Sobota 8. října 2022
Svátek slaví Věra, zítra Štefan / Sára
Polojasno 19°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Dobrá zpráva pro řidiče: Benzin i nafta dál zlevňují, oproti loňsku je ale stále draho

Autor: ČTK - 
22. září 2022
08:12

V Česku paliva v uplynulém týdnu opět zlevnila, cena nafty se dostala pod 44 korun za litr. Za týden nafta na litru zlevnila o 73 haléřů, ve středu za ni řidiči platili v průměru 43,97 koruny za litr. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,35 Kč, před týdnem byl o 74 haléřů dražší. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Pohonné hmoty v Česku s výjimkou konce prázdnin zlevňují zhruba od začátku července.

I přes zlevňování jsou ale ceny paliv stále výrazně vyšší než před rokem. Benzin je meziročně dražší o 4,50 koruny než před rokem, za naftu loni motoristé platili asi o 12 korun méně.

Nejlevnější benzin natankují řidiči v Karlovarském kraji, kde je litr v průměru za 37,95 koruny. Nafta je nejlevnější v Královéhradeckém kraji, litr tam prodávají průměrně za 43,51 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 38,98 koruny, nafta se tam tankuje za 44,79 koruny za litr.

Na začátku prázdnin se průměrná cena Naturalu blížila 48 Kč/l, což byla dosud nejvyšší úroveň. Zhruba stejně tehdy stála nafta, dražší byla jen na jaře krátce po vpádu ruské armády na Ukrajinu. O prázdninách pohonné hmoty zlevňovaly, pokles cen se zastavil na konci prázdnin a od září ceny opět klesají.

Vláda proti prudkému zdražování paliv přijala několik opatření. Mimo jiné od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty. U nafty pak vláda schválila prodloužení snížení spotřební daně do konce příštího roku, ve středu novelu o spotřebních daních podepsal prezident Miloš Zeman. Opatření má podle kabinetu pomoci konkurenceschopnosti dopravců.

Video  Pohonné hmoty a jejich zdražování v reakci na Ukrajinu  - Videohub
Video se připravuje ...

verka1 ( 22. září 2022 09:48 )

Náš stát je zadlužen a bude hůř.

frantacizek ( 22. září 2022 09:28 )

toto se děje nyní už pravděpodobně z důvodu nastupující recese a obav z ní, jakože ten pád cen odstartovaly špatné odhady soudruhů ekonomů z čajny, kteří nadsadili růst tamní ekonomiky a realita je přitom skoro o 1,5% nižší a kdo ví, jak to bude s čajnou dále, to záleží, jak bude Ping Pongova armáda vítězit nad bacilem. Jakože čajna, stejně jako americká ekonomika významně ovlivňují tyhle faktory na trhu, pač jde o globální ekonomiky. USA má ještě tu výhodu, že se široce obchoduje v dolarech, čiže tamní FED (centrální banka) je podle mě nejmocnější ekonomickou institucí na světě..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa