Šlechtová se chce vdávat, Okamura hrozí skokem z okna: Sněmovna dala šanci sňatkům homosexuálů
Poslanci se ve čtvrtek mimořádně sešli k novelám, které mají uzákonit sňatky homosexuálů, nebo naopak povýšit manželství muže a ženy. Návrh leží ve Sněmovně téměř tři roky. Schůze měla začít v devět hodin, jenže v tu chvíli nebyl ve vládní lavici ani jeden z ministrů, což zablokovalo jednání. Sněmovna nakonec dala šanci uzákonění manželství pro homosexuální páry. Není ale jisté, zda zákonodárci rozhodnou o novele do letošních podzimních voleb.
Úvodní debatu o předlohách, jež se týkají manželství, zahájila Sněmovna před třemi lety v listopadu. Pak se k diskuzi vrátila ještě předloni v březnu. Následné snahy o pokračování projednávání těchto poslaneckých novel nebyly úspěšné. Zatím na mimořádné schůzi vystupují hlavně kritici této snahy, podle zastánců jsou pozice dané. Čtvrteční jednání muselo být hned zkraje odloženo, jelikož do Sněmovny nedorazil žádný z ministrů.
Od roku 2006 je v České republice možné tzv. registrované partnerství. To ale neumožňuje stejnopohlavním párům právo na adopci dětí, dědit nebo právo na informace o zdravotním stavu partnera například při jeho hospitalizaci. Stejná práva pro všechny dlouhodobě prosazují třeba Piráti. Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) zmínil, že chápe, že někoho může urážet pojem registrované partnerství, protože se registrují pouze auta.
Předseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS) podotkl, že je známo, že žádný z návrhů nemá ve Sněmovně většinu. Proto se předlohy podle něho neprojednávaly. „Teď si tady hrajeme na nějakou kulturní válku,“ řekl Benda, který s manželstvím párů stejného pohlaví nesouhlasí.
Tomio Okamura (SPD) řekl, že jeho hnutí nemá nic proti registrovanému partnerství. Zmínil, že jeho mladší bratr je gay a že ho má moc rád. Vymezil se proti adopcím gayů a leseb. „Jedna z největších lží je, že dětem z dětského domova bude lépe v rodině stejnopohlavního páru. Říkají to lidé, kteří nikdy nebyli v dětském domově. Na rozdíl ode mě,“ řekl Okamura a dodal, že zažil šikanu, když byl na pokoji s 15 dětmi. Ale nikdy by nechtěl, aby ho adoptoval stejnopohlavní pár. To by radši skočil z okna.
Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra) podala návrh na zamítnutí projednávání tohoto bodu. Podle Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) si i stejnopohlavní páry zaslouží možnost uzavřít sňatek. Nesouhlasí s tím, že by manželství gayů a leseb znamenalo pro společnost apokalypsu.
Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) odmítá relativizaci stavu manželství a jeho rozmělnění pro všechny. „Do Listiny základních práv a svobod by mělo být vloženo, že nejenom rodina a rodičovství, ale také manželství jsou pod ochranou zákona. Základ rodiny tvoří jen táta a máma,“ řekl Výborný. Zmínil, že v době potvrzeného střetu zájmu premiéra a pobíhajících ruských agentů je taková debata zbytečná a ztráta času. „Dnešní krize rodiny není způsobena homosexuálními páry, za tuto krizi si mohou páry samy svou nepéčí o vztahy,“ zdůraznil Výborný.
Proti manželství pro všechny vystoupil předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle něj je manželství svazek muže a ženy a vytváří podmínky pro výchovu dětí. Sám má pět dětí.
Šlechtová: Taky bych se jednou ráda vdala
Poslankyně Karla Šlechtová (ANO) ve Sněmovně návrh hájila. „Také bych se ráda jednou vdala, ne registrovala. Sama jsem měla vztahy, kde byly děti, ale jako nebiologický rodič jsem k nim neměla žádná práva,“ řekla Šlechtová.
„Manželství pro všechny je řešení, nezvýší počty rozvodů. Mají na něj právo všichni, protože všichni jsme lidé,“ řekla poslankyně Marcela Melková (ANO) a zmínila státy, kde jsou svazky stejnopohlavních párů uzákoněny. Mezi nimi jsou Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Lucembursko, Německo, Nizozemí i Norsko.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že se mu podle debaty o problému zdá, že je spor o slovo manželství, ale že si dovede představit řešení, že homosexuální páry dostanou stejná práva jako heterosexuální, jen se tomu nebude říkat manželství.
Trestání omezování svobody projevu na veřejných sociálních sítích prosazuje skupina poslanců v čele s Václavem Klausem mladším (Trikolóra). Za mazání příspěvků uživatelů by provozovatelům nebo správcům těchto internetových platforem hrozilo podle novely trestního zákoníku až tříleté vězení, zákaz činnosti, případně peněžitý trest.