Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Zákeřné encefalitidy v Česku výrazně přibylo. Sezona zdaleka neskončila, varují experti

Autor: ula - 
11. října 2021
16:29

Čeští hygienici zaznamenali za září 2021 celkem 107 případů klíšťové encefalitidy. Loni jich přitom ve stejném měsíci bylo jen 77. Vyplývá to z údajů zveřejněných Státním zdravotním ústavem (SZÚ). I přes toto meziroční srovnání je zatím celkový počet případů zaznamenaný v roce 2021 o čtvrtinu nižší než v roce 2020. Nejvíce nemocných je ve věku 40 až 70 let. Letošní sezona klíšťat ale nekončí a rozdíl se může ještě snížit.

V loňském roce byl výrazný vrchol sezóny v červenci a v srpnu. Poté počet případů klíšťové encefalitidy naráz klesl o dvě třetiny. Letos se ale vrcholná sezóna prodloužila nejméně do září.  Podobná situace je i u lymské boreliózy. Loni v září počet případů výrazně klesl, zatímco letos v září se čísla nijak nezmenšují, spíše zvětšují.

Covid-19 encefalitidu neovlivnil

Pokračování aktivitě klíšťat, a tedy i dalším zaznamenaným případům obou typu nemocí, nahrává i předpověď počasí. Klíšťata jsou aktivní, dokud venkovní teplota neklesne dlouhodobě k 5 °C, což je hraniční teplota, kdy ještě vylézají. Riziko nakažení klíšťovou encefalitidou pro letošní rok tedy ještě není u konce. Na konci tohoto roku tak může být celkový počet případů klíšťové encefalitidy srovnatelný s rokem 2019 (774 případů klíšťové encefalitidy).

„V současné době se mnozí stále soustředí na probíhající pandemii covid, ale je nutné si uvědomit, že ostatní nemoci nevymizely a jsou zde nadále s námi. ČR patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě, a právě klíšťová encefalitida je nemocí, jejíž výskyt covid-19 nijak neovlivnil; naopak počty případů této nemoci se v ČR v posledních letech zvyšují,“ varuje MUDr. Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Ve věku 40 až 70 je nejvíce případů

Klíšťovou encefalitidu dokáže klíště přenést za pár minut, nanejvýš do 2 hodin od zakousnutí. Jde o virové onemocnění, proto zde antibiotika nefungují jako u lymské boreliozy. Lékaři pouze mírní příznaky onemocnění, jako je nesnesitelná bolest hlavy, závratě, svalová obrna, dezorientace a jiné. Účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování. To přitom využívá v České republice v průměru jen 33 % lidí. Bohužel nízká proočkovanost je zpravidla v té věkové skupině, kde je i vyšší počet případů a hrozí i vážnější průběh a trvalé následky. 

Kdy se očkovat? Kdykoliv

Základní očkovací schéma obsahuje 3 dávky. První dávka přichází v datu zvoleném pacientem, což může být kdykoliv během roku. Druhá nejlépe za 1 až 3 měsíce. Pro kompletní splnění základního očkovacího schématu je potřeba zajít i na třetí dávku, která se aplikuje za 6 až 12 měsíců po té druhé. Pravidelně po několika letech by měl pacient docházet i na přeočkování jednou dávkou, aby bylo očkování stále účinné.

Jirik-ta ( 11. října 2021 17:26 )

očkujte se

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa