Silné bouřky se brzy vrátí, sledujte radar Blesku. Jakou spoušť v Česku už napáchaly?
Sotva se část Česka vzpamatovala z bouřek s krupobitím a přívalovými dešti, hrozí další. Od dnešního večera do středečního rána hrozí na jihu Čech, na jižní Moravě a také v Moravskoslezském a částečně v Olomouckém kraji. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že bouřky bude provázet silný vítr. Přívalové deště dorazily už v pondělí odpoledne a v noci, hasiči měli nejvíc práce na jižní Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. Prakticky pod vodou se ocitla obec Dolní Bojanovice. Bouřky provázelo i 25 tisíc blesků, uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.
Sledujte počasí na radaru Blesku

















Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu mimořádnému online přenosu. Vývoj na jihu Moravy a ve Stebnu na Lounsku budeme sledovat zase od nedělního rána. Dobrou noc.

Jihomoravský kraj zveřejnil na twitteru pravidla pro dobrovolníky, kteří se chtějí zapojit do pomoci.
Dobrovolníci, přišla vaše chvíle.
— Jihomoravský kraj (@Jihomoravsky_kr) June 26, 2021
Prosíme vás o dodržování těchto pěti pravidel. #tornádo pic.twitter.com/CEwMfdiOVe

Emotivní video z prvního dne nasazení v postižených obcích ukázali dobrovolní hasiči z Moravskoslezského kraje.

Do Stebna na Lounku, které ve čtvrtek také poničilo s největší pravděpodobností tornádo, ve středu dorazí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), aby s obyvateli na místě mluvili o tom, co je potřeba. V obci vítr poničil nejvíc hospodářská stavení, stodoly a podobně. Podle starosty se vítr zřejmě ve finále změnil v tornádo, ve Stebně poničil asi 25 domů, což je zhruba 40 procent.

Vyčerpaným hasičům děkuje na sociálních sítích i herečka Alice Bendová.

Hasiči ze speciálního útvaru s těžkou technikou vyprostili dnes večer u Lužic na Hodonínsku autobus, který převrátila ve čtvrtek večer silná bouře. Autobus, v němž se zranili čtyři lidé, skončil poblíž železnice. Mluvčí útvaru Jana Urbancová ČTK řekla, že bylo potřeba prostor uvolnit, aby bylo možné opravit železnici.

V zasažených obcích pomáhají hasiči z celého Česka, včetně těch dobrovolných. Vyčerpání z celodenního nasazení ukázali dobrovolní hasiči z Kytlice v Ústeckém kraji.

Ve čtvrtek a v pátek ošetřovali v hodonínské nemocnici oběti řádění tornáda. Dnes se k nim dostává nová kategorie pacientů. Kolabující dobrovolníci a také ti, kteří se zraní při odstraňování škod.
„Právě jsme ošetřili a hospitalizovali s infuzí prvního dobrovolníka, který zkolaboval při pomoci při odstraňování trosek vyčerpáním, námahou a vedrem. Je třeba dbát na to, kdo má jakou hranici svých fyzických i psychických sil, dodržovat pitný režim a chránit se před úžehem pokrývkou hlavy. Pokračují úrazy ze zranění při odstraňování škod, měli jsme pacienta, kterého přivezla rodina s nouzově zaškrcenou nohou. Seknul se do ní pod kolenem sekerou,“ uvedl na facebooku ředitel NTGM Ing. Antonín Tesařík.

Tornádo vzalo mnoha lidem na jižní Moravě nejen střechy nad hlavou a hmotný majetek, ale také vzpomínky a příběhy spjaté s jejich domovy. „Nejde o materii domů, jde o lidi, vzpomínky, minulost i budoucnost, kterou mají lidé z míst, kde žijí a vyrůstají,“ uvedla rodačka z Hrušek Zdeňka. Suť díky rychlé pomoci nejspíš za pár dní zmizí, odklízecí práce postupují velmi rychle, stejně jako provizorní opravy střech. Co nelze tak rychle vrátit, jsou stromy. Všechny vzrostlé jsou pryč.

Majitelé poničených domů, kteří neutrpěli vážnější zranění, pracují na svých nemovitostech nebo pomáhají sousedům. Deset minut čtvrtečního tornáda poznamená obyvatele Moravské Nové Vsi na zbytek života, většina bude dříve nebo později potřebovat psychologickou pomoc, uvedla ředitelka Jihomoravské komunitní nadace Zlatka Maděřičová, která působí a žije v Moravské Nové Vsi. Podobně jako ostatní obyvatelé se zatím drží na nohou, pracuje, organizuje - protože musí. Mluví o kolektivním traumatu.

Dva těžce zranění lidé, které převzaly do péče nemocnice ve Vídni, jsou mimo ohrožení života. Jde o 50letého muže, zřejmě řidiče, a 15letou dívku. Utrpěli zranění, když tornádo odmrštilo desítky metrů do polí autobus, ve kterém seděli. Muž má za sebou operaci a dnes ho lékaři přeložili z jednotky intenzivní péče na běžné oddělení. Dívku museli zdravotníci v pátek uvést do umělého spánku, podle Kronen Zeitung by ale i ona ještě dnes mohla jednotku intenzivní péče opustit.

Ve Stebně na Lounsku, které s největší pravděpodobností zasáhlo ve čtvrtek také tornádo, hledají dobrovolníky na pomoc s odklízením následků. Podle dobrovolných hasičů už je situace zvládnutá natolik, že se může zapojit i veřejnost.

Podívejte se na celý projev prezidenta ke katastrofě na jižní Moravě a Lounsku.

„Já sám jsem dal příkaz Hradní stráži, aby se, podle potřeb záchranářů, její příslušníci těchto akcí rovněž účastnili,“ připomněl i svůj díl pomoci Zeman. Do postižených obcí se navíc vydá s pomocí i jeho dcera Kateřina. „Jsem rád, že s Hradní stráží jede i moje dcera, aby rozdala dary z nadačního fondu,“ doplnil prezident.
„V každém případě se domnívám, že to, co se stalo, je samozřejmě katastrofa, ale je to také příležitost k tomu, abychom vyjádřili svoji solidaritu, a já si nesmírně vážím všech těch, kdo již dnes posílají pomoc,“ ocenil všechny, kterým není situace na Břeclavsku a Hodonínsku i Lounsku nijak lhostejná. Například dárci materiální pomoci pro obce zasažené bouřkami zcela zaplnili věcmi kulturní dům v Hodoníně i se zimním stadionem. V současnosti už středisko nepřijímá oblečení, deky a další pokrývky, ale potřebuje stavební materiál.
„Vzpomínám si, jak před asi dvaceti lety podobná živelná katastrofa postihla obce Troubky a Bochoř. Dnes se tyto obce už dávno vrátily k normálnímu životu. Chci věřit, že k normálnímu životu se díky solidaritě našich občanů vrátí i oněch sedm postižených obcí,“ věří prezident, že se život v obcích podaří obnovit co nejrychleji, podobně jako v obcích při ničivých povodních v roce 1997.
V řádění tornáda ale vidí prezident podle svých slov také příležitost pro celé Česko. „Chtěl bych vyjádřit naději, že český národ se dokáže vždy semknout a solidarizovat, když se ocitne v situaci, kdy je to zapotřebí,“ dodal.
„Děkuji všem, kdo pomáhají a ještě budou pomáhat,“ uzavřel své vystoupení prezident.

„Česká republika zažila živelnou pohromu, která sice trvala jenom několik málo minut, ale bylo postiženo sedm obcí, na jižní Moravě je pět zemřelých a asi dvě stě zraněných,“ začal Zeman svou řeč ze zámku v Lánech. Svůj projev pronesl pro CNN Prima News, která v neděli odvysílá s prezidentem také hodinový rozhovor.
„Kromě toho jsou výrazné hmotné škody. Chtěl bych v první řadě vyjádřit svoji hlubokou soustrast pozůstalým po obětech této živelné katastrofy. Chtěl bych popřát brzké uzdravení všem zraněným,“ pokračoval prezident. Zraněných je přitom několik desítek a při odklízení následků řádění tornáda ze čtvrtečního večera čas od času přijíždějí k ošetření do nemocnice další lidé.
Prezident také poděkoval hasičům i vojákům a policistům, kteří zasahují na místě. Nejdříve pomáhali s ohledáním míst, kde zbyly místo domů sutě kamení a nábytku i popadaných tašek a autovraků, od soboty pak místním pomáhají s odklízením ulic a trosek domů.

Pět mrtvých, stovky rodin bez střechy nad hlavou, miliardové škody. To jsou následky ničivého tornáda, které se prohnalo ve čtvrtek částí jižní Moravy. Prezident Miloš Zeman hned po katastrofě vyjádřil soustrast pozůstalým a poděkoval záchranářům. Podle kritiků měl ale vystoupit s projevem. Ten nakonec natočil dnes odpoledne v Lánech. Podívejte se, co prezident lidem z postižených obcí vzkazuje.

Podvod se sbírkou, o kterém jako první informovaly Blesk Zprávy, už vyšetřuje policie. „O případu víme krátkou dobu, zjišťujeme nyní podrobnější informace od pracovníků charity,“ řekl mluvčí policie David Chaloupka.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich potvrdil to, co se očekávalo - škody po ničivém tornádu půjdou nikoli do stamilionů, ale miliard korun.

U sbírek na pomoc obcím zasaženým tornádem se objevil první případ podvodu. Blesk Zprávám to exkluzivně řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Apeluje na dárce, aby si dobře prověřili především platby prostřednictvím QR kódů.
„Zjistilo se to u brněnské charity a může to být i u dalších účtů. Objevují se grafiky na sociálních sítích, kde je uvedeno fyzicky správné číslo účtu, ale v QR kódu je zafixováno nějaké soukromé číslo. Takže pokud platíte QR platbou, tak můžete posílat peníze na cizí účet. Prostě se toho chytly hyeny, je to hnus. Je potřeba, aby lidé, když chtějí poslat peníze, aby si číslo opravdu ověřili na stránkách daného zřizovatele účtu,“ řekl hejtman Blesk Zprávám.
Toto jsou oficiální čísla účtů, na které můžete přispět:
- Jihomoravský kraj: číslo účtu - 123-3116420297/0100
- Český červený kříž: číslo účtu – 333999/2700, var. symbol 2101
- Humanitární organizace ADRA: číslo účtu – 66888866/0300, var. symbol – 390
- Diakonie Českobratrské církve : číslo účtu – 2100691426/2010, nebo dárcovská SMS ve tvaru „DMS DIAKONIEPOMOC 30 / 60 / 90“ na číslo 87777
- Člověk v tísni: číslo účtu – 713271329/0300
- Diecézní charita Brno: číslo účtu – 4211325188/6800, var. symbol – 2002 nebo dárcovská SMS ve tvaru „DMS DCHB 30 / 60 / 90“ na číslo 87777
- Nadace Via: přes stránky www.Darujme.cz lze přispívat z bankovní karty či převodem

Zničený kostel, školy, ale i hřbitov zůstal po čtvrtečních bouřkách v Hruškách na Břeclavsku. Starostka Jana Filipovičová dnes ČTK řekla, že bouře zasáhla 90 procent hrobů. V obci ale nyní upírají všechny síly na obnovu zničených domů, kterých bouře zasáhla asi 150.
Vstup ke hřbitovu je obehnaný páskou a lidé tam nesmějí. Část náhrobků je vyvrácená, přes hroby leží polámané stromy. „Bouře se nějakým způsobem dotkla asi 90 procent hrobů,“ uvedla starostka.

Ti, kteří pomíhají v zasažených obcích, mají možnost přespat ve vlaku. České dráhy přistavily v Hruškách tři lůžkové vagóny.
V Hruškách jsou připraveny lůžkové vozy #CeskeDrahy, které budou sloužit k přechodnému spaní. Koordinujeme pomoc ve spolupráci s @hzsjmk a @PolicieCZ, @vnitro. Děkujeme @zssk_mimoriadne za odvoz vozů z Břeclavi do Hrušek. #promoravu #solidarita #musimesipomahat #CDzamestnanci pic.twitter.com/Q8gaguy4JB
— České dráhy, a.s. (@ceskedrahy_) June 26, 2021

Rozsah zkázy ukazují záběry a fotografie z dronů. Takhle vypadá dva dny po řádění tornáda Moravská Nová Ves.

Pět lidských obětí, 18 těžce zraněných a 83 lidí v nemocnicích. Další desítky ambulantně ošetřených a pozašívaných lidí leží doma. Pokud neuklízejí trosky svých domů.
Tak děsivá je prozatímní bilance tornáda, které ve čtvrtek večer napadrť rozmetalo během pár desítek minut sedm měst a vesnic na Moravském Slovácku.
Mezi oběťmi je i známý vinař Jan Sečkář z Moravské Nové Vsi. Blesku úmrtí muže, proslulého svými kabernety, potvrdily dva nezávislé zdroje z obce. „Je to taková hrůza, že si to ani nechci připomínat nebo o tom mluvit,“ řekla žena ze sousedství.

Policie apeluje na dárce, aby materiální pomoc vozili do sběrných míst. „Všechny dárce, kteří do postižené oblasti Hodonínska přiváží materiální pomoc, prosime, aby ji soustředili do Domu kultury v Hodoníně v ulici Horní Valy. Pro obce Hrušky a Moravská Nová Ves je zřízeno sběrné místo v Břeclavi, v areálu bývalého cukrovaru v ulici Národních hrdinů,“ informuje policie.

Ničivého tornáda v Česku si všímají i světová média. Britská BBC zveřejnila jedno z dramatických videí.
Eyewitness video shows a tornado tearing through part of the Czech Republic and the devastation left behind https://t.co/xwQpxd2psB pic.twitter.com/lY5eL0otbZ
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 26, 2021

Samy nemají téměř nic, přesto pomáhají. Trvanlivé potraviny, drogerii či deky poslaly do obcí na jižní Moravě i klientky pražského azylového domu.
Zdá se to jako kapka v moři, ale i malé gesto má svůj hluboký smysl. Ženy, klientky i zaměstnankyně, našeho azylového domu ve Vršovicích, se rozhodly pomoci jižní Moravě. Do zasažené oblasti putuje hygiena, trvanlivé potraviny, deky. V případě potřeby nabízíme i volná lůžka. pic.twitter.com/YIxQMWAUOQ
— NADĚJE Praha (@nadejepraha) June 26, 2021

Demolice dmů poničených tornádem a bouří dnes nezačne, informuje ČT. Ještě před zbouráním je musí prohlédnout zástupci pojišťoven. Poničených domů je v postižených městech a obcích zhruba 1200, o demolici statici rozhodli zatím u 61 z nich.

Vedle obcí Lužice, Moravská Nová Ves, Mikulčice, a Hrušky zasahují hasiči i v Pánově u Hodonína.
„Změnil se charakter zásahové činnosti, kdy hasiči ukončují záchranné práce a pokračují v pracích likvidačních, které mají odstranit následky způsobené mimořádnou událostí,“ uvedl mluvčí HZS Rudolf Kramář. Na Břeclavsku a Hodonínsku jsou momentálně zejména profesionální a dobrovolní hasiči z Jihomoravského kraje, dorazily ale i všechny posily z ostatních krajů ČR.
Záchranný útvar HZS ČR má na místě tři takzvané odřady v počtu 60 lidí a 38 kusů techniky, včetně té těžké, jako jsou velké nakladače a bagry na odklízení sutí a na případnou demolici budov. „Připravenu mají mimo jiné i kontejnerovou elektrocentrálu KEC 400, která poslouží jako generátor pro výrobu elektřiny pro napájení větších budov,“ podotkl Kramář.

Stát pomůže bouří poničené obci Stebno, která je částí Kryr na Lounsku, podobně jako obcím na jižní Moravě. Vyplynulo to z vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), který dnes do obce přijel. I ve Stebně ve čtvrtek bouře,vítr a možná i tornádo ničily střechy a domy a lámaly stromy. Babiš uvedl, že ve středu do Stebna přijedou ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), aby s obyvateli na místě mluvili o tom, co je potřeba.

Lidé v Hruškách na Břeclavsku pracují dnes od rána na obnově domů, které poničila ve čtvrtek večer bouřka spojená s tornádem. Starostka Jana Filipovičová řekla ČTK, že živel poničil asi 150 domů. Poškozeným pomáhá mnoho dobrovolníků. V obci je vidět u každého domu mnoho lidí, pomáhají hasiči, policisté i vojáci, ale také bagry a jiná obdobná technika.

Následky čtvrtečního tornáda odstraňuje na jižní Moravě zhruba 1200 hasičů. Počet je dostatečný, nabídky pomoci ze zahraničí proto zatím odmítají.

Specializovaný tým hasičů USAR z Prahy dnes ukončí v Moravské Nové Vsi činnost, informovali pražští hasiči na twitteru. Nahradí je jiný tým, jenž je určen pro likvidační práce.

Hasiči na leteckých záběrech ukázali, jak dobrovolníci zablokovali postižené obce. Také apelují, aby lidé do oblasti teď nejezdili.
Silnice v obcích jsou ucpané. Prosíme nejezděte na místo. Můžete momentálně nabídnout finanční pomoc. pic.twitter.com/tPxR09z3Jm
— HZS JMK (@hzsjmk) June 26, 2021

Na jižní Moravě zůstává bez elektřiny 3000 domácností. Většina připadá na Lužice, Moravskou Novou Ves, Mikulčice a Hrušky, informovali energetici.
Má někdo zájem na ME ve fotbalu soukromou Sessnou? Nasi fogbaloví bafunáři maji volná mista v letadle . A bez COVID testů !!