Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Půta vystartoval proti „klikačce“ u Dostálové. Rozdělování peněz nemocnicím chce změnit

Aktualizováno -
13. května 2021
15:15
Autor: ČTK - 
13. května 2021
13:55

Liberecký kraj podal na ministerstvo pro místní rozvoj vedené Klárou Dostálovou (za ANO) předžalobní výzvu kvůli systému příjmu žádostí o dotace z programu REACT-EU na posílení zdravotnictví. Žádá vyhlášení nové výzvy s rovnými podmínkami pro všechny. Pokud to do konce měsíce ministerstvo neudělá, je kraj připraven obrátit se na soud a žádat i předběžné opatření, které zakáže rozdělování peněz z programu. Výzva se týká rozdělování peněz v minulém týdnu, ale i dalších dvou výzev, které se uskuteční 14. a 25. května. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Podle opozičních poslanců rozhodovala v systému rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší, což ve středu označili za skandální. Podle MMR byly ale kraje od samého počátku u nastavení kritérií a způsobu hodnocení projektů v REACT-EU.

Kritiku dnes odmítl i premiér Andrej Babiš. Novinářům řekl, že všechny přihlášené projekty budou posouzeny. „Není to pravda, všechny projekty, které byly přihlášeny, budou vyhodnoceny,“ uvedl.

Způsob a kritéria hodnocení projektů v programu jsou podle MMR dílem 29 zástupců Monitorovacího výboru IROP. Finální hodnotící kritéria odsouhlasili i zástupci krajů. „Je zcela absurdní, že si nyní někteří hejtmani stěžují a napadají pravidla, proti kterým nejen že nevznesli od července 2020 žádnou připomínku, dokonce se na jejich vytváření prostřednictvím zástupců Asociace krajů v rámci koncepční skupiny ministerstva zdravotnictví a monitorovacího výboru sami podíleli,“ řekl náměstek pro řízení sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád. Za Asociaci krajů ČR pro zdravotnictví je ve výboru i zástupce kraje Vysočina, s náhradníkem za Liberecký kraj.

Podle Půty ani u výzev, které se uskutečnily v minulém týdnu a rozdělovaly miliardy pro nemocnice a záchranné služby, nedokáže MMR garantovat, že měli všichni uchazeči po celé republice stejné podmínky. Objevují se podle něj informace, že některé poradenské firmy nasadily na přihlašování roboty. „Což je přímo v rozporu s podmínkami programu, a takové žádosti by měly být automaticky vyřazeny,“ řekl hejtman. Peníze by podle něj měly být rozděleny především nemocnicím, které zajišťovaly péči o covidové pacienty.

Podle informací z MMR se ale bude posuzovat i to, zda se projektem rozvíjí JIP, ARO, operační sály, intervenční nebo diagnostické pracoviště, nebo zda zahrnuje opatření reagující na boj s covidem-19 a jeho dopady a případnými dalšími infekčními nemocemi. MMR bude navíc na podzim usilovat o dalších zhruba pět až šest miliard, pro projekty, na něž se nedostalo.

U výzev, které se uskutečnily v minulém týdnu a rozdělovaly miliardy pro nemocnice a záchranné služby, nedokáže ale podle Půty MMR garantovat, že měli všichni uchazeči stejné podmínky. Objevují se podle něj informace, že některé poradenské firmy nasadily na přihlašování roboty. „Což je přímo v rozporu s podmínkami programu, a takové žádosti by měly být automaticky vyřazeny,“ řekl hejtman. Peníze by se podle něj měly rozdělit především nemocnicím, které zajišťovaly péči o covidové pacienty.

Česko může získat z REACT-EU na posílení zdravotnictví 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací ministerstva pro místní rozvoj na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory. První žádosti bylo možno začít podávat od 5. května. Výzva pro nemocnice byla podle Půty vyčerpána za necelé dvě sekundy. Liberecké nemocnice skončily pod čarou. Jen ty krajské žádaly z programu na přístrojové vybavení zhruba půl miliardy korun.

MMR ve středu uvedlo, že zatím existuje pouze tabulka přihlášených projektů seřazená v pořadí, v jakém byly do systému vloženy. Hodnocení ještě nezačalo, nikdo tak v tuto chvíli nemůže vědět, zda uspěl nebo ne. Podle Semoráda budou u projektů úřady posuzovat 23 kritérií, až poté bude rozhodujícím faktorem rychlost podání žádosti.

Půta ale řekl, že to není pravda. „Nebyla určena žádná kritéria,“ řekl liberecký hejtman. I proto žádá Liberecký kraj zrušení výzev a jejich nové vypsání s jasnými kritérii hodnocení. „Jinak jsme připraveni se obrátit na soud a rozdělování peněz z programu zablokovat,“ dodal.

vilda69 ( 13. května 2021 16:33 )

Nemá už náhodou ten startér sedět v kriminále

Zobrazit celou diskusi