Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

„Kde jsou vojáci?“ Moravanka se po řádění tornáda opřela do armády: Záchranáři kritiku odmítají

Autor: rix - 
30. června 2021
23:20

Na internetu se objevilo video z tornádem zasažené Moravské Nové Vsi, jehož autorka tvrdě kritizuje českou armádu. Na záběrech, které dotyčná zveřejnila na sociální síti Facebook, odhodlaní dobrovolníci pomáhají uklidit následky katastrofy. Autorka videa na něm nicméně nevybíravě poukazuje na to, že na místě nejsou přítomni vojáci, kteří na jihu Moravy pomáhají. Jak se ale ukázalo, video nezobrazovalo úplnou pravdu - příslušníci armády totiž pomáhají tam, kde jsou zrovna potřeba nejvíce. V sobotu odpoledne například podle mluvčího jihomoravských hasičů vojáci pomáhali v obci Hrušky.

„Ve čtvrtek tu tornádo srovnalo se zemí téměř celou ves, spousta lidí tu přišla o domovy, dneska je sobota odpoledne 15:40. Nevidíte tu ani jednoho vojáka české armády,“ kritizovala ve videu natočeném v Moravské Nové Vsi Světlana V. „Jsme tady druhý den, ani jednoho jsme neviděli,“ přitakala další žena. 

Ke kritice armády se přidali další lidé i v komentářích pod videem. „Armáda ČR je naprosto postradatelnou složkou, nejvíc peněz jde do AČR a když je potřeba, tak nikde nejsou!“ napsal například jeden z komentujících. 

Dostatek sil a prostředků 

 „V obci Moravská Nová Ves máme dostatek sil a prostředků na to, abychom pokryli problémy, které tam jsou. Proto jsme vojáky vyslali do obce Hrušky,“ vysvětlil mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška pro server iROZHLAS.cz.

Armáda dále na jižní Moravě operovala v Hodoníně-Pánově, Lužicích nebo Mikulčicích. Ve všech zasažených oblastech pomáhali katastrofou postiženým lidem mimo jiné i jak profesionální, tak dobrovolní hasiči.

V Hruškách působilo dohromady sto padesát vojáků, zatímco v Lužicích se tento počet vyšplhal až na dvě stovky. 

K videu se následně vyjádřila i jeho autorka Světlana V. „To bylo spontánní video, tak, jak tam situace byla,“ sdělila pro iROZHLAS. Samotná autorka je aktivní na stránkách hnutí Volný Blok, kde je zmíněná jako předsedkyně buňky Brno-město. Na sociálních sítích má snímky s politiky Lubomírem Volným a Marianem Bojkem.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

vlajo ( 1. července 2021 09:09 )

Proboha co to tu melete za ho.na určitě tam je nějaký koordinátor který je pošle kde jsou NEJVÍC potřeba.Oni nemůžou jít kam by chtěj.Hasiče policajty dobrovolníky někdo organizuje tak neblázněte a nechte je dělat. Tu pani chápu ale měl by jí to někdo vysvětlit. Ač z Prahy MORAVO VYDRŽ.

E M ( 1. července 2021 09:07 )

Madame, kde žijete, těch pár nájemnejch raubířů to nevytrhne, a mraky čímdál víc pupkatejch jenerálů, nebo ambiciosních důchodců/ Pavel/ přece nepůjdou pomáhat. Vždyt my žádnou armádu nemáme. Jen samé "vzdělané kádry" typu Bc,\mc, Pc..... co produkuje universita obrany, co umí o tam drandit na počítači jako kdekterej prcek. jinak nic. dát jim do ruk pušku či pod, tak se postřílí mezi sebou.....sorry bejvávalo... zbytečné rozčilování Všechno zůstává na hasičích, a obyčejných lidech ochotných pomoci.

janapi ( 1. července 2021 07:45 )

Zato Ty kadíš jen nesmysly...měl by jsi si tím pomazat tu prázdnou kebuli!

janapi ( 1. července 2021 07:44 )

Ti co kritizujete - měli by jste si oprášit mozkové závity. Paní Světlana skutečně natáčela zcela jednostranně a za její kydy bych jí s radostí nakopala do ritě. Samozřejmě že se bude nejprve zajišťovat bezpečnost v okolí domů a nikoliv kostelíček! Na záběrech pí Světlany je několik koleček-ale zcela nepoužitých....zato čumících lidí (stojících-sedících) kolem je dost. Bohudík armáda tam je skutečně na práci - nikoliv na čumendu jako p.Babiš a jemu podobní ...ten vzít do ruky lopatu-tak by si chudáček mohl udělat mozoly! Jak je v článku psáno....armáda byla poslána do Hrušek ...nikoliv k zaraženým větrům pí Světlany!

vaber ( 1. července 2021 07:40 )

naši hrdinové na takové přízemní věci nejsou, dvcet let udatně bojovali v Afghanistánu a kdyby Američané neodešli chránili by nás z Afghanistánu navždy a nyní si musí odpočinout před dalšími hrdinskými skutky ,které dostanou rozkazem ,ale od koho asi

Zobrazit celou diskusi