Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Naděje pro ženy s nádorem prsu: Vhodnou léčbu odhalí průlomový test. Pomohl i Míše Kuklové

Autor: ula - 
14. dubna 2021
05:50

Martině diagnostikovali rakovinu prsu v roce 2010. Během operace jí lékaři odstranili levé prso. Pak následovala půlroční chemoterapie. Tato léčba má řadu kladů, ale zároveň spoustu vedlejších účinků. Martina přišla o vlasy, řasy, obočí, bolely ji svaly a klouby, a i když léčba skončila před šesti lety, dodnes se potýká s následky. Nyní mají ženy s rakovinou prsu šanci se chemoterapii vyhnout. Pomoci může genomové testování, které dokáže předpovědět míru rizika návratu onemocnění, a dává tak onkologům možnost zvolit pro pacientky vhodnou a co nejméně zatěžující léčbu.Test stojí 74 tisíc korun, zatím ho hradí pouze jedna pojišťovna. Test podstoupila i herečka Michaela Kuklová.

Martina Hoffmanová se po odstranění levého prsu léčila ještě 4 roky. „Půl roku trvala chemoterapie, pak následovala biologická léčba, následně jsem měla hormonální léčbu,“ říká Martina.

„S chemoterapií má každý jiné zkušenosti, ale za mě to nebylo nic příjemného. Byla jsem hrozně unavená, neměla jsem vůbec chuť k jídlu, zvracela jsem, bolely mě svaly a klouby, chemoterapie mi zničila žíly. Samozřejmě jsem přišla o vlasy, řasy a obočí,“ vyjmenovává Martina. Nyní, i šest let po ukončení léčby, řeší její následky.

„Mám problémy s kostmi, klouby, trápí mě migrény,“ přiznává Martina s tím, že kdyby měla možnost se chemoterapii vyhnout, určitě by to uvítala. Pacientkám s rakovinou prsu nyní svítá naděje v podobě genomového testování.

Průlomové testy předpoví možnosti léčby

Genomové testování, někdy nazývané také genomické, je jednou z nejnovějších analytických metod v oboru onkologie. Lékaři jejím prostřednictvím získávají další důležitá data, podle kterých mohou přesněji rozhodovat o následné léčbě pacientek s rakovinou prsu. „Dosud jsme se museli spoléhat zejména na klinické a patologické faktory, jako jsou věk pacienta, velikost tumoru, rychlost množení buněk, status hormonálních receptorů nebo zasažení lymfatických uzlin. Vždy se ale jednalo o hrubé informace. Díky genomovým testům máme k dispozici mnohem přesnější data, a můžeme proto část pacientek ušetřit agresivní onkologické léčby, která mívá negativní dopady na zdraví i psychiku,“ říká profesorka Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice   v Praze.

Až polovina pacientek se může vyhnout chemoterapii

Genomový test MammaPrint analyzuje 70 nejdůležitějších genů spojených  s návratem karcinomu prsu a dělí pacientky do skupin s nízkým, a naopak vysokým rizikem vzniku metastáz během prvních 10 let po diagnóze. Pacientky v nízkorizikové skupině se mohou vyhnout zajišťovací léčbě v podobě chemoterapie a pravděpodobně budou léčeny pouze hormonální (endokrinní) terapií.

Pokud test ukáže vysoké riziko, je to pro lékaře jasný důkaz, že je chemoterapie nevyhnutelná. Test pomáhá identifikovat také pacientky s ultranízkým rizikem, u kterých je možné vyhnout se jak chemoterapii, tak i bezpečně redukovat hormonální léčbu. Ve všech případech je ale nejdůležitější to, že mají lékaři a pacientky jistotu informovaného rozhodování o další léčbě.

„O vhodnosti indikace rozhoduje onkolog v rámci multidisciplinárního týmu Komplexního onkologického centra a se souhlasem pacientky. K testování se používá tkáň odebraná při biopsii nebo při operaci, pokud už ji pacientka absolvovala. Výsledky jsou k dispozici nejpozději do deseti dnů,“ doplňuje lékařka Lenka Vášová, oficiální zástupkyně MammaPrintu v České republice.

Test podstoupila i herečka Michaela Kuklová

Herečka Michaela Kuklová (52) přišla kvůli rakovině o obě prsa. Jak přiznala, podstoupila genomický test a díky němu byla chemoterapie ušetřena. Nyní pravidelně informuje o svém boji s rakovinou, následnou léčbou a snaží přiblížit genomové testování i dalším pacientkám.

Podívejte se na rozhovor Michaely Kuklové s prof. Tesařovou z VFN Praha a prof. Svobodou z Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Video  Rozhovor herečky Michaely Kuklové s prof. Tesařovou z VFN Praha a prof. Svobodou z Masarykova onkologického ústavu v Brně  - Dialog Jessenius
Video se připravuje ...

Test za 74 tisíc korun

„Chemoterapie má závažné dopady na fyzický i psychický stav pacientek, které často trpí nevolnostmi nebo vypadáváním vlasů. Podávaná cytostatika způsobují rychlejší stárnutí organismu a pacientky se často potýkají s kazivostí zubů a dalšími zdravotními problémy. Každý vědecký pokrok, díky kterému je alespoň část pacientů od tohoto typu léčby ochráněna, je proto vítaný,“ říká profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně, kde by ještě v tomto roce měla vzniknout první česká laboratoř pro genomové testování. Zatím musí lékaři odebrané vzorky posílat na analýzu do Nizozemska. Genomové testování stojí 74 200 korun. Od března hradí testování zatím jen jedna pojišťovna. 

Metoda není pro všechny

Společně s testem se provádí také takzvaný BluePrint test, který umí předvídat pravděpodobné chování nádoru na základě analýzy aktivity 80 genů. Oba genomové testy je možné využít pouze u pacientek s časným hormonálně pozitivním a HER2 negativním karcinomem prsu, které jsou diagnostikovány v časném stádiu, mají tumor menší než 5 centimetrů a mají negativní lymfatické uzliny nebo 1–3 pozitivní lymfatické uzliny. Z toho důvodu lékaři znovu připomínají nutnost preventivních prohlídek.

„Genomové testování přináší lékařům a pacientkám další důležité informace, na jejichž základě se mohou informovaně rozhodnout pro co nejvhodnější léčbu. Tento přístup plně souzní s naším mottem ‚Vědět je klíč‘, proto si ceníme každého poznatku v oblasti diagnostiky a léčby karcinomu pozitivně ovlivňujícího kvalitu života pacientek,“ komentuje Michaela Tůmová, ředitelka společnosti Dialog Jessenius, která pomáhá ženám po prodělaném karcinomu prsu. 

 

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi