Středa 17. srpna 2022
Svátek slaví Petra, zítra Helena
Polojasno 32°C

Většina benzinek v Česku má přehnané marže, odhalila kontrola. „Zlobí“ hlavně velké pumpy

Aktualizováno -
5. srpna 2022
13:21
Autor: ČTK - 
5. srpna 2022
11:45

Průběžné výsledky kontrol marží prodejců pohonných hmot za červenec prozatím ukázaly nepřiměřeně zvýšené marže u většiny velkých čerpacích stanic. Přesáhly průměrnou úroveň loňského roku, a výrazně se tak odpoutaly od květnových a červnových výsledků, kdy se marže držely na velmi nízké úrovni. ČTK to řekl mluvčí ministerstva financí (MF) Tomáš Weiss. S kontrolami bude MF pokračovat nejméně do konce září.

„Proto jsme minulý týden iniciovali schůzku s asociacemi petrolejářů a velkými hráči na trhu čerpacích stanic, na které jsme apelovali, aby své marže snížili zpět na akceptovatelnou úroveň,“ uvedl Weiss. Kontroly chce provádět ministerstvo do konce září, dokdy platí snížená spotřební daň z pohonných hmot. V případě potřeby je připraveno tyto kontroly prodloužit.

Weiss upozornil na to, že pokud by výsledky kontrol ukázaly na nepřiměřeně vysoké marže, pro které by neexistovalo důvodné vysvětlení, je ministerstvo připraveno přijmout konkrétní řešení včetně možnosti cenové regulace stanovující maximální výši marže. Ministerstvo začalo marže kontrolovat v březnu.

Předseda Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček dnes řekl, že jeho asociace k jednání přizvána nebyla. „Přičítám to tomu, že u nezávislých čerpacích stanic ministerstvo zásadní problém nevidí. Aktuální postoj ministerstva vychází z předběžných výsledků, konkrétní rozdíly mezi nákupní a prodejní cenou musí čerpací stanice ministerstvu v rámci monitoringu cen dodat do půli srpna. Teprve poté budou k dispozici přesnější data,“ řekl Indráček. V červenci podle něj dosahoval vyšších marží celý trh, čerpací stanice si tím kompenzovaly červen, kdy se průměrná marže pohybovala pod jednou korunou za litr, dodal.

Snížení spotřební daně se příliš neprojevilo

Vedle kontroly marží vláda v důsledku zdražování paliv, jejichž ceny začaly růst na přelomu února a března po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, přijala i další opatření. Rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun. Od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty, přičemž ministerstvo financí očekávalo zlevnění pohonných hmot až o 1,80 koruny na litru.

Ceny pohonných hmot už několik týdnů v řadě klesají. Navzdory poklesu cen jsou ale paliva stále výrazně dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili o 10,63 koruny na litru méně než nyní, diesel byl levnější dokonce o 13,46 Kč. Benzin Natural 95 se nyní u čerpacích stanic prodává v průměru za 44,41 Kč/l, což je o 1,41 koruny méně než před týdnem. Nafta pak zlevnila o 1,10 Kč na průměrných 45,11 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Video  Ekonom Křeček o rostoucí inflaci a cenách za potraviny: Budeme platit stovku za chleba?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jaryn19 ( 6. srpna 2022 20:07 )

Čepro nemá benzínky? Státní firma si také mastila kapsu

sekebo ( 5. srpna 2022 17:27 )

V Hranicích (ne na dálnici) stojí proti sobě benzinky Shell a Mol a mají jedno společné. Ceny téměř stejné a vždy hodně nad celorepublikový průměr. Dnes např. obě 45,90 Kč za N95. A pak si člověk přečte, jak manageři Shell firmu úžasně řídí a mají rekordní zisky

blue_Moon ( 5. srpna 2022 17:05 )

Rozflákaný silnice a marže pohonných hmot není výsledek švejka samotného..ale silnic jak za krále klacka i jinde..vyšperkovaná dálnice kdesi v Korei a auta nikde až na nemalý počet domorodců co se jim lépe kráčelo. Ing neing to vychází nastejno si rozbít čenich i v cizině na "vyšperkovaný dálnici" kde nejsou ani auta

blue_Moon ( 5. srpna 2022 16:44 )

Přehnané marže co to je, jedu jedu a dochází mi benzín a budu přemýšlet kde ho koupím laciněji, tak to by mě ani ve snu nepadlo kde ho koupit laciněji..Tak leda pěšky překročit hranice cizího státu s kanystrem a zpět frr než mi dojde nádrž, lacinějšího pohonu. Úplně postavený na hlavu jak" ušetřit"

HastaManana ( 5. srpna 2022 15:51 )

Konečně už tankuji v Německu laciněji než v ČR .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa