Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Pět tipů, jak snížit spotřebu počítače: Kolik energie „žere“ notebook na klíně?

 • Autor: red,inb - 
  6. 11. 2022
  05:00

  Celodenní práce na počítači se projevuje ve spotřebě elektrické energie. Spousta by se jí ale dala ušetřit - zde je pár triků, jak na to.

 • 1.VÝBĚR POČÍTAČE

  Stolní počítač zapnutý od rána do večera spotřebuje kolem 2 kWh elektrické energie. Notebooky bývají až čtyřikrát úspornější. „Na spotřebu energie je dobré myslet už při nákupu zařízení. Pokud chceme na počítači pouze používat e-mail, internet a sledovat filmy, není nutné vybírat z výkonnějších řad, nepotřebujete grafickou kartu ani výkonný procesor. Postačí běžný notebook - samotné jeho pořízení bude levnější a v provozu spotřebuje až o 80 procent méně energie než stolní počítač,“ uvedl ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT) Martin Vodička.

   

  Notebooky byly přímo navrženy za účelem „mobility“, tedy s komponenty, které se starají, aby baterie vydržela co nejdéle. Jejich maximální spotřeba dosahuje kolem 60 wattů a obsahují mnohem menší napájecí zdroje.

  Video  Malé věci, které dělají velké úspory. Jak uspořit v domácnosti.  - Videohub
  Odemknout video

  Oproti tomu stolní počítač vznikl s prioritou vyššího výkonu, bez ohledu na objem čerpané energie. „Stolní počítače obvykle podporují rychlejší procesory, více paměťových modulů a větší pevné disky než systémy notebooků. Tím jsou výkonnější, ale zároveň také spotřebují víc elektřiny.

  Výhodou stolního počítače je možnost připojit další komponenty, které zařízení upgradují. Obvyklá spotřeba stolního počítače je kolem 175 wattů, ale každý další hardware i používaný software ji zvyšuje. Například editace videí a fotografií může být až o 30 procent energeticky náročnější než jednoduchá práce s textovými editory,“ porovnal Martin Vodička.

 • 2.PRO HRY RADĚJI KONZOLI

  Největšího „žrouta“ elektřiny jednoznačně představují herní počítače, jejichž komponenty musí splňovat vysoké nároky na rychlost a kvalitní grafiku. „Pro efektivní provoz spotřebuje herní počítač

  Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

  Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině