Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Smutný konec telefonních automatů v Česku: Poslední budka šla dnes k zemi

Autor: čtk/šamol - 
17. června 2021
12:05

V Česku definitivně skončila éra telefonních budek, v Hlubyni na Příbramsku dnes dělníci odstranili poslední budku v zemi. Rada Českého telekomunikačního úřadu loni rozhodla, že stát budky přestane dotovat. Operátor O2 je v takovém případě nechce dál provozovat. Po telefonování z budek není poptávka, nahradily je mobilní telefony, řekl dnes novinářům technologický ředitel O2 Jan Hruška. Poukázal na to, že poslední hovor z budky v Hlubyni se uskutečnil před dvěma lety. Telefonní budky sloužily na českých ulicích a návsích 110 let.

„V posledních letech, kdy téměř každý vlastní mobilní telefon nebo pevnou linku, počet hovorů uskutečněných z budek dramaticky klesl, a budky tak ztratily svůj smysl. Budeme proto raději investovat do rozvoje nejmodernějších technologií, které lidé skutečně využijí,“ uvedl Hruška. Budky podle něj čeká ekologická likvidace, některé obce si je ponechaly jako takzvané knihobudky.

Ještě loni bylo v ČR 1150 budek. Ke konci roku přestaly fungovat přístroje a operátor je postupně demontoval. Úplně naposled přišel na řadu veřejný automat v Hlubyni. Podle starosty Petra Boukala (nez.) obec se 150 obyvateli poslední budka proslavila. „Jezdila se sem spousta lidí fotit se s poslední telefonní budkou,“ řekl Boukal ČTK. O zachování alespoň v podobě knihobudky podle něj nebyl zájem. Obec ale uvažuje o tom, že by na místě poslední budky instalovala pamětní desku. Mohl by tak vzniknout zajímavý turistický cíl.

Odstraňování budky na návsi v Hlubyni přilákalo vedle novinářů řadu místních. „Bydlím tady vedle, takže nějakou nostalgii cítím,“ řekl ČTK starší muž, který se představil jako Jaroslav. Kdy z budky naposledy volal, asi ale nevzpomněl. „To už je let,“ dodal. Podle Boukala se budka v Hlubyni používala hlavně před nástupem internetu, kdy lidé neměli pevné linky.

Největší rozmach budek v ČR byl na přelomu tisíciletí, kdy jich v českých ulicích bylo kolem 30.000. Od té doby jejich počet klesal. V posledních letech z řady z nich lidé volali méně než jednou za měsíc a budky se stávaly terčem vandalů. Podle předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu Hany Továrkové se služba veřejných telefonních automatů stala zátěží a její dotování postrádalo ekonomický smysl. Služba zrozená před 110 lety podle ní nemůže stačit rychlému tempu moderních technologií, k nimž brzy přibude plnohodnotné využívání 5G sítí.

Hruška uvedl, že Nadace O2 při příležitosti odstranění poslední budky spouští ve spolupráci s portálem Aukro charitativní aukci předmětů spojených s telefonováním z veřejných telefonních automatů. Výtěžek půjde na podporu digitálního vzdělávání.

V tuzemsku byly první telefonní linky sice zavedeny v roce 1881 a o rok později pak byla v Praze zprovozněna první veřejná ústředna, dostupnějším se telefonování ale stalo až poté, co se v roce 1911 v pražských ulicích objevila první telefonní budka, později označovaná jako veřejný telefonní automat. Podle některých zdrojů se první budka objevila na Staroměstském náměstí, podle dobových fotografií stály další před první světovou válkou například v podloubí Šternberského paláce.

sorgedoktor ( 17. června 2021 14:37 )

Prilad podobny...Zde jsem vederl kde jsem, aler poodjel jsem kousek a bac...Mobil tam nemel signal. ...Samozrejme nevim, jestli ty budky u dalnic k zavolani rusi take...Zoto setreni povazuji za nemis­tne.­.Zames­tnan­ci tech spolecnoisti maji doscela pekne gaze..

sorgedoktor ( 17. června 2021 14:35 )

Tady to odstranovani budek je spise varianta ve smyslu minus.Treba starsi lide jsou nuceni na venkove miz Mobil.Dira do eodinneho rozpoctu...
I jank. Jednou jedu po dalnici, ujedu drsitky kilometru a havartka,.
Bylo potreba reozbit sklo ,,,,ale nemusel sem presne vedset na kterem useku je bouracka. Nemusi to byt vzdy snadne...

Zobrazit celou diskusi