Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Babiš Hamáčkovi věří. Výměnu informací o Vrběticích za Sputnik označil za nesmysl

Autor: ČTK - 
5. května 2021
13:40

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za nesmysl, že by vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) mohl v Rusku měnit informace o kauze Vrbětice za vakcínu proti covidu-19 Sputnik V. České televizi předseda vlády ve středu sdělil, že Hamáčkovi věří. Hamáček následně vystoupil na tiskové konferenci, kde oznámil, že podá trestní oznámení na autory článku Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou a že v civilním řízení bude chtít po vydavateli Seznam Zpráv odškodnění ve výši 10 milionů korun. Seznam Zprávy si za tom, že je článek validní, dál stojí.

Web Seznam Zprávy v úterý s odkazem na své zdroje uvedl, že Hamáček chtěl do Moskvy vyrazit s plánem „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem Vrbětic za dodávky Sputniku V a možnost, že by se v Praze uskutečnil summit amerického a ruského prezidenta.

Zhruba před dvěma týdny vypukla diplomatická roztržka mezi ČR a Ruskem. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

Sněmovna záležitost projednávala v úterý za zavřenými dveřmi asi hodinu a půl bez výsledku. Někteří poslanci hovořili poté o tom, že debata přerostla ve vzájemné osočování, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman prohlásil, že se za ni styděl. Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová dnes kritizovala hlavně představitele TOP 09 a ODS, nepadaly podle ní žádné argumenty. „Byla to blamáž pro ty, kdo tu schůzi svolali,“ řekla. Hovoří také o šarádě a cirkusu.

K debatě by se dolní komora měla vrátit dnes po schvalování stavebního zákona nebo po odpolední mimořádné schůzi k některým ekonomickým předlohám.

Video  Hamáček zuří: Kvůli údajnému handlu s Rusy žádá sérii omluv a 10 milionů korun  - ČTK
Video se připravuje ...

Video  Likvidace trosek po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích  - Policie ČR
Video se připravuje ...

marlen52 ( 5. května 2021 17:50 )

Pekarová ta se zase předvedla teď by měla vykulit oči a plameně plácat kdo má odstoupit v první řadě ona

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa