Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

V dovolenkovém ráji zabíjela krvácivá horečka, ve Francii úřady varují před komáry: Jak se chránit?

Autor: ula - 
21. srpna 2022
06:10

Nemoci, které ještě před pár lety zněly až příliš „exoticky“ na to, abychom se jich v Evropě obávali, se stávají realitou. Francie oznámila dva případy horečky dengue, lidé se navíc nakazili doma, nejde tedy o import z jiné země. Horečku dengue přenáší hlavně komáři. Španělsko oznámilo výskyt krymsko-konžské hemoragické horečky, kterou přenáší klíšťata. Jeden muž je ve stabilizovaném stavu, druhý zemřel. Jak se nemoci projevují a jak se před nimi chránit?

5. srpna 2022 zveřejnilo španělské ministerstvo zdravotnictví hodnocení rizika v souvislosti s výskytem dvou případů krymsko-konžské hemoragické (krvácivé) horečky (CCHF) v Bierzo v provincii León. Prvním případem byl 49letý lovec, u kterého se příznaky objevily 12. července 2022 a v současné době je ve stabilizovaném stavu. Nemocný uváděl přisátí klíštěte před nástupem příznaků.

Druhým případem byl 51letý muž, který pracoval jako lesní dělník. Zemřel 19. června 2022 a 20. července 2022 mu byla posmrtně diagnostikována právě krymsko-konžská krvácivá horečka.

Riziko pro lovce ale i pěší turisty

Nebylo to přitom poprvé, jeden případ byl v provincii León hlášen už v roce 2021. Místní úřady nicméně uklidňují, že riziko nákazy je pro běžnou populaci nízké, ovšem riziko se výrazně zvyšuje u lidí vykonávajících činnosti, které je vystavují přisátí klíštěte (např. lovci zvěře, myslivci, lesníci, pěší turisté, veterináři, pracovníci se zvířaty, lidé provozující venkovní aktivity, farmáři, chovatelé zvířat, lidé účastnící se zabijaček, apod.).

Co je Krymsko-konžská hemoragická horečka?

„Krymsko-konžská hemoragická horečka u lidí je způsobena virem krymsko-konžské haemorhagické horečky. Virus je přenášen přisátím infikovaného klíštěte, zejména klíšťaty rodu Hyalomma nebo přímým kontaktem s krví a tkáněmi infikovaných klíšťat, s nakaženými osobami ve viremické fázi onemocnění nebo s nakaženými hospodářskými zvířaty,“ uvádí Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Jaké jsou příznaky nemoci?

Nemoc se projevuje různými symptomy, může probíhat i bez příznakově. Dále se může projevit mírným horečnatým onemocněním, až po těžké krvácivé projevy, kdy nemocnému může selhat více orgánů. Pacient může symptomy zaměnit s chřipkou, zejména ty počáteční, kdy se objevuje horečka, bolesti hlavy nebo malátnost, objevují se i bolesti břicha, průjem, zvracení. Smrtnost u hospitalizovaných pacientů je přibližně 30 %.  Děti obvykle mají mírnější formu onemocnění.

Můžete se nakazit v Česku?

Většinou se nemoc objevovala v Asii a v Africe, v ojedinělých případech v Evropě, např. na Balkánu, ve Španělsku, v Rusku či Turecku. V České republice se Krymsko-konžská hemoragická horečka nevyskytuje.

Proti této nemoci zatím není žádná specifická léčba, léčí se pouze symptomy.

Jako prevenci odborníci radí chránit se před klíšťaty, tedy používáním repelentů proti klíšťatům, nošením dlouhých rukávů a kalhot a také se samozřejmě kontrolovat, zda nemáte přisáté klíště. To je pak třeba i správně odstranit. Aktivitu klíšťat nepodceňujte ani na dovolené. 

Horečka dengue už v Evropě zabíjela

K 10 srpnu. 2022 ohlásila Francie dva případy horečky dengue. Není to poprvé, horečka dengue už začíná být pro evropské země běžná.

V roce 2020 ohlásily francouzské úřady narůstající počet případů onemocnění horečkou dengue na ostrovech Guadaloupe, Svatý Martin, Svatý Bartoloměj a Martinik. Počet případů hlášených na Martiniku navíc představoval největší ohnisko zjištěné na ostrově za poslední desetiletí. K 24. říjnu 2020 bylo od posledního hlášení na začátku října na Guadaloupe registrováno 2190 případů horečky dengue, včetně jednoho úmrtí. Svatý Martin hlásil 100 případů, Svatý Bartoloměj 93 případů a Martinik dokonce 4180 suspektních případů včetně tří úmrtí.

Nákaza z parku?

U letošních dvou případů ovšem úřady znepokojuje, že nejde o importované případy, tedy dovezené z jiné země. Obyvatelé se nakazili na území Francie, jeden případ se prokázal u obyvatele města Perpignan. Městský úřad Fayence in Var ve Francii oznámil, že po nahlášení autochtonního případu horečky dengue ve městě proběhnou činnosti zaměřené na kontrolu vektorů, tedy přenašečů viru. Ve čtvrti, kde se pacient pravděpodobně nakazil, byla provedena deratizace a některá média uvedla, že se jednalo o park La Pépinière u policejního ředitelství.

Riziko pro děti, těhotné a lidi s oslabenou imunitou

Horečku dengue přenáší komáři, zejména komár tygrovaný, který se vyskutuje v Evropě. Dále přenáší virus také komár egyptský. 

Příznaky horečky dengue zahrnují zvýšenou tělesnou teplotu, velmi intenzivní bolest hlavy, svalů a kloubů. U části postižených se objevuje i vyrážka. Velmi silná bolest těla s horečkou postiženého obvykle upoutá na lůžko.

„Jsou celkem čtyři typy viru dengue. Po prodělané infekci má nakažená osoba první měsíce zkříženou imunitu proti všem čtyřem typům, po 3 až 6 měsících však zůstává dlouhodobá až doživotní imunita proti typu, který infekci způsobil, ale při další nákaze některým ze zbylých tří typů hrozí těžší průběh nemoci, s možným šokem a krvácivou horečkou,“ vysvětluje epidemiolog Rastislav Maďar. 

Prognóza viru je nepříznivá hlavně u menších dětí, těhotných žen a imunitně oslabených osob. Opakovaná infekce jiným typem dengue je tedy vždy horší než první.

Jak se chránit?

Pokud cestujte do zahraničí, měli byste se chránit proti poštípání komáry. Používejte repelenty, využívejte oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Komáři jsou nejvíce aktivní za soumraku, ale existují i druhy, které jsou aktivní během dne. Během spánku a odpočinku v místnostech se doporučuje používání sítí proti komárům v noci a během dne.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud