Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Benzin je v Česku nejdražší za sedm let! A bude ještě hůř, varují experti. Litr až za 40 korun?

Aktualizováno -
30. září 2021
10:55
Autor: ČTK - 
30. září 2021
07:36

Ceny pohonných hmot v Česku nadále rostou, průměrná cena benzinu poprvé od prosince 2014 překročila 34 korun za litr. Nafta je nejdražší od loňského ledna, stojí víc než 32 korun. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.  Analytici očekávají, že pohonné hmoty budou dále zdražovat.

Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 34,01 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější. O 26 haléřů na litru zdražila nafta, za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 32,05 Kč.

V meziročním srovnání je benzin dražší o více než 6,20 Kč. Za naftu platili motoristé koncem loňského září o pět korun méně než v současnosti, vyplývá z údajů CCS.

„V nejbližších dvou týdnech očekáváme další růst cen benzinu i nafty o 40 až 50 haléřů. Důvodem je zvýšení cen ropy Brent na současných 78 dolarů za barel, přičemž zářijové maximum bylo až 80 dolarů za barel,“ sdělil ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy nelze vyloučit v některých regionech zdražení benzinu ke 40 korunám za litr jako v roce 2012. „Cena ropy Brent tento týden přeskočila úroveň 80 dolarů za barel. Stalo se tak poprvé od října 2018. Právě nejdražší ropa za poslední takřka tři roky citelně prodražuje a ještě prodraží benzín i naftu českým motoristům. Jedna z největších amerických bank, Bank of America, už polovině září varovala, že cena ropy se již tuto zimu může dostat na úroveň 100 dolarů za barel,“ uvedl Kovanda.

Čerpací stanice v Česku podle něj navíc zdražují benzin nad rámec zdražování ropy. „Důvodem je to, že se hojí po pandemické krizi a snaží se svézt na vlně všeobecného strachu veřejnosti z inflace. Kvůli tomuto strachu jsou řidiči ochotni platit u čerpacích stanic vyšší marže,“ dodal Kovanda.

Nejlevnější benzin nyní natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 33,68 Kč. Nafta je nejlevnější ve Zlínském kraji, litr tam prodávají průměrně za 31,72 koruny.

Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde benzin stojí téměř 34,60 Kč. Průměrná cena nafty v metropoli je 32,79 Kč za litr.

Video  Vlna zdražování jídla i energií, ale i nedostatek českého vepřového: Spory politiků v debatě Blesku  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 30. září 2021 11:10 )

je to málo za 60 Kč

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa