Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Exšéf žalobců míří k soudu. Benešová chce Zemanovi snížit plat, zpochybňuje jeho nestrannost

Autor: ČTK - 
24. listopadu 2021
07:05

Nejvyšší správní soud (NSS) dnes začne projednávat kárnou žalobu na bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Žalobu podala v létě ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) kvůli Zemanovu postupu v restituční kauze rodu Czerninů. Navrhuje snížit státnímu zástupci plat.

Zeman rezignoval na funkci nejvyššího žalobce k 30. červnu, mezi důvody zmínil i tlaky ze strany Benešové. Nahradil jej dosavadní náměstek Igor Stříž. Zeman je nyní řadovým žalobcem Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v analytickém a legislativním odboru.

Podle ministryně měl Zeman k restituční kauze, v níž NSZ třikrát podalo dovolání, osobní vztah. Správně tedy měl rozhodnutí o dovolání delegovat na některého z náměstků. Výsledek trestního řízení totiž mohl mít vliv na soukromoprávní spor, ve kterém vystupuje Zemanův známý, podnikatel Petr Habersberger. Seznam Zprávy letos napsaly, že Habersberger usiloval o pozemky u Třeboně, které v restitucích získali Czerninové, a že se Zeman pokoušel vystupovat jako prostředník s příbuzným restituentů, soudcem Janem Czerninem.

Zeman už dříve sdělil, že nečinil žádné kroky, které by zpochybnily jeho nestrannost. Schůzky s Czerninem nebyly z dnešního pohledu zcela šťastné, uvedl v lednu Zeman, trval ale na tom, že schůzky byly vedeny „s dobrým záměrem a obsahově korektně“.

Video  Tisková konference nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana k rezignaci na funkci.  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi