Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Křetínský koupil podíl ve francouzské televizi TF1. Chce ji sloučit s konkurentem

Autor: ČTK - 
14. září 2021
13:23

Český miliardář Daniel Křetínský koupil zhruba 5,1 procenta akcií ve francouzské televizní skupině TF1. Ukazují to záznamy pro akciovou burzu v Paříži, na které se odvolává agentura Reuters. Křetínský chce podle francouzského hospodářského deníku Les Echos podíl ve firmě ještě zvýšit.

Na francouzském mediálním trhu získal Křetínský do své společnosti Czech Media Invest (CMI) už časopis Marianne, sedm časopisů od skupiny Lagardère, včetně známého titulu Elle, a 49 procent holdingu Le Nouveau Monde, který je jedním z akcionářů skupiny Le Monde vydávající stejnojmenný deník. Pod Czech Media Invest spadá i Czech News Center, které je vydavatelem deníku Blesk a Blesk.cz.

V dnes zveřejněném rozhovoru s Les Echos Křetínský uvedl, že podporuje plán skupiny TF1 na sloučení s konkurenční M6. Český investor uvedl, že sloučení obou podniků bude podle něj výhodné pro diváky.

Křetínský byl dříve jedním z uchazečů o převzetí M6 spolu se společností Vivendi a Xavierem Nielem. Vítěznou nabídku ale podala TF1. Deník Le Figaro se nyní ptá, zda se Křetínský vrací oknem, když se mu to nepodařilo dveřmi. Listu Les Echos Křetínský upřesnil, že bude v TF1 minoritním a pasivním akcionářem bez zvláštních práv.

Akcie TF1 v reakci na zprávu krátce po poledni přidávaly asi 2,5 procenta na 8,70 eura, akcie M6 pak měly k dobru kolem 1,2 procenta. Francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže má spojení obou firem schválit do léta 2022.

Křetínský vedle některých francouzských médií vlastní i jednu z největších energetických skupin v Evropě. Prostřednictvím společnosti VESA Equity, která sídlí v Lucembursku a kterou vede se svým obchodním partnerem Patrikem Tkáčem, má 16procentní podíl v britské poště Royal Mail. Další podíly drží v německé maloobchodní společnosti Metro a v americké síti obchodů se sportovním oblečením a obuví Foot Locker.

Daniel Křetínský je spolumajitelem Czech News Center, vydavatele deníku Blesk a webu Blesk.cz. 

denisz ( 14. září 2021 15:11 )

Na mediální scéně Česka dominují Křetinský a protivládní media podvodníka Bakaly. Jen omezenec podsouvá, a to i v Bruselu kde naletí na vše, že v Česku dominují media Babiše. Mafra dobře vyvažuje zpravodajství, jinak by tu dominovali jen ty protivládní. Měli by se za tu dezinformaci stydět a svědčí to i zatemněném mozku z nenávisti, vybuzenou opozicí, hlavně Piráty. . . .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa