Středa 1. května 2024
Dnes je Svátek práce, zítra Zikmund
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Silné bouřky se brzy vrátí, sledujte radar Blesku. Jakou spoušť v Česku už napáchaly?

Aktualizováno -
22. června 2021
18:25
Autor: ČTK, Mii, trm, kal, tsv - 
21. června 2021
11:52

Sotva se část Česka vzpamatovala z bouřek s krupobitím a přívalovými dešti, hrozí další. Od dnešního večera do středečního rána hrozí na jihu Čech, na jižní Moravě a také v Moravskoslezském a částečně v Olomouckém kraji. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že bouřky bude provázet silný vítr. Přívalové deště dorazily už v pondělí odpoledne a v noci, hasiči měli nejvíc práce na jižní Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. Prakticky pod vodou se ocitla obec Dolní Bojanovice. Bouřky provázelo i 25 tisíc blesků, uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová. 

Sledujte počasí na radaru Blesku

Silné bouřky a tornádo v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Česká republika Česká republika Jihočeský kraj Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Karlovarský kraj Kraj Vysočina Kraj Vysočina Královéhrad. kraj Královéhrad. kraj Liberecký kraj Liberecký kraj Moravskoslez. kraj Moravskoslez. kraj Olomoucký kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Plzeňský kraj Praha Praha Středočeský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Ústecký kraj Vláda ČR Vláda ČR Zlínský kraj Zlínský kraj
Zobrazit nové zprávy
Datum:
Zobrazit další dny
8:55
1. 7. 2021

V obcích na Břeclavsku a Hodonínsku postižených bouří a tornádem budou od pátku úředníci Státního fondu podpory investic. Lidé tak v nejkratší možné lhůtě získají peníze na obnovu poničených domů. V rámci až dvoumilionové dotace mohou zažádat o okamžitou zálohu na demolici nebo projektovou přípravu až 500.000 korun. V tiskové zprávě to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Bouřky minulý týden ve čtvrtek večer poničily kolem 1200 domů, podle posledních informací jich má jít 150 k zemi, ale číslo není konečné. Bouřky a tornádo si vyžádaly také šest obětí.

8:39
1. 7. 2021

Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června.

Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června. Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června. Lidé v Mikulčicích na Hodonínsku odstraňují škody po tornádu, které se obcí prohnalo 24. června.
6:42
1. 7. 2021

Dobročinná organizace Donio funguje teprve od října 2019, ale za svou krátkou dobu existence její zaměstnanci pomohli 1608 projektům a vybrali téměř 200 milionů korun. V současnosti upínají veškeré své síly na Hodonínsko, kde tornádo zasáhlo několik obcí. Zaměstnanci jsou v kontaktu přímo s lidmi, kteří přišli o někoho blízkého nebo mají zničené domy. Z tragických příběhů jsou pracovníci otřesení a poprvé zvažují, že by v rámci své práce navštívili psychologa. Jak konkrétně Donio na Hodonínsku pomáhá, prozradil ředitel organizace David Procházka v Blesk Podcast

Video  
Video se připravuje ...
6:28
1. 7. 2021

Živel si vyžádal šest obětí, ale spustil i obrovskou vlnu solidarity:

  • Na následky zranění způsobených tornádem zemřelo šest lidí, mezi nimi bylo i dvouletá holčička. Několik dalších zraněných zůstává ve vážném stavu v nemocnicích nejen v ČR, ale i v Rakousku, kam je převezly vrtulníky. Počet ošetřených se pohybuje v nižších stovkách, kromě lidí zraněných přímo při tornádu jsou mezi nimi i ti, kteří se zranili při odklízení trosek.
  • Už bezprostředně po tornádu se začaly objevovat první nabídky pomoci, kromě té materiální se už o uplynulém víkendu do postižených obcí začali sjíždět dobrovolníci, který pomáhají zejména s odklízením trosek. V místě je také nasazeno několik stovek hasičů i vojáků s technikou.
  • Tornádo vyvolalo téměř bezprecedentní vlnu solidarity, srovnatelnou snad jen s povodněmi v letech 1997 a 2002. V několika sbírkách, vyhlášených na pomoc lidem postiženým řáděním tornáda, se do pondělí 28. června, tedy za první čtyři dny, sešlo přes 700 milionů korun. Ve středu 30. června už to bylo přes 900 milionů korun, více než při záplavách v roce 1997. Lidé mohou posílat peníze i konkrétním postiženým rodinám, přispívají také podnikatelé.
  • Pro postižené lidi, ale také obce nebo Jihomoravský kraj, jsou připraveny i vládní programy finanční pomoci. Obyvatelé z oblastí zasažených tornádem budou moci získat dotaci na obnovu bydlení až dva miliony korun a další tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru. Dotaci dostanou majitelé všech poškozených domů, i když neměli nemovitost pojištěnou.
  • Vláda rovněž připravila dotační titul pro obce, připraveno v něm bylo 420 milionů korun. Obce budou moci získat dotace až do 90 procent skutečně vynaložených nákladů, kraje až 50 procent. Pokud výše vlastních nákladů všech akcí obce přesáhne pětinu obecního rozpočtu za letošní rok, může obec požádat o výjimku a dostat až sto procent.
  • Podpory se dočkají i zemědělci, a to v rámci krizového programu, který se již v minulosti použil při suchu nebo jarních mrazech. Podpora by mohla dosáhnout až sta procent prokázaných škod. Dalším podnikatelům v oblastech zasažených tornádem stát uhradí 80 až 100 procent výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory činí jeden milion korun. Podniky budou moci navíc získat bezúročnou půjčku až 45 milionů korun.
  • Premiér Andrej Babiš (ANO) také požádal šéfy institucí Evropské unie o pomoc pro oblast zasaženou ničivými bouřemi a tornádem. ČR může získat pomoc z unijního fondu solidarity, který země využívají v případech živelních pohrom. Peníze mohou dostat státy, v nichž škody způsobené živelní pohromou dosáhnou nejméně 1,5 procenta HDP zasaženého regionu nebo 0,6 procenta HDP členského státu. V případě Jihomoravského kraje je to podle Babiše 11,6 miliardy korun.
Video  
Video se připravuje ...
6:20
1. 7. 2021

Škody po tornádu jsou značné:

  • Výše materiálních škod se jen odhaduje, v pondělí náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL) řekl, že se v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zatím dostala na 15 miliard korun. Částka obsahuje škodu na majetku kraje a obcí, ale i na majetku lidí. Podle Zámečníka však není konečná a bude stoupat. Poničeno bylo na 1200 domů, nejméně 150 z nich bude nutné zbourat. Kromě budov tornádo zasáhlo například také zemědělské plochy, kde škody dosáhly 1,5 miliardy korun.
  • Poškozeno bylo například i vysokého napětí na hranicích mezi Českou republikou a Slovenskem, kvůli spadlým vodičům byla přibližně na jeden den uzavřena dálnice D2 u Břeclavi. Dlouhodobější potíže způsobilo tornádo na železnici, kde živel zdemoloval sloupy a trakční vedení na trati mezi Břeclaví a Hodonínem. Zatím se podařilo odstranit trosky, vlaky ale mohou místem projíždět jen tažené dieselovými lokomotivami.
  • Podle expertů by se tornádo pro pojišťovny mohlo stát třetí až čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993. „Pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy Kč, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány,“ řekla ČTK v pondělí mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.
Video  
Video se připravuje ...
Video  
Video se připravuje ...
6:12
1. 7. 2021

Dnes je to týden od chvíle, kde tornádo na jižné Moravě udeřilo. Pojďme si připomenout, co všechno se od odehrálo v kritický den i ve dnech následujících.

  • Tornádo, které se zformovalo krátce před půl osmou večer 24. června, zasáhlo oblast zhruba mezi Břeclaví a Hodonínem, kde se u Ratíškovic přibližně po půlhodině rozpadlo. Stopa po tornádu na jihu Moravy je podle Petra Münstera z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká. Nejvíce zasažené byly obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku, značné škody napáchal živel i v hodonínské části Pánov.
  • Škody způsobené tornádem na jihu Moravy podle ČHMÚ odpovídají síle F3, kdy se rychlost větru pohybuje od 219 do 263 kilometrů za hodinu. Ústav však nevyloučil ani vyšší stupeň. Při F4 je rychlost až do 324 kilometrů za hodinu. Tornádo přesahující sílu F3 v ČR zatím zaznamenáno nebylo, uvedl ústav. Podle serveru Severe Weather bylo nejtragičtějším tornádem na evropském kontinentu od června 2001.
6:00
1. 7. 2021

Dobré ráno, vážení čtenáři. Dnešní online přenos z událostí kolem ničivého tornáda na jižní Moravě začneme smutným příběhem rodiny pana Miloslava Belky. Jeho manželce osudný den lékaři diagnostikovali rakovinu prsu. Pouhých patnáct minut poté přišla do obce Mikulčice, kde žijí, větrná smršť, která jim rozmetala dům. Celý příběh si můžete přečíst v zde.

Z domu Belkových v Mikulčicích nezbylo nic, jen piano. Na to Miloslav Belka v zoufalství dlouho hrál, je ale odhodlaný postavit dům znova.

Pohybovenadany ( 23. června 2021 01:43 )

Má někdo zájem na ME ve fotbalu soukromou Sessnou? Nasi fogbaloví bafunáři maji volná mista v letadle . A bez COVID testů !!

snehulak ( 22. června 2021 09:16 )

I u nás máme tenhle problém. V Pardubicích padají střechy, v Třebechovicích povodeň v Jaroměři také leje jak z konve. Jen v Hradci ani nekápne. To není PaneBože žádná spravedlnost!

naidka ( 22. června 2021 08:05 )

Bouřky jsou lokální a ty se špatně předpovídají. Včera jsem se odpoledne dívala na meteoradar a ojedinělý mrak s bouřkami byl zrovna nad Pardubicemi, jinak nikde nic. Dnes je vidět bouřky na Brněnsku a Olomoucku a jinde je jasno.

Jan Kocián ( 22. června 2021 02:11 )

V úterý po 3. hodině ranní lze očekávat velké větrné škody v Českých Budějovicích!

Jan Kocián ( 22. června 2021 00:07 )

ČHMÚ v pondělí selhal, protože nepočítal s velmi silnými bouřkami (výstraha na velmi silné bouřky se týkala úterního dne, ne pondělka)... ty přišly a postihly především východní Čechy a Moravu!

Zobrazit celou diskusi