvčí policie Šárka Pižlová. Podle krajských silničářů jsou všechny udržované silnice v kraji s opatrností sjízdné.

V kraji by v pondělí mohlo napadnout až deset centimetrů sněhu, na návětří hor by to mohlo být 15 až 25 centimetrů. „Budou se tvořit sněhové jazyky, na hřebenech hor i závěje,“ uvedli meteorologové. Večer by mělo srážek od jihozápadu ubývat.

16:05
12. 12. 2022

V Libereckém kraji v pondělí připadlo místy až 20 centimetrů sněhu, k večeru by ale srážky měly ustávat. Problémy se sjízdností byly během pondělí po celém kraji. Policie přijala kolem 40 oznámení kvůli stavu silnic nebo dopravním nehodám, řekl ČTK před 15:30 krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Nehody se zatím obešly bez vážných zranění, pro nákladní auta je uzavřená silnice přes Oldřichovské sedlo na Liberecku.

16:03
12. 12. 2022

Sněžení se na severní Moravě a Slezsku od sobotní noci prakticky nezastavilo, pokračovalo až do pondělí. Hasiči řešili popadané stromy, ale i hodně nehod. „Problémy měly osobní vozy i autobusy,“ uvedl hasič Jakub Kozák. Jeho kolegové tahali z příkopu bus v Metylovicích či nad příkopem visící autokar se 49 lidmi ve Starých Hamrech. Nikdo se nezranil.

Ve Starých Hamrech v Beskydech zapadl autobus s 49 lidmi na palubě. Ve Starých Hamrech v Beskydech zapadl autobus s 49 lidmi na palubě.
15:43
12. 12. 2022

Dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu na Karvinsku ve směru na Polsko uzavřena. Technika havarovanou soupravu vyprošťuje. Zatím není jasné, jak dlouho omezení potrvá. Příčinou nehody bylo asi počasí, v Moravskoslezském kraji od neděle vydatně sněží. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková. Policisté dopravu odklánějí po objízdné trase přes polskou obec Chalupki.

Nehoda se stala nedaleko Bohumína a česko-polské hranice okolo 15:00. Příčinu nehody policisté zjišťují. Pravděpodobnou verzí je počasí. „Celkem jsme od dnešních 06:00 do současné chvíle řešili asi 100 nehod souvisejících s počasím. Jednalo se většinou o střety aut, nárazy do svodidel či vyjetí ze silnice,“ uvedla Michalíková.

Dodala, že při nehodách nebyl nikdo vážněji zraněn. V souvislosti s počasím policisté dnes odpoledne také uzavřeli silnici I/57 mezi Novým Jičínem a obcí Vrchy. „Uvízly tam kamiony,“ uvedla Michalíková.

15:43
12. 12. 2022

Na Šacberku u Jihlavy by mohl začít jezdit vlek do týdne nebo deseti dnů, když vydrží zimní počasí a technika, uvedl provozovatel Pavel Havlíček.

Na novoměstské sjezdovce Harusův kopec vyrábí technika sníh také od neděle. Správce Karel Klapač by byl rád, kdyby se povedlo sezonu zahájit během příštího týdne, tedy před Vánoci.

U Nového Města na Moravě už bylo bílo před víkendem, v noci na dnešek připadly další dva až tři centimetry sněhu. Lyžovat se už dá na louce u Fryšavy pod Žákovou horou, jíž se říká fryšavský ledovec, a na horších lyžích i na okolních kopcích, uvedl dnes web Lyžařské Novoměstsko. Strojově se podle webu dají stopy upravovat až při výšce sněhu nad 20 centimetrů.

Lyžování v ČR: Šerlišský Mlýn v Orlických horách (2.12.2022)

Video  Příjezd z Mratína do pražské Vinoře, 12. prosince 2022.  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

Jan Kocián ( 13. prosince 2022 01:47 )

5. prosince jsem napsal, že od 11. do 13. prosince nasněží přes 20 cm i ve velkých městech na východě Moravy a ve Slezsku.

6. prosince jsem napsal, že sněžení se postupně rozšíří na většinu území ČR.

naidka ( 12. prosince 2022 15:00 )

Jj, byli jsme v sobotu v Olomouci. Tam je to hezké, jezdíme každý rok.

verka1 ( 12. prosince 2022 13:45 )

To pěkně naštve, možná jste jeli na vánoční trhy jiný den. Někde mají krásné trhy, krásnou vánoční výzdobu 👍

naidka ( 12. prosince 2022 12:38 )

Hlavně se neukazuj v Opavě nebo tě zmerčí Veverka, by ho kleplo.

naidka ( 12. prosince 2022 12:32 )

A svetry.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud